Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Václav Klaus se obul do vlády Petra Fialy i ministra Síkely: Takové chování jsem v politice ještě nezažil

Bývalý český prezident Václav Klaus byl hostem nedělní Partie PLUS. V pořadu televizní stanice CNN Prima News uvedl, že „česká společnost je v rozkladu a nespokojená s tím, kdo jí vládne“ a že současná vláda dělá pouze líbivá gesta, navíc je chaotická. Klaus se zároveň obul do ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN). Vadí mu, že Síkela neustále mění své výroky. Nelíbí se mu ani prohlubování deficitu státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

„Síkela v pondělí řekne tohle, a v pátek něco jiného, to je bezprecedentní chování, za 30 let politiky jsem nic takového opravdu nezažil,“ sdělil bývalý prezident s tím, že vláda podle něj nemá ekonomické myšlení a finanční vidění světa. Myslí si, že se to dá vyřešit jinak, ale to se hluboce mýlí,“ dodal.

Klaus vládu Petra Fialy kritizoval především kvůli inflaci a vysokým deficitům. Stojí si za názorem, že v zájmu země by mělo být, aby inflace byla co nejmenší. Čím bude větší deficit, tím bude stát čelit horší ekonomické situaci. „Musím říct, že to, co se děje se schodkem, je hrozivé,“ uvedl.

„Inflace je obří sociální, ekonomické a politické zlo. Má obrovské náklady, nezmizí z povrchu zemského, když mávneme rukou. Musíme ji nějak zlikvidovat, ale ne tím, že budeme vyplácet více peněz na dluh. Nevím, jestli si lidé uvědomují, že to jsou jejich peníze a peníze jejich dětí. Žití na dluh je neúnosná věc. Předhánět se, jestli pomáhat více firmám, nebo důchodcům, to je druhá věc,“ dodal.

Česko je v rozkladu a rozpadá se

V úvodu rozhovoru a v rámci vzpomínky na události 17. listopadu 1989 komentoval také aktuální stav české společnosti, která je podle něj v rozkladu. „Země je rozložená. Je v rozkladu a rozpadá se. Společnost je nespokojená spíše s tím, kdo a jak jí vládne. Nevěříme si navzájem a vláda tomu výrazně přispívá,“ míní Klaus.

„A drahé Česko? Dopustili jsme hrozivou inflaci, jednu z nejrychlejších a nejhorších v Evropě. Ty ceny jsou strašlivě drahé, ale obecně není Česko drahou zemí. Inflace nás opravdu ničí, ta ale nespadla z nebe. Někdo ji dopustil a dopustil ji politikou, která se vedla v předchozí době,“ uvedl bývalý prezident.

Zdroj: CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...