Stalo se to, co předpokládala řada analytiků. A sice, že efekt nižší daně poměrně rychle vyprchá. Zatímco ve středu snížily některé čerpací stanice ceny až o 2 koruny na litr, v dalších dnech musí motoristé počítat se zdražením, které opatření vlády pravděpodobně přebije. Důvodů, které řidičům zhatily očekávání alespoň mírného zlevnění, je hned několik. Pouhý den po snížení daně na pohonné hmoty, došlo ke schválení 6. balíku sankcí proti Rusku, jehož součástí je zákaz dovozu většiny ruské ropy. EU by na základě embarga měla koncem roku přestat dovážet 90 procent ruské ropy.
Ceny ropy opět atakují letošní maxima
Jako první mají skončit všechny importy ropy do Evropy pomocí tankerů. Ropa tedy bude proudit jen ropovody. Ropovodem Družba by díky vyjednané výjimce měla ropa téct do Česka, Maďarska a na Slovensko. I tyto dodávky by se ale měly časem vypnout.
Embargo citelně přispívá k růstu cen ropy na světových trzích. Ropa Brent zdražila ve středu na více než 124 dolarů za barel, nejvíce od března, kdy vrcholila panika kvůli ruské invazi na Ukrajině. Nové sankce také postupně ohrozí zásobování středoevropského trhu včetně Česka a následně sousedního Slovenska produkty bratislavské rafinerie Slovnaft. Ta zpracovává především ruskou ropu a značnou část své produkce exportuje.
Evropě hrozí nedostatek pohonných hmot
Dalším důvodem, který nahrává zdražování pohonných hmot, jsou zvyšující se velkoobchodní ceny v celé Evropě. Oproti situaci z března tentokrát víc zdražuje benzin. „Hlavně u benzinu marže rafinerií rostou a jsou teď až pětinásobně vyšší, což jsou hodnoty, které byly u nafty v březnu,” vysvětluje analytik Boris Tomčiak, podle něhož za to může vysoká poptávka nejen v Evropě, ale také ve Spojených státech, kde začíná takzvaná motoristická sezona.
Skeptický vůči očekávanému zlevnění pohonných hmot je kromě ekonoma Lukáše Kovandy také analytik XTB Jiří Tyleček. „Motoristé se těší na pokles spotřební daně od začátku června, nicméně dopad bude spíše pozvolný. A pokud narazí na zhoršující se situaci na trhu, nemusí se nakonec v cenách vůbec projevit.”
Zklamání. Benzín včera zlevnil už jen o 9 haléřů na litr. Celkově snížení spotřební daně přineslo zlevnění o necelou korunu. O úspěchu opatření české vlády ale rozhodne zejména to, zda Biden při chystané návštěvě Rijádu dokáže nyní již zavřít oči nad vraždou novináře Chášukdžího. pic.twitter.com/hbV5qN6R6u
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) June 3, 2022
„Už v polovině června mohou být pohonné hmoty znatelně dražší než nyní, a to navzdory snížení daně,” předpokládá Kovanda. Evropě navíc kvůli napjaté situaci na trhu s ropou hrozí v létě nedostatek pohonných hmot, což by mohlo podpořit jejich další zdražení. „To vyvolá frustraci řady řidičů. Krok navíc s gustem znovu napadne opozice,” popisuje Kovanda to, co už se v podstatě děje teď.
„Už si zvykáte na marnost této vlády? Máme 2.6. a můžeme hodnotit. V Německu klesla po zásahu vlády cena benzinu o více jak 8 Kč a je pod 47 Kč. Navíc mohou jezdit všude veřejnou dopravou za 9 euro na měsíc. Zadlužení Německa je přitom mnohem vyšší než v ČR,” upozornil poslanec za ANO Radek Vondráček.
A co u nás v České republice? Nic, velká nula. Že snížení spotřební daně o nějakých 1,50 korun skoro vlastně nepůjde poznat říkala většina odborníků i opozice.
— Radek Vondráček (@vondraczech) June 2, 2022
A stejně pořád nic nedělají – je to marný, marný, je to marný.
K Vondráčkovi se přidal i jeho stranický kolega Karel Havlíček.
První den nových opatření proti růstu cen pohonných hmot dopadnul nad očekávání dobře. Podle průzkumu u 400 čerpacích stanic klesla cena benzínu o více jak 8 Kč a byla pod 47 Kč. Dobrá práce německé vlády. Ceny Naturalu 95 v Německu a ČR téměř srovnány… Dobré ráno.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) June 2, 2022
Exministr průmyslu v CNN Prima News v souvislosti s dramaticky zdražujícími energiemi vyčetl vládě, že svými kroky žene až 30 procent domácností do chudoby. Za pravdu mu dává i nejnovější zjištění Institutu prevence a řešení předlužení, podle něhož se do finančních potíží kvůli zdražování energií dostaly už skoro tři čtvrtiny nízkopříjmových domácností. Zdražování už pociťuje i střední třída.
Podle Daniela Hůle z organizace Člověk v tísni navíc skutečná krize hrozí na podzim, kdy domácnosti začnou zase víc topit. „Lidé budou odpojováni, protože ten objem spotřebované a zároveň nezaplacené energie bude ohromný.”
Další formu pomoci v současné drahotě nastínil v pátek premiér Fiala.
Stát letos získá z dividendy ČEZ přes 16 miliard korun.
— Petr Fiala (@P_Fiala) June 3, 2022
Protože je naší morální povinností pomoci občanům, kteří mají problémy s vysokými cenami energií, vláda tyto miliardy použije na pomoc lidem, kterých se to týká. pic.twitter.com/lXol6mpe8h
Fialovi přišel slovně na pomoc i ministr vnitra Vít Rakušan, který u příležitosti 100. dne války na Ukrajině poděkoval všem za obrovskou vlnu solidarity a pomoci.
Než se tu objeví vlna kritiky: ne, nezapomínáme ani na „naše lidi“. Celá vláda pracuje na tom, abychom zvládali inflaci a pomáhali občanům s rostoucími cenami energií. Zrovna včera prošla novela energetického zákona z dílny @JozefSikela. Jak jsme slíbili, nikoho nenecháme padnout
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) June 3, 2022
„Na tom už vláda pracuje od samého začátku. Pane Rakušane, nezlobte se, ale pokud premiér v televizi řekne, že řešením energetické krize jsou dostupnější solární panely, tak to opravdu řešení není. Hlavně, že vláda vysílá jasné signály,” okomentoval ministrův tweet uživatel Honza.
Zdroj:
HN.cz, Echo24.cz, Denik.cz, CNN Prima News, E15.cz, ČeskéNoviny.cz.