Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

První den voleb: Okamura dal hlas kandidátovi TOP 09, Zeman varoval před pitomci. Účast je zatím slabší než minule

Zhruba čtvrtina oprávněných voličů přišla odevzdat svůj hlas v průběhu prvního dne voleb do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu. Úvodní den poznamenaly dozvuky čtvrtečního útoku na předsedu SPD Tomia Okamuru, který se navíc zviditelnil i svým faux pas s natrženým volebním lístkem. Většina vrcholných politiků odvolila těsně po otevření volebních místností. Mezi prvními byl i prezident Miloš Zeman, který nerozhodnutým voličům poslal svérázný vzkaz.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Jako první do volební místnosti přišel předseda hnutí ANO Andrej Babiš, pro něhož bude podle jeho slov důležité uspět ve velkých městech, kde ve sněmovních volbách ANO propadlo. „Je to možnost vystavit účet vládě a ukázat, co si o ní lidé myslí,” vyjádřil se k volbám expremiér, který tentokrát dorazil bez manželky, jenž měla plánovaný program.

Babiše před obecním úřadem v Průhonicích čekalo několik školáků, kteří se s ním chtěli vyfotit. „Pane předsedo, ale ti vás nemůžou volit, tyhle děti,” ozvalo se z hloučku. „Když mě požádají o fotku, tak já jim rád vyhovím a nedělám to kvůli tomu, aby mě volily,“ odpověděl Babiš.

V dobrém rozmaru se dostavil i prezident Miloš Zeman, který poprvé volil v Lánech, kde má teď trvalé bydliště na tamním zámku. Přípravy před jeho příjezdem připomínaly vojenské manévry. Nasazeni byli psi na vyhledávání výbušnin a všechny čekala důkladná bezpečnostní kontrola. Policie neponechala nic náhodě po výtržnostech z roku 2018, kdy se polonahá aktivistka vrhla před prezidenta a protestovala tak proti jeho kandidatuře.

„Kdybyste to náhodou nevěděli, tak já jsem váš nový občan, už jsem zapsán v seznamu voličů,” pronesl směrem k volební komisi Zeman. Vhození volebních lístků do urny doprovodil slovy „Ať žijí volby a ať žijí ti kandidáti, které jsem si vybral.” Voliči prý mají jít ke komunálním volbám proto, „aby jejich obce neřídili pitomci.“

Rakušan: Nevěřte pomluvám od hnutí ANO

V půl 3. odvolil na Masarykově základní škole v Brně premiér Petr Fiala s manželkou. „Věřím, že voliči podpoří kandidáty demokratických stran a že naše Občanská demokratická strana a koalice Spolu v těchto volbách posílí. Jde nám také o to, abychom měli stále většinu v Senátu,” řekl Fiala, jehož ODS obhajuje v horní komoře Parlamentu 4 mandáty.

Hodinu po otevření volebních místností si svou občanskou povinnost splnil i předseda hnutí STAN Vít Rakušan, který volil v Kolíně, kde byl téměř 9 let starostou a letos poprvé nekandiduje. STAN chce uspět ve všech krajských městech, v Praze věří v zisk nad 8 procent. „Já samozřejmě doufám, že se do té komunální politiky na nějaké pozici zase časem vrátím,” prohlásil ministr vnitra.

Pekarová se omluvila komisi za novináře a vysmála se Okamurovi

Markéta Pekarová Adamová, která hájí barvy TOP 09, považuje hlasování za volbu mezi populismem a kompetencí. „Je mnoho zemí na světě, kde o svobodných volbách nemůže být řeč. Neberu je jako naši povinnost, ale velké privilegium, svátek demokracie.“ Voličům popřála šťastnou ruku a členům volební komise se omluvila za přítomnost novinářů ve volební místnosti. „Omlouvám se za tohle všechno, co se mnou vždycky souvisí a ať vám to uteče. Ať se dobře počítá.”

Šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura před odevzdáním hlasů váhal, zda se oba hlasovací lístky vhazují do urny dohromady. „Ono se to dává do stejné obálky?”, ptal se nejistě volební komise. Novinářům se pak svěřil, že natrhl a přeškrtl volební lístek pro současného senátora Jiřího Růžičku za TOP 09 jako projev nesouhlasu s vládní politikou, protože v jeho obvodu v senátních volbách nikdo z SPD nekandiduje. Jak se ale záhy ukázalo, jeho hlas bude zřejmě platný, jelikož volební lístek nebyl přetržený a zřejmě na něm budou čitelné potřebné údaje.

zdroj: Shutterstock

Okamura se pak „chytil za hlavu” a prohlásil, že doufá, že to pro Růžičku nebude rozhodující hlas. Nejen politici z TOP 09 se mu na sociálních sítích za jeho přehmat vysmáli. „Je to rebel, ten pan Okamura,” vyjádřil ironicky poděkování za hlas samotný senátor Růžička. Přidal se i ministr zdravotnictví za TOP 09 Vlastimil Válek. „Děkuji moc, skvělá volba!” a šéfka TOP 09 Pekarová si neodpustila poznámku „Vysoká škola života – obor volby.”

Anarchistka vlepila šéfovi SPD do tváře jablečný koláč

Pro Okamuru nejde o jediný nepříjemný zážitek z letošních voleb. Na čtvrtečním předvolebním mítinku SPD na něho zaútočila jedna z přítomných žen, která mu do tváře hodila krabici s moučníkem. Žena patří ke skupině Biotická Pekařská Brigáda, jejíž členové se označují za anarchisty.

„Je to obchodník se strachem a populista, co řekne cokoliv, jen aby si získal a manipuloval masy lidí, a aby pak mohl usednout na trůn a z něho vládnout tvrdou rukou,” uvedla skupina na adresu Okamury.

Podle šéfa hnutí SPD jsou volby referendem o vládě. Stejný názor zastává i předseda ANO Babiš, který vyzval voliče, aby u voleb vyjádřili vládě nedůvěru. V podobném duchu se vyjádřil i prezident Zeman. „V každé zejména západoevropské a demokratické zemi jsou komunální volby i referendem o vládě.” Proti těmto výrokům se naopak postavil ministr práce Marian Jurečka i bývalý prezident Václav Klaus, podle něhož je takový názor dětinský.

Vystrčilovi se křeslo pokusí sebrat obžalovaná Nagyová

Křeslo předsedy Senátu obhajuje ve volbách Miloš Vystrčil (ODS) před pěticí konkurentů. Jedním z nich je i kandidátka hnutí ANO Jana Nagyová, obžalovaná spolu s Andrejem Babišem z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Vystrčil se svěřil, že ho překvapila agresivní kampaň hnutí ANO. O obhajobě svého postu nechtěl zatím spekulovat. „Počkám, až jak dopadnou volby do Senátu v celé republice. Potom se uvidí, zda má smysl se o tom vůbec bavit.”

Volební místnosti ve více než 6000 okrscích budou otevřeny ještě dnes do 14 hodin. Hlavní výsledky by mohly být známy do dnešní půlnoci. Kompletní výsledky hlasování, zejména v případě obecních voleb, budou k dispozici zřejmě až v neděli ráno. Tam, kde bude potřeba vybrat senátora až ve 2. kole, se otevřou volební místnosti ještě příští pátek a sobotu.

Zdroj:
ČTK, ČT24, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...