Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Vláda dál piluje energetický tarif, STAN má další problém a Babiš na dovolené poprvé vyzkoušel známou službu

Na začátku minulého týdne, který byl opět ve znamení debat o aktuální energetické krizi, řada veřejných činitelů zavzpomínala na nedožité 89. narozeniny bývalé první dámy Olgy Havlové. Korupčním skandálem zmítanému hnutí STAN zatopil starosta Poděbrad svými výroky o Romech a údaje o inflaci za červen potvrdily to, s čím se počítalo – v červnu vyskočila na 17 procent. A co dalšího se dělo?

zdroj: Shutterstock
Ministr průmyslu Jozef Síkela, zdroj: Shutterstock

Inflaci budou dál přiživovat zdražující energie. Ještě hlouběji do peněženek musí sáhnout zákazníci ČEZu. Ten zdražil od 1. července a znovu zvedne ceny v srpnu, letos už počtvrté. Zareagovali i ostatní poskytovatelé energií. Dlouhodobě nepříznivá situace na energetických burzách, kde pro své zákazníky kupuje elektrickou energii a zemní plyn, přiměla ke zvýšení cen také konkurenční E.ON. Ten podraží od září elektřinu o 15 a zemní plyn až o 50 procent. Společnost PRE zvedne ceny zákazníkům bez fixace už v srpnu.

Pomoc domácnostem ve formě slevy z ročního vyúčtování schválili minulý týden poslanci. „Uvědomujeme si vážné dopady, které na občany má Putinova energetická válka. Abychom jim s vysokými cenami energií pomohli, vytvořili jsme úsporný tarif. Finální podobu určí vláda, předběžně jsme domluveni na příspěvku až 16 tisíc,” napsal na twitteru ministr průmyslu Jozef Síkela. Částka se určí podle toho, na co elektřinu nebo plyn domácnost využívá.

O finální podobě tarifu a výši příspěvků by měla rozhodnout vláda na přelomu července a srpna. Průtahy se zavedením i jeho podoba jsou už delší dobu trnem v oku opozici. Podle exministra průmyslu Karla Havlíčka z hnutí ANO lidé pomoc vlády v rámci úsporného tarifu možná ani nepoznají. Tarif nazval „kočkopsem a čučkařením” a vládě vyčetl, že i mnohem zadluženější Španělsko a Portugalsko dávají na pomoc svým občanům a firmám daleko víc. „Na Slovensku platí 1500 korun za MWh a mají to zastropované,” řekl Havlíček, který nenechal nit suchou ani na ministru Síkelovi. „Jozef Síkela je jako Jára Cimrman, zase pozdě. Co ostatní země začaly zavádět před měsíci, my zavádíme až teď. Je to extrémně pozdě, navíc legislativní paskvil. Jde o komplikovaný výpočet, ve kterém se nevyznají ani ti, kteří ho připravují.”

STAN nevychází z průšvihů

Na třetí nejpočetnější politickou stranu v Poslanecké sněmovně vrhl špatné světlo tentokrát starosta Poděbrad Jaroslav Červinka. Ten se pod tlakem vedení rozhodl ukončit své členství ve straně. Červinka dostal důtku od okresního úřadu za výroky při dopravní nehodě z roku 2001, kterou způsobili psi vlastnění romským občanem. Na událost zavzpomínal na červnovém jednání městského zastupitelstva: „Já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy,” řekl Červinka, který se za svá slova omluvil. Organizace RomanoNet na něho chce podat trestní oznámení. Červinkův exces zkritizoval i předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Inflace nezastavuje, míří ke 20 procentům

17procentní inflace, která v Česku panovala v červnu, ještě není nic proti tomu, co nás čeká v dalších měsících. Vzhledem k očekávanému citelnému zdražení energií na podzim je podle ekonomů reálné, že se inflace přiblíží k 20 procentům. Ani to ale nemusí být konečná hranice. „Pokud by došlo k odpojení ruského plynu od EU, v takovém případě překročíme úroveň 20 % a budeme v pásmu 20-30 %, což by bylo samozřejmě ničivé ekonomicky i sociálně,” soudí ekonom Lukáš Kovanda.

Babiš se musí omluvit a zhubnout

Bývalý premiér Andrej Babiš se musí omluvit za svá slova, že protestující na demonstracích v roce 2018 byli zaplacení, rozhodl pravomocně pražský Krajský soud. Žalobu na Babiše podala jedna z demonstrantek Jana Filipová. Vyvíjí se i kauza Čapí hnízdo. Podle státního zástupce měl Babiš podvod připravovat, řídit a podnikat jasné kroky k tomu, aby získal 50milionovou dotaci. Soud má začít 12. září.

Andrej Babiš přes všechny tyto skutečnosti dál objíždí republiku svým obytňákem. Mezi jednotlivými zastávkami svých mítinků s lidmi si odskočil na dovolenou do Kanady. „Poprvé v životě jsem jel v Uberu, viděl Arnolda Schwarzeneggera a navštívili jsme úchvatné Niagarské vodopády,” pochlubil se Babiš, kterému jeho příznivci nosí pravidelně na setkání domácí buchty, zákusky a další laskominy. Není proto divu, že se to podepisuje na jeho postavě. „Na výjezdech jsem opět přibral, takže dnes začínám se zdravější snídaní,” sdílel fotku se sklenicí s jogurtem a müsli. Na svém instagramu také pobavil své sledující zážitkem z krmení velbloudů.

Zdroj:
CNN Prima News, iDnes, TN.cz, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...