Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Velké rozvolnění: Vláda pozvolna ruší většinu pandemických opatření

Do restaurací, ubytovacích zařízení i na kulturní akce bez covidových certifikátů a na sportovní utkání až 5000 fanoušků – Česko bude v průběhu února a března upouštět od většiny pandemických opatření. Podle premiéra Fialy by na začátku března mohla v platnosti zůstat už jen povinnost nosit respirátory.

Foto: Eva Pruchova / Shutterstock.com

Konec certifikátů 

Navzdory stále ještě poměrně vysokému přírůstku nemocných s covidem-19 se Česko připojuje k zemím, které v ustupující pandemii razantně rozvolňují opatření. Při návštěvě restaurace, hotelu, kulturních, sportovních i dalších akcí už od včera není nutné prokazovat se covidovým certifikátem. Za nelegitimní toto opatření označil minulý týden Nejvyšší správní soud, Premiér Fiala nicméně serveru iRozhlas řekl, že se vláda nerozhodla pod tlakem, ale pouze „urychlila už naplánovaná opatření“.

Dodal také, že plán rozvolňování a výhled, že by z opatření k prvnímu březnu zbyly jen respirátory, je zatím orientační a vše se bude odvíjet od aktuální epidemické situace.

Foto: Trancz / Shutterstock.com
Foto: Trancz / Shutterstock.com

Více lidí na akcích a méně testování

Počínaje 18. únorem by se měl zvýšit maximální počet účastníků většiny hromadných akcí. Z dosavadních 1000 sedících a 100 osob na jiných akcích bude nová hranice 5000 sedících a 500 na dalších akcích. 18. února končí také povinnost testování ve firmách a ve školách. Změna pravidel osobního testování se zatím neplánuje. Každý očkovaný má tedy nárok na 5 PCR testů měsíčně proplacených pojišťovnou, antigenní testy si musí platit všichni.

Karantény a cestování

Při kontaktu s pozitivní osobou nadále platí povinnost karantény, stejně tak při obdržení pozitivního výsledku PCR, nebo antigenního testu. Karanténa trvá 5 dní, ale pokud jste se do ní dostali pozitivním antigenním testem nebo kontaktem s nakaženým, můžete si ji zkrátit negativním PCR testem. Pokud vás do karantény dostal pozitivní PCR test, zkrátit ji nelze.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Aktuální podmínky, za kterých lze cestovat, jsou přehledně k dispozici na webu Ministerstva zahraničí. Obecně ale platí, že osoby starší 12 let, které do ČR nepřijely autem, musejí vyplnit příjezdový formulář. Karanténa po příjezdu neplatí pro očkované, lidé s prodělaným onemocněním, ani pro děti do 12 let. Podmínky pro příjezdy z konkrétních zemí se nicméně liší (viz web ministerstva).

Koronavirus jako součást života

Některé evropské země přistupují k ustupující omikronové vlně a pandemii celkově ještě liberálněji než Česko. Jednou z prvních zemí EU, která zrušila takřka všechna opatření kromě těch týkajících se hranic země, bylo Dánsko. Od začátku února tam lidé nemusejí nosit roušky a covidové certifikáty při vstupu do restaurací jsou na zvážení majitelů. K podobnému rozvolnění se uchýlilo i Švédsko. Španělsko, Francie a Itálie zrušily povinnost nošení roušek ve venkovních prostorách. Řecko uvolňuje podmínky pro vstup turistů do země.

V sobotu čeká rozvolnění i Rakousko, kde už nebude nutné prokazovat se certifikátem o očkování či prodělané nemoci v obchodech a kulturních institucích. Nic se však nemění na tom, že v Rakousku platí zákon o povinném očkování proti covidu-19.  

Zdroje dat:
iRozhlas, ČT24, SeznamZprávy, ČT24, iDnes.cz, DeníkN, Ministerstvo zahraničních věcí

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...