Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Zastropování cen nebude na celou spotřebu, naznačil Síkela. Svůj výrok vzal poté zpět

Ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) vydává prohlášení k opatřením vlády zřejmě podle toho, jak se zrovna vyspí. Jak jinak si vysvětlit jeho schizofrenické výroky k aktuálním postupům ohledně chystaného zastropování cen energií. Další otočku o 180 stupňů předvedl na přelomu týdne.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Šéf resortu průmyslu včera v ČT řekl, že očekává, že při jednání v EU bude stanovena horní hranice pro kompenzace firmám i domácnostem na základě jejich předchozí spotřeby. „Formulace u domácností je, že by to nemělo být na úplně celou spotřebu, to znamená, že by tam měl být nějaký úsporný element,” řekl Síkela s odkazem na předběžnou dohodu.

Premiér Petr Fiala (ODS) jeho výrok (opět) krotil se slovy „Rozhodnutí zastropovat ceny elektřiny a plynu bude platit tak, jak bylo oznámeno, tedy v plné výši pro všechny domácnosti,” čímž dal najevo, že na rozdíl od Síkely nepředpokládá, že by vláda pro tuto zimu využila možnost omezit zastropování cen energií, o kterém se nyní na úrovni EU hovoří.

Server Lidovky.cz patřící šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi označil jednání ministra Síkely za podraz. Vyčítá mu fakt, že s informací přišel den po volbách a klade si otázku, jak se mají domácnosti připravovat na zimu, když se pravidla stále mění. Dosavadní vývoj podle autora komentáře poukazuje na skutečnost, že vláda nemá své kroky promyšlené.

Neuplynul ani den a Síkela na sociálních sítích začal svůj včerejší výrok upravovat.

Inspiruje se vláda rakouským modelem?

Server iDnes, který taktéž patří do Babišova mediálního portfolia, cituje ekonoma Lukáše Kovandu, který v souvislosti s rakouským modelem, kde domácnostem zastropují ceny energií do úrovně 80 procent loňské průměrné spotřeby, uvádí, že „je velmi pravděpodobné, že podobné opatření zavede i česká vláda.”

O návrhu opatření mají v pátek jednat evropští ministři zodpovědní za energetiku. Podle Síkely se diskutuje možnost, že by se zvlášť určovala cena pro plynové elektrárny, kde elektřina vychází kvůli vysoké ceně plynu nejdráž, a zvlášť pro ostatní levnější zdroje. Oddělení plynu a ostatních zdrojů by mohlo přinést dramatické snížení cen. Vůči tomu je skeptický Síkelův předchůdce Karel Havlíček (ANO), podle něhož tento návrh na půdě EU neprojde.

Ministr průmyslu v ČT zároveň řekl, že ministerstvo pracuje na rozšíření kapacity ropovodu TAL, díky čemuž by se Česku podařilo odpoutat od ropovodu Družba. Stát má na to připraveno potřebnou 1,5 miliardy korun, doufá ale v získání evropských peněz. Došlo rovněž k obnovení spolupráce s Polskem na přípravě plynovodu Stork II, který by propojil obě země.

Zdroj:
ČTK, ČT24, iDnes, Lidovky

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...