Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Domácí politika

Rakušan k Babišovi: Zabouchal na úl a teď se diví, že bzučí. Europoslanec Vondra: Ať si sbalí fidlátka a vrátí se na Slovensko

Kvůli Babišovým mítinkům je v pozoru celá vláda, a nejen ona. Vyhrocené situace na setkáních šéfa ANO Andreje Babiše s občany vyvolávají vášnivé debaty i mezi lidmi na sociálních sítích. Po zásazích policistů v civilu z minulého týdne, které odsoudila veřejnost i politici, jsou všichni jako na trní, co se bude dít tento týden, kdy se Babiš chystá na další výjezdy. Ve čtvrtek a pátek ho čekají zastávky ve středních Čechách, v Ústeckém a Karlovarském kraji. Podle ministra vnitra Rakušana se v souvislosti s blížícími se volbami dá očekávat, že bude situace na politických akcích dál hodně vyhrocená na obou stranách.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Do Rakušana se pustil poslanec SPD Radim Fiala, který ho nařkl z toho, že celou kauzu ovlivňuje. „Pan Rakušan vyvíjí tlak, několikrát jsem s ním byl ve sporu zvlášť po kauze STAN. Řekl jsem mu, že by neměl být ministr a měl by mlčet,” řekl Fiala s tím, že působení ministra vnitra na složky policie vidíme v přímém přenosu. Rakušan odmítl, že by do vyšetřování incidentů jakkoliv zasahoval. „Byť by to mohlo být politicky populární, nepřísluší mi to. S případnými postihy má přijít policejní prezident. On reagoval, a to je správně,” prohlásil Rakušan.

Podle šéfa vnitra má každý právo uspořádat politický mítink. „A mohou na něj přijít jeho příznivci i odpůrci. Když ale ty odpůrce označíte za fašisty a nacisty, je potřeba čekat reakci. Andrej Babiš zabouchal na úl a teď se diví, že bzučí,” dodal Rakušan, podle něhož je to „něco podobného, co dělá Putin vůči Ukrajincům.” „Tohle přirovnání je už trošku přestřelené, nemyslíte?”, ohradili se někteří diskutující vůči výroku Rakušana. Další si myslí: „Přispíváme k tomu všichni. Jsme na sebe zlí, hnusní, agresivní. Nikdo z vás neumí přijít k člověku na ulici a říct mu dobrý den. Lidstvo skončí brzy špatně.”

Rakušan s policejním prezidentem Martinem Vondráškem se shodli, že na předvolebních mítincích budou i členové antikonfliktního týmu, dokumentační skupiny i odboru vnitřní kontroly. Bezmála 250 policistů dostane školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních.

Agrese odpůrců nahání strach i samotnému Babišovu štábu, který výjezdy organizuje. Šéfka Babišovy kampaně Tünde Bartha popsala v Deníku N také negativní zkušenost s chováním některých policistů. Na setkání v Českém Krumlově prý policie odmítla vyhrocenou situaci řešit. Přesto má v plánu odjet se štábem všechny naplánované zastávky. „Když s mítinky přestaneme, naši odpůrci získají to, co chtějí – vyvolat v nás strach a zastavit nás. Sama sebe se ptám, jak se naše společnost dostala k tomu, že už se nelze normálně shromažďovat, ačkoliv právo shromažďovací je jedním ze základních demokratických principů?

Vzkazy Babišovi: Už se na to vy*er

Obdobu toho, co jsme mohli vidět na záběrech z minulého týdne, je možné sledovat i na sociálních sítích. Jen místo vajíček a toastového chleba létají vzduchem názorové přestřelky diskutujících z jednotlivých táborů. „Tak si myslím, že ti odpůrci dosáhli pravého opaku. Mnozí mí známí řekli, že s násilím těchto jednotlivců nesouhlasí, a proto budou volit ANO a Babiše,” napsala do diskuze Alena a Zita reaguje: „V životě bych nevolila někoho, kdo záměrně provokuje a rozsévá nenávist mezi lidmi. Tím člověkem je Babiš. A nevidí to fakt jen hlupák.”

„Tímto bude mít pan Babiš ještě větší podporu,” domnívá se další diskutující pod videem, ve kterém expremiér ukazuje záběry odpůrců na jeho akcích. „S tímhle chováním snad žádný demokrat nemůže souhlasit,” připsal Babiš k videu. O tom, že spousta lidí už má toho, co se kolem Babiše a jeho mítinků děje plné zuby, svědčí i názory typu „Už se na to vy*er, v téhle zemi tě nikdo stejně volit nebude,“ které také nejsou nijak ojedinělé.

Svůj postoj vůči šéfovi hnutí ANO dal otevřeně najevo i europoslanec Alexandr Vondra (ODS). „Myslím, že toho pána už bylo dost. Lidé si nepřejí znovu Husáka na Pražském hradě. Ten pán by udělal daleko lépe, kdyby se vrátil ke svému podnikání nebo si sbalil fidlátka a i s obytňákem se odstěhoval zpátky na Slovensko, odkud pochází.”

Vondra osočil Babiše z rozdělování společnosti. „Je to on, kdo štengruje ohromné rozdělení společnosti, kdo nálepkuje politické konkurenty jako fašisty a nacisty. A pak se nesmíme divit, že to ve společnosti začíná vřít.” Babiš se brání tím, že původci agresivity na mítincích jsou demonstranti, které často svolávají místní zastupitelé a radní z řad stran vládní koalice. Vyzval proto předsedy koaličních stran, aby svým voličům poslali vzkaz, aby se na mítincích chovali slušně, nebyli agresivní a nenapadali ostatní účastníky.

Zdroj:
CNN Prima News, Deník N, ČT24, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...