Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Zeman udělil milost Nečasové: Absolutní prasárna, zuří Šlachta. Už fakt pískej konec, přeje si Bartoš

Prezident Miloš Zeman prominul zbytek zkušební doby manželce někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), informovalo dnes ministerstvo spravedlnosti. Podle České televize (ČT) se rozhodnutí hlavy státu týká případu zneužití Vojenského zpravodajství. Soud Nečasovou (dříve Nagyovou) v březnu 2019 potrestal třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy. Zmírnění trestu Hrad zdůvodnil uplynutím dlouhé doby od spáchání skutku a řádným životem omilostněné.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Hlava státu prominula Nečasové část trestu, který jí byl uložen za dva přečiny zneužití pravomoci úřední osoby. „Pan prezident přihlédl k tomu, že od spáchání skutků uplynulo již téměř deset let a tomu, že omilostněná od té doby žije řádným životem,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že na současně uložený trest zákazu činnosti se milost nevztahuje.

Podle pravomocného verdiktu Jana Nečasová zosnovala zneužití pravomoci, když nezákonně úkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší ženy Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v roce 2013 k pádu vlády.

Udělená milost pobouřila některé politiky

Milost se nelíbila jednomu z hlavních aktérů zásahu na Úřadu vlády v roce 2013. „Absolutní prasárna! Janě Nečasové reálně hrozilo, že by zaslouženě skončila ve vězení. Je jasné, že se na tom domluvila ODS a Zeman. Další totální pošlapání spravedlnosti,“ napsal na Twitter Robert Šlachta (Přísaha).

Udělenou milost ostře kritizoval také pirátský předseda Ivan Bartoš. „Kajínek, Balák, Nečasová. Jeden smrtelně nemocný vedle druhého. Dodržování slibů lidem v podání Miloše Zemana. Už fakt pískej konec,“ uvedl na Twitteru.

V podobném duchu se vyjádřil také jeho stranický kolega Jakub Michálek. „Zeman, který postavil kampaň na neudělování milostí, vyvíjí horečnou aktivitu na konci mandátu. Pěkná bilance. Aktivita během covidu nula, Rusko a válka velké minus, energokrize nula, jen kamarádíčci. Už brzy bude konec. Nový prezident musí na Hradě provést důkladný audit všeho,“ napsal na Twitteru.

V kauze zneužití Vojenského zpravodajství byli kromě Nečasové odsouzeni také někdejší zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. Zpravodajci dostali podmíněné tresty a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Verdikt nad nimi potvrdil i Nejvyšší soud a neuspěli ani se stížností u Ústavního soudu.

Zdroj: ČTK, Twitter, autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...