Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Rakušan: Za osm let vlády hnutí ANO tady nebyla připravena žádná důchodová reforma

Každá strana a hnutí ve vládní koalici má jiný vzorec ke zpomalení budoucího růstu penzí. Je třeba najít kompromis tak, aby byl přijatelný i pro opozici a v dalších letech ho po případném úspěchu ve volbách nezrušila. V nedělním pořadu Partie televize CNN Prima News to řekl vicepremiér a předseda vládního hnutí STAN Vít Rakušan. Zpomalení valorizací doporučuje ke zvládnutí zadlužování Národní ekonomická rada vlády (NERV). Vláda by novelu s novým modelem navyšování důchodů měla podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) projednávat za několik týdnů.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

„Každé hnutí, každá strana v pětikoalici má trochu jiný vzorec… Máme přesnou představu, se kterou jdeme na jednání, ale nejdříve to řekneme našim kolegům. Hlavně je potřeba přijít s takovým kompromisem, který bude přijatelný i pro opozici, kdy ho nebude mediálně torpédovat,“ uvedl Rakušan. Vyzval opozici, aby s koaličními zástupci jednala.

V Partii Terezie Tománkové Vít Rakušan také sdělil, že až vláda premiéra Petra Fialy (ODS) měla odvahu jít do důchodové reformy, na rozdíl od vlády Andreje Babiše (ANO). Stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová (ANO) mu v pořadu oponovala slovy, že lidé s nejnižší penzí dostanou navíc jen pár desítek korun.

„Vidíme tíživou ekonomickou situaci, ale nemalujme schéma, že důchodcům něco bereme. Každý důchodce dostane něco k 750 korunám. Každý šestý důchod v této zemi jde z deficitu. Ptám se: za osm let vlády hnutí ANO tady nebyla připravená žádná důchodová reforma. A vy teď bohorovně říkáte, ať si jdeme sednout k jednomu stolu?“ uvedl Rakušan v Partii na konto svého stínového protějšku z hnutí ANO.

„Naše vláda na rozdíl od té vaší má politickou odvahu jít do něčeho tak těžkého, jako je důchodová reforma. Musíme ji ale udělat společně, abyste ji po případných vašich vítězných volbách zase nezrušili,“ pokračoval Rakušan.

Senioři ale podle Vildumentzové měli nárok na nesníženou valorizaci. „Teď se vžijte do situace, že Ústavní soud rozhodne ve prospěch seniorů. Takže se to bude muset vracet, popřípadě i s nějakým penále. A myslím si, že jsme měli jedinečnou možnost spolupracovat a přijít s racionální důchodovou reformou,“ měla jasno stínová ministryně vnitra.

Zklamání z rozhodnutí Petra Pavla

Vildumentzová také neskrývala zklamání rozhodnutí prezidenta Petra Pavla podepsat snížení valorizace. „Zjistil si pan prezident, že dostanou přidáno 36 korun? S důchodovou reformou nepřišel nikdo za x let. Myslím si, že kdyby prezident zákon nepodepsal, měli bychom jedinečnou možnost si sednout ke stolu a konečně s nějakou důchodovu reformou přijít,“ reagovala Vildumetzová.

„Prosím, nedávejte nám podmínky, za jaké chvíle a situace si k nám k tomu stolu sednete,“ okomentoval ministr Rakušan výtku místopředsedkyně poslanců ANO.

Zdroj: CNN Prima News, ČTK

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...