Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Rakušan Gazdíka následovat nehodlá. Tu radost vám neudělám, vzkázal Babišovi. 2,5hodinová schůze nepřinesla výsledek

Prakticky nic nového nepřinesla čtvrteční schůze poslanců, jejímž hlavním bodem byla korupční kauza Dozimetr. Opozice chtěla vyvolat mimořádnou schůzi nazvanou Organizovaný zločin hnutí STAN. Paradoxně to ale byla ona, kdo jednání přerušil na neurčito, když si exministryně financí Alena Schillerová vzala přestávku pro klub ANO. Ještě před ní ale zazněla z úst politiků spousta plamenných projevů.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Opozičním stranám je trnem v oku setrvávání Víta Rakušana v ministerském postu. Podle nich by měl na svou funkci rezignovat, nevidí totiž záruku, že se nebude snažit ovlivňovat orgány činné v trestním řízení. Šéf ANO Andrej Babiš prohlásil: „STAN je mafie, která byla tak založena, je to projekt pana Redla, u vzniku asistovali pan Gazdík a pan Polčák.” Toho Babiš označil za největšího gaunera. Šéf vnitra se podle Babiše tváří jako „pan čistý“, ale je podle něho ze stejného těsta jako Hlubuček a další politici hnutí, o nichž se v souvislosti s různými kauzami mluvilo.

Předseda STAN Rakušan už dříve řekl, že pro svou demisi nevidí důvod a popřel, že by jakkoliv ovlivňoval policii. Za Rakušanem stojí i premiér Fiala, který dle svých slov nevidí žádný smysl v tom, aby se parlament věcí zabýval. Sám Rakušan označil Babišova slova za demagogii a propagandu.

Demisi celé vlády žádá hnutí SPD. Podle jeho předsedy Tomia Okamury „jen někdo zfetovaný může věřit tomu, že Rakušan neovlivňuje policii.” Do hnutí STAN se pustil i poslanec ANO Karel Havlíček, podle něhož „korupční kauza STAN není jen Panoptikum Města pražského, ale problém vlády. V průšvihu jsou i TOP 09 a Piráti. Ti se sice tváří jako Rychlé šípy, ale ve skutečnosti je to Bratrstvo kočičí pracky.”

Na kritiku do svých řad zareagovala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která promluvila k Babišovi. “Vy si nejen zameťte před vlastním prahem, ale možná si raději vypláchněte ústa dezinfekcí, protože kdybyste u vás ve straně vyvozovali zodpovědnost úplně stejně, že jenom za to, že někdo se s někým obviněným potkal, tak ve vašem klubu to můžete rozpustit rovnou, protože vy jste obžalovaný a všichni vaši poslanci se s vámi potkávají.”

Do živé diskuze na sociálních sítích se přidal také poslanec ANO Radek Vondráček, který označil Rakušanův proslov za „útočnou agresivní demagogii s nulovou sebereflexí.”

Odpolední přestávkou hnutí ANO prakticky oddálilo hlasování o návrhu programu, který Sněmovna koaliční většinou s největší pravděpodobností zamítne. Ještě před ukončením rozpravy poslankyně Alena Schillerová uvedla, že hnutí ANO nesbírá podpisy pro vyslovení nedůvěry vládě a prohlásila, že premiér Fiala se svým postojem snaží skandálem promlčet.

Zdroj:
ČTK, iDnes

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...