Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

V koalici to začíná drhnout. Po Gazdíkovi „zlobí” Jurečka. Babiš pobouřil sdílením videa vyhrožujícím Fialovi fyzickým násilím

Opozice minulý týden učinila v Parlamentu pokus o vyvolání mimořádné schůze ke korupční kauze v hnutí STAN, který nakonec vyšel do ztracena. Prakticky všichni politici a další veřejně známé osobnosti se na svých sociálních sítích věnovali tragickému úmrtí japonského expremiéra Šinzóa Abeho a se zármutkem se většina loučila i s ukrajinským velvyslancem Perebyjnisem, který po 5,5 letech opouští českou ambasádu. Internet ale zaplavily také fotografie státníků, kteří si vyšli se svými drahými polovičkami na páteční zahajovací koncert k předsednictví EU do pražského Rudolfina. Odehrálo se toho ale mnohem víc.

zdroj: ČTK
zdroj: ČTK

Prázdninový „klid zbraní” na české politické scéně zatím nepřichází, naopak by se dalo říct, že začíná přituhovat. Poté, co se v souvislosti s vypuknutím kauzy Dozimetr začaly povážlivě houpat židle pod některými představiteli hnutí STAN, se nestabilita přesouvá i do ostatních koaličních stran. Postaral se o to ministr práce Marian Jurečka, který v deníku Právo nastínil, že uvažuje o vyšším zdanění lidí s vyššími příjmy.

„Dovedu si představit debatu okolo zavedení progresivního zdanění. Solidaritu, která by nyní měla být namístě, bychom měli vyžadovat nejen od právnických osob a podnikatelských subjektů. I my, lidé, kteří máme vyšší příjmy, bychom mohli mít nějakou míru solidarity,” řekl v rozhovoru Jurečka, který už před časem zmínil možnost zavedení sektorové daně pro energetické firmy.

Tvrdě proti takovému návrhu se v televizní debatě postavil místopředseda ANO Radek Vondráček, který řekl, že pokud premiér Jurečkova slova veřejně neodmítne, znamená to, že kabinet obelhal voliče. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček se k Vondráčkovi přidal se slovy „Lidé za současnou krizi již platí dost a nemá smysl trestat aktivní a úspěšné. Jsem skeptický k sektorovým daním. Problém v Česku není na příjmové straně rozpočtu, ale na výdajové. Ministři musejí hledat úspory.”

Okamura považuje priority vlády pro předsednictví EU za skandální

Do diskuze se hlasitě zapojil také předseda SPD Tomio Okamura: „To, co předvedla vláda, je totální neschopnost. SPD požadovalo snížení DPH na potravinách, pohonných hmotách. Vaše vláda je zadarmo drahá. Vytahali jste lidem obrovské peníze z kapes.” Okamurův návrh na snížení DPH u potravin zpochybnila místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová s tím, že takový zásah nemusí znamenat pokles ceny. „Zažili jsme to i za vlády ANO a ČSSD, že se snížilo DPH na potraviny a pleny, v obchodech ale ke snížení cen nedošlo. Pouze zbytečně připravíme rozpočet o stovky miliard, které pak budou chybět ve zdravotnictví a školství.”

Jako na tržnici to v televizním studiu vypadalo v okamžiku, kdy přišla řeč na priority předsednictví Česka v Radě EU, které prezentoval premiér Petr Fiala. „No já si myslím, že jsou úplně šílené. Jako číslo 1 si dala ČR obnovu Ukrajiny! Podle SPD by mělo být prioritou řešení zdražování energií, potravin a bydlení v ČR. Problém je, že premiér chce, abychom se na obnově Ukrajiny podíleli i finančně,” poukázal Okamura a dodal, že „Ukrajina je jednou z nejvíce zkorumpovaných zemí. My říkáme, že obnova Ukrajiny nesmí být prioritou, posílat peníze do bezedné studny.”

Oleje do ohně pak přilila Okamurova zmínka nedávného průzkumu STEM, podle něhož si 84 % občanů myslí, že se vláda dostatečně nesnaží řešit zdražování a nárůst chudoby.” Poslanec ODS Skopeček si pak ve vyhroceném dialogu neodpustiil slova: „Kdybychom si udělali průzkum o SPD, tak si většina obyvatel bude myslet, že jsou blázni. Jste falešní.”

Skopeček se následně vrátil i ke středečnímu úspěchu pro ČR v podobě dočasného zařazení jádra a plynu mezi zelené investice.

Babiš sdílel video vyhrožující Fialovi útokem dlažebními kostkami

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek nemile překvapil spoustu lidí sdílením příspěvku uživatele jarrka, který v souvislosti s vysokými cenami pohonných hmot pohrozil premiéru Fialovi, že až lidem dojde trpělivost, vezmou dlažební kostky a „všechny vás z té Strakovy akademie vykopou sviňským krokem.” Reakce na Babišův tweet, který doplnil strohým popisem „Bez komentáře” na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Chápu to správně, že ředitel opozice sdílí video, kde je víceméně implikováno, že lidi by měli vzít dlažební kostky a vyzývá se k násilí? Tak to fakt gratulace. Další totální dno proraženo.” Václav se poté přidal: „V den, kdy v Japonsku zavraždili bývalého premiéra, sdílí AB video, ve kterém se mluví o fyzickém útoku na premiéra Petra Fialu. To je teda fakt silné kafe.”

Problémy se nevyhnuly ani senátorce Miroslavě Němcové, která v pátek procházela místem konání protivládní demonstrace, na které se sešlo zhruba 150 lidí, aby protestovali proti krokům vlády.

Demonstranti kritizovali zejména pomoc Ukrajině po začátku ruské agrese. Někteří na místě mávali ruskými vlajkami, objevily se i portréty prezidenta Putina. Kriminalisté na místě zadrželi muže, který měl na ruce vytetovaný hákový kříž.

Zdroj:
Echo24, CNN Prima News, Pražský Deník

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...