Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Raketové tempo zvyšování cen, zejména paliv a potravin je přinejmenším nekalá obchodní praktika

V současné době jsme svědky velkých ekonomických změn, zejména rostoucí inflace, která je strašákem nejen pro byznys, ale i pro domácnosti a celou ekonomiku. Proti inflaci zakročila již několikrát i Česká národní banka, která vyšponovala úrokovou sazbu až na 4,5 % a dle některých vyjádření to nebylo naposledy.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Tato vícestupňová intervence od České národní banky se zatím nijak zvlášť neprojevila a prognózy jsou jako vždy jen odhad. Česká národní banka uvádí svou prognózu meziroční inflace pro rok 2022 ve výši 8,5 % a pro rok 2023 ve výši 2,3 %.

Je evidentní, že velká část inflace je přivezena ze zahraničí, zejména formou zvýšených cen za dovezené komodity a další zboží, které jsou obchodovány na mezinárodních trzích. Příkladem jsou mnohokrát zmíněné suroviny jako plyn, ropa a její deriváty a mnohé další strategické suroviny. Neméně důležitou skutečností je růst dolaru.

Foto: Cineberg / Shutterstock.com

Domácí inflaci, ale rozehrávají další inflační aspekty a některé jsou již za hranou, zejména umělý růst cen za paliva, potraviny, oblečení apod. Tento nárůst je způsoben hlavně vysokými maržemi obchodníků, které nejsou odůvodnitelné. Bohužel je však smutnou realitou, i když se snižují daně a jiné povinné úhrady, nemá to valný vliv na ceny. V tomto směru se nabízí otázky ohledně práce takových institucí, jako je Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, proč nereaguje na jasný kartel prodejců pohonných hmot a paliv? Ministerstvo financí zcela rezignovalo v oblasti regulace postupů a marží prodejců strategicky významných výrobků a služeb. Omezení extrémních cen z důvodu neodůvodnitelných marží, má svůj velký význam zejména v současné době, kdy řada obchodníků zneužívá válečnou situaci či jinou krizovou situaci k neoprávněnému obohacování, které je zcela v rozporu nejen se zákonem, ale i s dobrými mravy. Nad těmito institucemi je samozřejmě odpovědná celá současná vláda, která těmto nekalým praktikám pouze nečinně přihlíží.

Obchodníci málokdy snižují ceny a pokud, tak většinou velmi pomalu oproti rychlé reakci při jejich zvyšování. Samozřejmě je celá řada věcí, které můžou být drahé, jak je libo. Nicméně strategické suroviny a základní potřeby, kde je například i snížená daň, je třeba regulovat. Navíc u zboží, jako jsou potraviny, u kterých je snížená daň z přidané hodnoty na 15 %, nelze nechat ceny růst neúměrně, protože některé cenové praktiky jsou neúnosně.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Výše daně z přidané hodnoty je právě, tak nízká, aby byly potraviny co možná nejdostupnější. Naše redakce získala důkaz o naprosto nepřijatelné obchodní praktice, kdy český malovýrobce prodává konzervu jeleního masa za 60 Kč, nicméně prodejce v kamenné prodejně tuto konzervu prodává za 165 Kč. V tomto případě jde zcela jistě o nekalou obchodní praktiku. Malovýrobce musí tento produkt celý vyrobit a prodat s marží nedosahující ani 15 % oproti prodejci, který si přirazí 175 %. Takové neuvěřitelné fauly využívající nervozitu a obavy trhu z válečného konfliktu na Ukrajině a tím narušovat ekonomické zájmy státu, respektive jeho bezpečnost.

Stát ohlásil dnes nelogickou regulaci u cen paliv, která nic nedosáhne, protože akorát navýší samotné náklady k těmto komoditám a ještě tak více zpomalí snižování cen. Zrušení silniční daně jen sníží výběr daně, přestože vláda pokračuje cestou zvyšování státního dluhu. Přitom je k dispozici velmi účinný nástroj k regulaci a to zákon o cenách č. 526/1990 Sb., který umožňuje zasáhnout a ceny usměrnit zejména, když je ohrožený trh.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Toto řešení není omezování svobodného trhu, ale zabránění zneužívání kritických infrastruktur státu obchodními predátory. Výrobky, výkony, služby apod., důležité pro bezpečnost státu, musí být pro zneužití cenové politiky zastropované maximální cenou. Dnes se pohybovaly ceny nafty na pumpách kolem 52,50 Kč a benzinu 50 Kč, přestože ropa ztrácela a obchodovala se za 110 dolarů za barel ropy Brent. Je jasné, že na pumpách se můžou radovat, a evidentně stát z vyššího výběru daní také profituje, ale ekonomika a společnost určitě nejásá a začne se radikálně šetřit, což po pandemii a nynější válečné krizi může být velmi jedovatý ekonomický koktejl.

Stát by měl hlídat ceny i některých dalších položek, které jsou například daňově zvýhodněny na rozdíl od ostatních komodit. Je nejvyšší čas chovat se umírněně a dělat vše, abychom zabránili ekonomické krizi, ale nikoliv tím, že budou ceny neúměrně narůstat, ale spíše, aby obchodníci udrželi takové marže, které nebudou extrémně působit na růst inflace. Zejména v oblastech základních potřeb a komodit, včetně těch strategických.

Zdroj dat: Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...