Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Síkela zchladil Schillerovou volající po urychlení úsporného tarifu. Nový guvernér ČNB nastínil, kdy začne klesat inflace

Ještě v pondělí to vypadalo, že nejdiskutovanější zprávou dne bude informace o údajně zredukované pomoci v rámci vládního úsporného tarifu. Pak ale vyjel Andrej Babiš na další štace svých mítinků a události rázem nabraly zcela jiný směr. Ve stínu tak zůstala i pikantní výměna názorů ministra Síkely a exministryně Schillerové, kteří se od úsporného tarifu dostali až k proslulé angličtině bývalé šéfky financí.

zdroj: Nextfoto
zdroj: Nextfoto

Hned zkraje týdne řešila policie dva incidenty na Babišových mítincích. Na úterní akci skupina policistů v civilu zaklekla na 14letého chlapce. Z reportáže zveřejněné serverem Respekt vyplývá, že neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor, a odvezli ho na služebnu. Jeho matku podle serveru odmítli vzít s sebou. Podle vyjádření matky šlo o žáka 8. třídy, který navíc trpí autistickou poruchou. „Celé mě to hrozně mrzí, o tom zákroku jsem se dozvěděl až později. Nicméně ten kluk nám sprostě nadával. Ti demonstrující jsou většinou zastánci vlády,” vysvětlil svůj postoj k události, která vyvolala vlnu zděšení a odporu na sociálních sítích, expremiér Babiš.

Bez násilností se neobešel ani středeční mítink v Českém Krumlově, odkud odvedli ženu protestující proti Babišovi do neoznačeného auta a odvezli ji na služebnu. Žena podle svých slov dala facku muži, který do ní během akce strkal, aniž věděla, že jde o policistu v civilu.

Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka policie běžně dohlíží na akcích, které vyhodnotí jako rizikové. „Setkání veřejnosti s Andrejem Babišem patří do té kategorie, protože tam občas k nějakým konfliktům dochází.” Policejní zásahy na Babišových mítincích znechutily policejního prezidenta Martina Vondráška. Jak řekl, nemůže postupovat pouze podle svých osobních pocitů, a proto celou událost prověří GIBS. „Jestli ten zákrok byl oprávněný a přiměřený, posoudí Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nepřipustím, aby příslušníci Policie ČR nedodržovali zákony této země a nectili její demokratické principy” vysvětlil Vondrášek.

Nahlášený atentát a slova o fašistech

Předčasně musela skončit úterní akce v Třeboni, na kterou přijely desítky demonstrantů. „Policie nám doporučila, abychom z Třeboně odjeli, protože tam byl nahlášený atentát a situaci vyhodnotila tak, že nás není schopna v dané chvíli ochránit,” řekl Babiš v CNN Prima News.

Velké pozdvižení vyvolaly i Babišovy výroky o lidech, kteří ho na setkání v Táboře přišli vypískat. „To jsou fašisti a nacisti. To jsou voliči Pirstanu a Spolu. To jsou lidi, kteří jsou nebezpeční,” prohlásil ke svým příznivcům Babiš. Později svá slova dementoval, prý jen citoval článek, který četl. „Je to vytrhnuté z kontextu. Pán z deníku Právo napsal názor, že v novodobé demokracii toto v Evropě neexistuje, a bylo to kdysi za nacistů v Itálii a fašistů v Německu. Nikdy jsem to neříkal, jen odkazuji na článek,” snažil se vzít svá slova zpět Babiš.

Síkela vyvrátil dohady okolo chystaného úsporného tarifu

Začátkem týdne se objevily informace o tom, že vláda letos pošle domácnostem na drahé energie jen kolem 2 tisíc korun, a to jen na elektřinu. Zprávu, která obletěla většinu sdělovacích prostředků, později popřel ministr průmyslu Jozef Síkela, podle něhož platí ohlášená podpora až 16 tisíc korun na domácnost dohromady za letošní i příští rok. Na takzvaný úsporný tarif půjde letos čtvrtina z celkové schválené podpory 66 miliiard korun. „Týká se to samozřejmě elektřiny i plynu. První část podpory stát vyplatí letos na začátku října a další nejpozději na začátku příštího roku,” ujistil Síkela, podle něhož se příspěvek na plyn bude vyplácet přes tarif na elektřinu, protože k té je připojená každá domácnost.

Zatím ale stále nejsou jasné podrobnosti příspěvku. Ty má vláda stanovit svým nařízením, což by se mělo stát ve druhé půlce srpna. Právě prováděcí nařízení se stalo terčem slovního útoku mezi Síkelou a exministryní financí Alenou Schillerovou z ANO, která vládě vmetla kritiku. „Žádali jsme ve Sněmovně vládu, aby schválila prováděcí nařízení k energetickému zákonu do konce července. Vládní poslanci to odmítli. A tak zatímco se ministři koupou, lidé stále neví, jak to bude s onou slibovanou pomocí. Informace se stále mění a jistého není nic.”

Svým unáhleným výrokem si ale Schillerová naběhla. Síkela ji upozornil, že něco takového legislativní proces ani neumožňuje, dokud novela nevyjde ve sbírce zákonů. „Vy máte legislativní proces nastudovaný asi tak jako angličtinu, že? I já už vím, že prováděcí nařízení může vláda schválit až poté, co novela vyjde ve sbírce. To se v červenci nestalo. Jestli jste se za 4 roky ve vládě nenaučila ani to, nedivím se, že ničemu nerozumíte,” zpražil Síkela Schillerovou.

Pondělní informační šum okolo údajné okleštěné podoby úsporného tarifu stál za vznikem řady humorných příspěvků.

Kalousek: Tohle může udělat jenom duševní mrzák

Pořádné „haló” způsobil svou cestou na Krym senátor za Severočechy a dříve za komunisty Jaroslav Doubrava. Ten se na své dovolené setkal s šéfem tamní ruské okupační správy. Podle politologů a právníků se tím mohl dopustit trestného činu, za který by mu mohlo v krajním případě hrozit až 12 let vězení. „Pan Doubrava touto cestou poškozuje zájmy ČR i EU. Jedná s agresorem, který denně zabíjí ženy a děti na Ukrajině,“ odsoudil Doubravovu návštěvu europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Mnohem expresivněji se na adresu Doubravy vyjádřil bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kdy se vrátí inflace k 2 procentům?

Beze změn ponechala ČNB sazby na svém srpnovém zasedání, které bylo prvním v roli guvernéra pro Aleše Michla. Ten nastínil, že na podzim musíme počítat s růstem inflace k 20 %. Příští rok banka počítá s inflací 9,5 %, v květnu odhadovala snížení na 4,1 %. Na rostoucí inflaci bude mít vliv zdražování elektřiny a plynu. Právě ceny energií podle Michla tlumí spotřebu domácností. ČNB vidí budoucnost české ekonomiky černě, nezaměstnanost ale podle ní zůstává nízká. Do roku a půl bankéři očekávají pokles inflace k úrovni 2 %. ČNB zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošek, pro příští rok ho naopak zhoršila.

Zdroj:
iDnes, Echo24, CNN Prima News, TN.cz, Hospodářské noviny, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...