Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Slovní přestřelka Okamury s Rakušanem o migrantech uprostřed jednání o EET. Opozice ho zdržovala 5hodinovými obstrukcemi

Poslanci poslali do závěrečného čtení zrušení elektronické evidence tržeb (EET), která je v současné době pozastavena kvůli pandemii covidu. Nepomohly ani argumenty opozičního hnutí ANO, jehož poslankyně Alena Schillerová navrhovala, ať zůstane alespoň dobrovolná, ani návrh exministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který ve Sněmovně prohlásil, že „přichází s nabídkou kvalitní novely,” čímž myslel projednání novely zákona o obchodování s emisními povolenkami.

zdroj: Nextfoto
zdroj: Nextfoto

Projekt, který v roce 2016 zavedl tehdejší ministr financí Andrej Babiš, tak nejspíš definitivně skončí se závěrem tohoto roku. V opačném případě by hrozilo, že by se evidence spustila od 1. ledna a dotkla se i kadeřnic, veterinářů a dalších služeb, kde přijímají platby v hotovosti.

Podle koalice představuje EET zátěž pro podnikatele. „Chceme tím definitivně ukončit éru, kdy se na každého živnostníka a podnikatele pohlíželo jako na a priori nepoctivého,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Koaliční poslanci označili EET za neúspěšný projekt, jehož výnos pro státní rozpočet je neprokazatelný. Bývalá šéfka financí Schillerová tvrdí, že zrušením projektu přijde stát o 13 miliard korun ročně.

Podle Schillerové bude ukončení evidence znamenat utopení už vynaložených nákladů. To kritizují i někteří živnostníci na sociálních sítích pod příspěvkem ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), který napsal, že „jsme tak zase o krok blíž zrušení tohoto kostlivce minulé vlády, který byl zbytečnou byrokratickou zátěží a nástrojem pro šikanu a sledování podnikatelů”. Řada z nich se nezdráhala napsat k tomu svůj názor. „Jedna vláda to zavede, druhá zruší.. a podnikatel to zaplatí. Zaplatil za pořízení kas, software a pak průběžné náklady. Tedy stovky tisíc za těch pár let, které mu nikdo nevrátí.”

zdroj: Shutterstock

Okamura drsně zkritizoval vládu, poslanci ho ignorovali

Podobných příkladů, kdy podnikatelé „vyhodili peníze oknem”, nacházejí lidé v diskuzi mnohem víc. „Vzpomeňme třeba na povinnost zavést kuřácké místnosti a koutky. Restaurace, kluby, hospody a další podniky do toho investovaly obrovské peníze, aby pak další vláda přišla s protikuřáckým zákonem.”

Poslanci se k samotnému projednávání EET dostali až po pěti hodinách. Tak dlouho totiž trvaly obstrukce opozice, která předkládala návrhy na změnu programu schůze a pak přes dvě hodiny o nich její poslanci přemítali za řečnickým pultíkem.

Poslanci ANO navrhovali, aby se jednalo o dětském ombudsmanovi, transplantačním zákonu, nedostatečné pomoci vlády firmám sužovaným drahými energiemi nebo problematiku nelegální migrace. K té se vyjádřil předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Když začal svou řeč, zvedl se od stolu ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a opustil jednací sál. Poslance pak během Okamurovy řeči musela předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) opakovaně vybízet ke klidu. Zákonodárci projev ignorovali a diskutovali mezi sebou.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), kterého Okamura nařkl z neschopnosti řešit problém s nelegální migrací, poté v reakci na jeho projev na Twitteru uvedl: „Dočasná opatření na slovenských hranicích fungují. A fungují i celoevropská řešení, ať už si pan Okamura (který mne vyzval k reakci), říká co chce. Už teď bylo na hranicích zadrženo 54 nelegálních převaděčů.”

Zdroj:
ČTK, iDnes, Twitter

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...