Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Hlas lidu: Zeman vetoval novelu rozpočtu, vadí mu nižší příjmy. Návrat superhrubé mzdy je nezbytný, míní někteří Češi a kritizují Pekarovou

Prezident Miloš Zeman vetoval novelu rozpočtu na letošní rok. Problém má s vysokým schodkem, který má podle předlohy schválené vládou dosáhnout 375 miliard korun. Zároveň mu vadí, že příjmy jsou nižší, než by mohly být, pokud by byla nejprve přijata novela zákona o daních z příjmů. Zeman to uvedl v dopise, který poslal předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové. Sněmovna bude muset prezidentovo veto přehlasovat většinou 101 poslaneckých hlasů na řádné schůzi. Premiér Petr Fiala (ODS) ani Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nepochybují, že se veto podaří přehlasovat. Co na to Češi?

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

„Důvodem mého veta je skutečnost, že příjmová stránka rozpočtu je nižší, než by mohla být, pokud by předložené novele zákona o státním rozpočtu na rok 2022 předcházela novela zákona o daních z příjmů. Rozpočet tak vychází ze snížené daňové sazby u příjmů fyzických osob, čímž vzniká rozpočtový výpadek ve výši 90 miliard korun, to jest přibližně čtvrtina rozpočtového deficitu. Přitom se při zrušení superhrubé mzdy předpokládalo, že zmíněná daňová sazba bude vrácena na původní úroveň,“ uvedl dosluhující prezident Miloš Zeman v dopise zveřejněném na webu Pražského hradu. Prezident navrhuje vrátit zdanění zaměstnanců na úroveň roku 2020, kdy vláda Andreje Babiše s podporou opoziční SPD schválila zrušení tzv. superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent.

Fiala i Pekarová nepochybují, že vládní většina veto přehlasuje

Zemanův krok premiéra Petra Fialu nepřekvapil, protože hlava státu má některé odlišné názory na hospodářskou a rozpočtovou politiku. „Jsem přesvědčen, že novela odpovídá reálné situaci a výzvám, na které musíme reagovat,“ řekl ve čtvrtek premiér. Zmínil v té souvislosti rozpočtové nároky na pomoc lidem s inflací a cenami energií. Podle Fialy může znamenat veto drobné komplikace, ale ne takové, které by nebylo možné vyřešit.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na Twitteru také sdělila, že poslanci prezidenta přehlasují a že „veto Miloše Zemana je zejména výrazem jeho nespokojenosti se škrty v rozpočtu Lesní správy Lán“. Poslanci budou muset nyní Zemanovo veto přehlasovat většinou 101 hlasů, vládní koalice má k tomu k dispozici 108 poslanců

Buď bude „trpět“ stát, anebo lidé

Dalo by se říct, že se jedná o zákulisní politický boj, kdy na sebe řvou dvě strany. Miloš Zeman se s velkou pravděpodobností snaží pomoci Andreji Babišovi v prezidentských volbách, jelikož si je dobře vědom, že pokud vládu Petra Fialy donutí k vrácení superhrubé mzdy, sebere tím lidem část příjmu peněz, a tak se jeho popularita sníží.

Na druhou stranu má prezident Miloš Zeman pravdu v tom, že pokud by se vrátila superhrubá mzda, došlo by k zvýšení státního příjmu. Pokaždé tedy bude „trpět“ jedna strana – buď stát, anebo lidé. Babišova vláda sice dala více peněz lidem, ale na úkor státního rozpočtu. Pokud se znovu vrátí superhrubá mzda, pomůže se státu na úkor občanů. Jedná se tedy o zapeklitou situaci, která i ve veřejné diskuzi nemá většinový názor.

„Nikdy bych si byl nepomyslel, že budu v čemkoliv za jedno s Emanem… (Milošem Zemanem pozn. red.) Leč pravdou jest, že návrat k superhrubé mzdě je fakticky nezbytný. Erární prasátko je značně pohublé, výdaje státu rostou, aniž by je tento adekvátně řešil růstem příjmů. Chca nechca, i přes předvídatelný odpor všech (kdo chtěl by přijít o část příjmů ze mzdy), potřeba je původně NA DVA ROKY zrušenou superhrubou mzdu zavést zpět… Pane premiére, chce to jen odvahu, a řádné vysvětlení lidu voličskému. Kdo rozum utrpěl, ten pochopí to,“ uvedl Pavel Lukeš, který si je vědom toho, že premiér Petr Fiala nechce superhrubou mzdu zavést, aby nezhoršil životní úroveň lidem, kteří už tak čelí vážným finančním problémům z důvodu aktuální ekonomické krize a zvyšující se inflace.

Pekarová terčem kritiky

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Markéta Pekarová Adamová je veřejnost často kritizována za své výroky.
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Lidé v diskuzích hojně řeší vyjádření předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která se na základě svých předchozích vyjádření stala pro mnoho českých občanů trnem v oku. „Pekarová-Adamová nezklamala a opět prokázala absolvování kurzu dehonestující rétoriky. Prezident nechce nic jiného, než dodržení slibu o vrácení superhrubé mzdy. Nic víc a nic míň. S Lány, oborou a Balákem to nemá nic společného,“ napsal Pavel Mikuláštík. Uživatel Martin Pánek má podobný názor. „Pekarová je zmatená. Co s tím rozpočtem mají společného Lány. To, co řekl je pravda. Žíjeme na dluh. Částí toho dluhu je i to, že se neopodstatněně snížily daně. To také podpořilo inflaci,“ uvedl Pánek.

Stát by se měl naučit hospodařit tak, aby snížil náklady

Za zamyšlení stojí i názor Aleny Boudové. „Superhrubá mzda se zavedla v době minulé krize a ve spojení s důchodovou reformou a měla být zrušena. Důchodová reforma se po pádu vlády zrušila, rezerva utratila a superhrubá mzda zůstala. Příjmy se utratily zvýšením mandatorních výdajů. Takže mi vychází, že problém je na výdajové straně ve zvýšených mandatorních výdajích. Zvedat daně není umění, umění je hospodařit s tím, co vydělám,“ čímž chtěla poukázat na to, že stát by se měl naučit hospodařit tak, aby snížil náklady, protože je tu mnoho učiněných kroků neefektivních. Problémem je například hromada zbytečných úředníků, kteří v postatě nic nedělají, a tak by se jejich počet mohl v klidu snížit na polovinu.

Podobný názor uvedl i Pavel Zemánek, který uvedl, že „stát je jako rodina. Pokud se nedostává peněz, pak se holt kupuje jen to nejnutnější a prostě se šetří.“ Ve svém komentáři uvedl, že by například nekupoval stíhačky za miliardy, nepůjčoval desítky miliard ČEZu, nestavěl nové dálnice, nedělal nové úřednické posty a nezvyšoval platy politikům.

A jaký názor máte na danou problematiku vy? Napište nám to do komentářů.

Zdroj: ČTK, Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...