Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Schillerová: Vláda není schopná vyvést zemi z krize. Dokonce ji zhoršuje

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) není schopná vyvést zemi z krize, dokonce ji zhoršuje, uvedla předsedkyně poslanců opozičního hnutí ANO Alena Schillerová v úvodu dnešní sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry kabinetu. Vláda je podle ní také pomalá a nerozhodná. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je téměř jisté, že ani druhý opoziční pokus o svržení kabinetu nebude úspěšný.

Zdroj: Profimedia/ČTK
Zdroj: Profimedia/ČTK

„Důvody jsou mimořádně naléhavé,“ řekla Schillerová za navrhovatele k tomu, proč poslanci ANO jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě podnítili. Mluvila o růstu vládních výdajů a státního dluhu, nevyčerpání 54 miliard korun z Evropské unie, o ztrátě příjmů státu kvůli zrušení elektronické evidence tržeb a opět obvinila vládu z toho, že se nesnaží o úspory. Schillerová poukazovala taky třeba na nedostatek některých léků, údajnou snahu o omezování informací ve veřejném prostoru a podle ní nevyužité předsednictví v Radě EU.

„Rok vaší vlády přinesl nespočet důkazů, že vláda Petra Fialy nejen že není schopna naši zemi vyvést z krize, ale že svými kroky tuto krizi přímo zhoršuje. A navíc ji zneužívá k prosazení svých postranních, ale o to nebezpečnějších zájmů,“ řekla Schillerová.

Babiš možná dorazí na hlasování

Z celého, nebo z části dnešního jednacího dne se omluvily tři desítky koaličních a opozičních poslanců včetně předsedy ANO a prezidentského kandidáta Andreje Babiše, který uvedl osobní důvody. Dopoledne stál Babiš ve frontě na výstavu korunovačních klenotů na Pražském hradě. Babiš by mohl dorazit až na hlasování. Někteří vládní politici dávají vyvolání sněmovního jednání o nedůvěře vládě právě do souvislosti s Babišovou kandidaturou na Hrad, hnutí ANO takové pohnutky odmítá.

Při schůzích o vyslovení důvěry nebo nedůvěry kabinetu se nehlasuje o programu. Do řádné debaty je aktuálně přihlášených pět desítek poslanců, z toho asi třetina koaličních, zejména z hnutí STAN. Předtím se ale čekají vystoupení řečníků s přednostním právem, k nimž patří i členové vlády.

K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Koaliční tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.

Zdroj: ČTK

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...