Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Přežije koalice SPOLU do konce volebního období? Politolog Jan Kubáček upozornil na možná rizika

Loni zvolená pětikoalice nemá od počátku své existence na růžích ustláno. Nejen ze strany opozice je jí vyčítána pomalá a nedostatečná pomoc občanům a firmám v souvislosti s energetickou krizí a vysokou inflací. Větev si ale pod sebou nařízla i nedávnou korupční kauzou Dozimetr a často nepříliš vhodně zvolenou komunikací k lidem. Na začátku září Fialova vláda ustála hlasování o nedůvěře, to ale neodradilo opoziční strany v dalším tažení proti jejím krokům. Dovede současný kabinet svou čtyřletou pouť ke zdárnému konci, nebo lze očekávat jeho rozpad? A za jakých okolností by k němu mohlo dojít? Na to odpovídal v pořadu X talk uznávaný politolog Jan Kubáček.

zdroj: ČTK
zdroj: ČTK

Necelý rok od začátku svého fungování zažila Fialova vláda první ostrý střet s opozicí, která na začátku září vyvolala hlasování o nedůvěře. To vzhledem k rozložení sil v parlamentu dopadlo podle očekávání. Více než měsíc po hlasování se předseda hnutí ANO Andrej Babiš zjevně smiřuje s tím, že kabinet dovládne do zdárného konce. „Máme parlamentní demokracii, vláda už se nedá svrhnout na náměstí, takže musíte chodit k volbám. Teď jste trošku zapomněli,” vzkázal před pár dny svým fanouškům, kteří se ho na Instagramu kromě osobních záležitostí ptali také na možnost svržení současné vlády. Na dotaz „Jak dlouho si myslíte, že vydrží současná vláda” odpověděl „Do příštích voleb, jasně. Koryta se neopouštějí.”

Kubáček: Hypotéky poslanců zvítězí

Podobného názoru je politolog Jan Kubáček, který má pro to prozaické důvody. „Máte tam 200 poslanců, kteří tam mají nějakou formou nějakou hypotéku a ti si uvědomují, že jakýkoli otřes, nedejbože jakákoli varianta předčasných voleb znamená, že ‚my tady taky nemusíme sedět‘. A to si říkají jak vládní, tak opoziční politici, čili oni si ten rybník nerozpustí, protože i poslanec má složenky a taky chápe, že jsou nějaké životní náklady a že perspektiva prací nebude tak růžová, trh práce se nám ochladil..”

Kubáček se v talkshow X talk pustil i do odhadu personálního složení vlády na konci jejího volebního období. „Řekl bych, že tak 60:40 bude Petr Fiala na konci premiérem. Pokud jde o to, jestli bude Poslanecká sněmovna ve stejné sestavě, možná s malinko jiným vládním půdorysem, tak říkám, že bude, protože hypotéky zvítězí.”

zdroj: Shutterstock

Nespokojených voličů ODS přibývá

Kubáček, mimo jiné autor několika odborných knih, desítek studií a článků, který je v poslední době vyhledávaným komentátorem politických událostí v médiích, ale v X talk současně upozornil na možná rizika. „TOP 09 a lidovcům se sice účast v koalici nesmírně vyplácí, na druhou stranu ale budou první, kteří v momentě, kdy se nebude dařit, vytáhnou kudlu a bodnou ji do zad Petra Fialy a budou hledat jiné formy ‚manželství‘. Fiala do toho dává neskutečné množství energie, ale nebere si ji zpátky.”

Podle Kubáčka to s sebou může přinést nepříjemné následky. „V určitý moment, jak adoruje koalici Spolu za každou cenu, se Fialovi vzdálí občanští demokraté, zůstane v poli sám, občanští demokraté mu budou mávat v dáli a topkaři a lidovci mu budou říkat ‚Taková spolupráce tady nikdy nebyla, nevidíme pro ni důvod a ve výsledku nás to oslabilo‘.”

Fialovu snahu „adoptovat” všechny zúčastněné nese podle politologa nelibě stále více straníků i voličů ODS. „Voličů, kteří řeknou ‚Koalice Spolu je jedinečná‘ začne ubývat, protože nemají rádi takové ty kompromisy bez efektu, které k ničemu nevedou a v ničem se jim nevrací. Jinými slovy, pokud vláda nepřijde velmi rychle s nějakými prioritami, které začne prezentovat v praxi a odlišně, tak si myslím, že tady zůstanou jen takoví ti kompromisní voliči, kterých dramaticky ubude a stejně budou nespokojení.”

Kubáček se domnívá, že koalice Spolu se začíná „trhat” a voliči mají problém s tím, že politici „začali žít jen sami se sebou a jenom kompromisem pro kompromis.” V souvislosti se zářijovými volbami navíc upozorňuje na příklon řady lidí frustrovaných ze současné situace k alternativním uskupením typu Trikolora, PRO nebo hnutí Přísaha. „Doba jim jde vstříc, lidé už jsou hodně zoufalí, bojí se budoucnosti a jsou schopni se dívat po protestu ještě jiného typu,” dodal Kubáček, podle něhož se pokračující frustrace voličů může zanedlouho projevit i v prezidentských, krajských nebo evropských volbách.

Zdroj:
YouTube, ČRo Dvojka

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...