Podle analytiků lidé letos zchudli nejvíce od roku 1993. Nic na tom nezměnilo ani zvýšení průměrné mzdy o 4,5 procenta na 40 086 korun. Podle Českého statistického úřadu klesla ve 2. čtvrtletí reálná mzda o 10 procent. Odboráři proto požadují zvýšení minimální mzdy o 2 tisíce ze současných 16 200 korun. Návrh ministra Jurečky, který jej hodlá předložit vládě, Středulu nadzvedl ze židle. „Dovolte mi vám to přeložit. 350 korun. To je všechno. Navíc až od ledna. V době, kdy je 18% inflace. V době, kdy je už na úrovni unie shoda, že by to mělo být alespoň 50 %. Žalostně málo!,” prohlásil Středula s tím, že požadavek odborů se nemění. „Chceme minimální mzdu 18 200 korun. Ještě letos.”
Středulovi podporovatelé očekávají, že postup vlády vyvolá další protestní akce. „Ať si jde pan Jurečka dělat tu práci za tyhle almužny sám. Vůbec bych s nimi nevyjednával.” Předseda odborářů v reakci na rozhořčení lidí prohlásil, že teď je na tahu vláda. „Jestli konat nebude a lidé budou nespokojení, dá se očekávat, že některou z možných aktivit použijeme. Jestliže premiér Petr Fiala hovoří o sociálním smíru, ať jej doloží konkrétními kroky.”
Jurečka v této souvislosti připomněl, že je potřeba si uvědomit, že mzdu neplatí vláda, ale zaměstnavatelé. „Musí na to mít. Musíme být v této složité situaci velmi opatrní, abychom s vaničkou nevylili dítě a nezpůsobili nárůst nezaměstnanosti. Prioritní zájem je udržet nízkou nezaměstnanost,” připomíná ministr práce.
Stále platí můj apel na sociální partnery, aby se na růstu minimální mzdy dohodli mezi sebou. Jsou země, kde do určení min. mzdy vláda vůbec nevstupuje.
— Marian Jurečka (@MJureka) October 11, 2022
Za sebe případně návrhu vládě růst min. mzdy na úroveň okolo 41% vůči průměrné mzdě.
Místo zvýšení platu stravenky
Odboráři a podnikatelé se na přidání ani letos nedohodli. S vysokým přidáváním nesouhlasí ani zaměstnavatelé. Připomínají zejména zvyšující se náklady za energie či pohonné hmoty. Ukazuje se, že pro většinu zaměstnavatelů je nereálné udržet při případném navyšování mezd tempo růstu inflace. Místo zvyšování mezd se tak bude muset spousta zaměstnanců spokojit v lepším případě s příspěvky na stravování, dopravu nebo volnočasové aktivity.
Živě probíraným tématem je také zvyšování věku pro odchod do důchodu. Nejpozději kolem roku 2030 bude podle Jurečky nezbytně nutné posunout současné zastropování, které je na 65 letech. Do penze totiž budou odcházet silné ročníky takzvaných „Husákových dětí” a hrozí, že na důchody nebudou peníze. „Výdaje na výplatu důchodů porostou a buď nastane to, že dokážeme příjmy posílit, nebo nám začne klesat hodnota důchodů,” nastínil Jurečka.
Středula na to rozhořčeně zareagoval: „Tak nejdřív směšné zvýšení minimální mzdy o pár set korun a teď chce ministr Jurečka zvýšit důchodový věk nad 65 let. Neakceptovatelné. Lidé si zaslouží důstojný důchod.” V diskuzním vláknu pak odborářský předák sdělil, že je velmi nespokojen s tím, jakým způsobem je situace ze strany vlády řešena. „Vláda by měla komunikovat, pomoci stejně tak uprchlíkům jako českým občanům. Lidi si zaslouží důstojný důchod!”
Středula zhodnotil také propírané téma omezení vytápění na pracovištích v zimních měsících. „Jestli máme snižovat teplotu v kancelářích na 18 stupňů, tak já bych doporučoval snížit teplotu ve sněmovně na 16 stupňů, jako to mají mít prodavačky. Možná budou mít rychlejší zasedání s lepšími závěry, protože tam nebudou chtít mrznout.” Středula varuje před nárůstem míry nemocnosti, výsledkem podle něj bude, že to zaplatíme jinou cestou přes zdravotnický systém. „To je jako škrábání se levou rukou za pravým uchem,” zhodnotil závěrem Středula.
Zdroj:
CNN Prima News, Echo24, Seznam Zprávy