Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Rakušan: S Hlubučkem jsem mluvil, všechno popřel. Víc jsem dělat nemohl. Z vnitra mě chtějí odstranit

Ministr vnitra Vít Rakušan stále trvá na tom, že není žádným způsobem spojen s aktuální korupční kauzou kolem Petra Hlubučka a nemá důvod odstupovat ze své pozice, přestože se politické odpovědnosti nezříká. V rozhovoru pro časopis Reflex se zeširoka rozpovídal o tom, co podle něho stojí za snahou o jeho odstranění z funkce a jestli bylo z pozice ministra vhodné natočit video, ve kterém upozorňuje Andreje Babiše na blížící se soudní projednávání kauzy Čapí hnízdo.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Tento týden začal v korupční kauze Hlubuček pěkně zostra. Rakušan spustil řetězovou reakci svým videem, na kterém Babišovi ukázal kalendář se zatrženým datem 12. září, kdy má začít hlavní líčení s ním a jeho bývalou poradkyní Janou Nagyovou. Nahrávku doprovodil slovy „Andreji, už je čas.”

Svým vzkazem šéfovi ANO vyprovokoval davy lidí, od nichž sklidil převážně kritiku. „Je to dost trapné. Je to pubertální. Takhle by se rozhodně pan ministr chovat neměl. Asi se budeme hodně divit, až se odkryjí karty celého STANu,” připojila svůj názor ke stovkám dalších uživatelka Kamila. „Pan ministr ukázal, že jeho dno je dnem hlubším a hlubším. Tím kalendářem ze své pozice zastrašuje?” „Souhlasím s vámi, tak se dospělý nechová, je to ubohé,” píše v reakci jiná diskutující.

Za stupidní označil Rakušanův status poslanec ANO Jiří Mašek. „To už není hloupá klukovina, ani projev zafixovaného mindráku zvaného Babiš, to už je děsivé, když šéf silového ministerstva touto formou vyhrožuje druhé osobě na sociálních sítích.”

Zatímco spousta lidí označila Rakušanův příspěvek jako velký přešlap, ministr na něm nic špatného nevidí. „Člověk, který byl trestně stíhán ve chvíli, když měl ministra vnitra, byl premiérem téhle země a měl přímý vliv na práci státního zastupitelství, na jeho případné personání obsazení, na personální obsazení šéfa GIBSu, který dozoruje činnost policie – mně, který trestně stíhán nejsem, nejsem z ničeho podezřelý, ničeho jsem se nedopustil, nikde nefiguruji, s nikým jsem se nestýkal, bude říkat, že já mám střet zájmů?”

Babiš už před časem Rakušana označil za „hlavu hydry”, která ze své pozice kryje organizovaný zločin STAN. Babišův stranický kolega Radek Vondráček mluví o vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Podle Rakušana celá kauza slouží jako dobrá záminka k jeho odstranění z čela resortu.

„Myslím si, že koaliční partneři dobře vědí, jaká se tady hraje hra. Je tady velmi nepříjemná kriminální kauza, která musí být vyšetřena nezávisle na tom, kdo je na ministerstvu vnitra. Nic není lepším důkazem toho, že nic neovlivňuji, že k té realizaci došlo i v takové atmosféře, že sám šéf NCOZ říká: co je na téhle kauze zajímavého je to, že tu nejsou žádné politické tlaky. Já si v téhle chvíli spíš myslím, že všichni ti, kteří mě nechtějí na ministerstvu vnitra, mají strach z toho, že v téhle chvíli žádné politické tlaky, ani na žádné budoucí kauze, ať se budou týkat kohokoliv, prostě fungovat nebudou.”

zdroj: Shutterstock

Rakušan se přesto politické odpovědnosti nezříká. „Já nesu politickou odpovědnost dovnitř ke svým lidem, ale tohle není odpovědnost, která by měla jakoukoliv spojitost s funkcí ministra vnitra. Pokud jsem něco vnitřně podcenil v rámci hnutí STAN, tak to není věc, která by měla souvislost s tím, jestli mohu nebo nemohu být na ministerstvu vnitra,” myslí si Rakušan, podle něhož se teď hraje hra už mimo kontext kauzy, a sice hra o ministra vnitra, což chtějí jeho političtí soupeři využít k oslabení jeho i celé vlády.

Rakušan v rozhovoru také řekl, že poté, co se k němu informace o možném protiprávním jednání donesly od novinářů a radní za STAN Hany Marvanové, prý Hlubučka konfrontoval mezi čtyřma očima. „Ptal jsem se ho na nejrůznější věci, Petr Hlubuček všechno popřel. Na druhou stranu má míra nedůvěry k němu se prohlubovala, proto jsem pracoval na tom, aby jeho pozice v pražské organizaci byla nižší. Ale stojím si za tím, že předseda v demokratickém hnutí nemá možnost říct ‚ty někde nebudeš, ty končíš‘, to nefunguje. Domnívám se, že v téhle chvíli jsem bohužel víc udělat nemohl.”

Podle Rakušana je nutné oddělit kriminální kauzu, kterou je potřeba za každou cenu vyšetřit. Počínání Hlubučka obviněného z korupce a účasti na organizované zločinecké skupině je pro něho obrovským zklamáním. Svým kolegům se na celostátním sněmu bude zodpovídat z toho, co věděl a nevěděl.

Řadu lidí nicméně Rakušanovo vysvětlení ke změně názoru příliš nepřimělo. „Jestli věděl nebo nevěděl, to je úplně jedno. Měl se zajímat, když byly indicie. Měl řešit. Šéf je zodpovědný za svůj team se vším všudy. V Anglii by to byl důvod pro odstoupení. Slušný premiér by k tomu sám vyzval. Politici jsou obrazem společnosti. To, co se v České republice děje, svědčí o úrovni společnosti,” vyjádřila svůj názor na Rakušanovo vystoupení jedna z diskutujících.

Zdroj:
Reflex, YouTube, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...