Projekt, který v roce 2016 zavedl tehdejší ministr financí Andrej Babiš, tak nejspíš definitivně skončí se závěrem tohoto roku. V opačném případě by hrozilo, že by se evidence spustila od 1. ledna a dotkla se i kadeřnic, veterinářů a dalších služeb, kde přijímají platby v hotovosti.
Podle koalice představuje EET zátěž pro podnikatele. „Chceme tím definitivně ukončit éru, kdy se na každého živnostníka a podnikatele pohlíželo jako na a priori nepoctivého,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Koaliční poslanci označili EET za neúspěšný projekt, jehož výnos pro státní rozpočet je neprokazatelný. Bývalá šéfka financí Schillerová tvrdí, že zrušením projektu přijde stát o 13 miliard korun ročně.
Podle Schillerové bude ukončení evidence znamenat utopení už vynaložených nákladů. To kritizují i někteří živnostníci na sociálních sítích pod příspěvkem ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), který napsal, že „jsme tak zase o krok blíž zrušení tohoto kostlivce minulé vlády, který byl zbytečnou byrokratickou zátěží a nástrojem pro šikanu a sledování podnikatelů”. Řada z nich se nezdráhala napsat k tomu svůj názor. „Jedna vláda to zavede, druhá zruší.. a podnikatel to zaplatí. Zaplatil za pořízení kas, software a pak průběžné náklady. Tedy stovky tisíc za těch pár let, které mu nikdo nevrátí.”
Okamura drsně zkritizoval vládu, poslanci ho ignorovali
Podobných příkladů, kdy podnikatelé „vyhodili peníze oknem”, nacházejí lidé v diskuzi mnohem víc. „Vzpomeňme třeba na povinnost zavést kuřácké místnosti a koutky. Restaurace, kluby, hospody a další podniky do toho investovaly obrovské peníze, aby pak další vláda přišla s protikuřáckým zákonem.”
Poslanci se k samotnému projednávání EET dostali až po pěti hodinách. Tak dlouho totiž trvaly obstrukce opozice, která předkládala návrhy na změnu programu schůze a pak přes dvě hodiny o nich její poslanci přemítali za řečnickým pultíkem.
Poslanci ANO navrhovali, aby se jednalo o dětském ombudsmanovi, transplantačním zákonu, nedostatečné pomoci vlády firmám sužovaným drahými energiemi nebo problematiku nelegální migrace. K té se vyjádřil předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Když začal svou řeč, zvedl se od stolu ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a opustil jednací sál. Poslance pak během Okamurovy řeči musela předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) opakovaně vybízet ke klidu. Zákonodárci projev ignorovali a diskutovali mezi sebou.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), kterého Okamura nařkl z neschopnosti řešit problém s nelegální migrací, poté v reakci na jeho projev na Twitteru uvedl: „Dočasná opatření na slovenských hranicích fungují. A fungují i celoevropská řešení, ať už si pan Okamura (který mne vyzval k reakci), říká co chce. Už teď bylo na hranicích zadrženo 54 nelegálních převaděčů.”