Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Soud Babiše zprostil obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Jeho protikandidáti Nerudová a Pavel reagovali prohlášením, že ho ve volbách porazí

Pražský městský soud dnes nepravomocně osvobodil bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách. Podle soudce Jana Šotta není skutek popsaný v obžalobě trestným činem. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se proti němu může odvolat k Vrchnímu soudu v Praze. Jaké jsou reakce politiků, včetně favorizovaných kandidátů na Hrad Petra Pavla a Danuše Nerudové?

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Nerudová: Ve druhém kolem Andreje Babiše porazím

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová sdělila, že rozhodnutí soudu je potřeba respektovat. „ Máme nezávislou justici a tato kauza nebyla zpolitizovaná, jak sám Andrej Babiš tvrdil,“ napsala Právu Nerudová.

„Nic to ale nemění na tom, že Andrej Babiš v politice dlouhodobě prosazuje pouze své vlastní zájmy, přispívá k rozvracení demokracie,“ dodala s tím, že ho ve druhém kole voleb porazí, což i sebevědomě prohlásila na Twitteru.

Pavel vyzval občany: Babiše s vaší podporou porazím

Prezidentský kandidát Petr Pavel Právu prozradil, že očekával jiný výsledek soudu. Verdikt soudu podle něj volby ovlivní. „Andrej Babiš do nich půjde posílený nejen o tento výsledek, ale i o voliče Josefa Středuly. Ten ještě v prosinci říkal, že by svým odstoupením neudělal radost Babišovi, aby mu pak udělal radost na začátku ledna,“ uvedl pro Právo Pavel, který zároveň vyzval všechny občany, aby v prezidentských volbách nevolili Babiše.

Pavel podle svých slov Babiše považuje za velké nebezpečí pro budoucnost Česka. „Rozumím tomu, že rozhodnutí soudu mnoho z voličů rozzlobilo, ale zachovejme chladnou hlavu a místo kritiky soudu pojďme jako zodpovědní občané Babišovi vystavit vysvědčení ve volbách. Na to tu máme demokracii,“ dodal Pavel.

K verdiktu se vyjádřili také Fischer, Hišler a Diviš

K verdiktu se vyjádřil i další prezidentských kandidát Pavel Fischer. „Andrej Babiš byl osvobozený v kauze Čapí hnízdo. Neznamená to, že se nedopustil podvodu, ale nepodařilo se prokázat trestný čin,“ připomněl Fischer.

Také senátor Marek Hišler respektuje rozhodnutí nezávislého soudu, zároveň ale dodal: Je ale také potřeba vidět, že kauza Čapí hnízdo je pouze jeden střípek v celé té mozaice negativního působení Andreje Babiše v této zemi,“ řekl Právu další kandidát na prezidenta Marek Hilšer.

„Do posledního předvolebního týdne je to pro Andreje Babiše dobrá zpráva, odsouzení by ho přinejmenším u části voličů poškodilo. Když se na věc podíváme ale hlouběji, k žádné velké změně vlastně nedošlo. Pokud se státní zástupce odvolá, což lze očekávat, Andrej Babiš bude i nadále čekat na pravomocný rozsudek,“ řekl Novinkám další z prezidentských kandidátů Karel Diviš, který po včerejší debatě na ČT čelí velké kritice.

Zdroj: ČTK, Novinky.cz, Právo

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...