Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Opozice hodlá pokračovat v tlaku na vládu. Zeman označil koaliční strany za lháře a pokrytce

Slovní přestřelky neustaly ani po víkendových volbách. Koalice se s opozicí dohaduje o tom, kdo je jejich vítězem. Z obou táborů se po zbytek víkendu ozývaly spokojené komentáře. V první povolební debatě to ale bylo znovu „na nože.” Do „hry” se tentokrát zapojil i dosluhující prezident Miloš Zeman, který nešetřil kritikou na adresu vládní koalice.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

„Vyhráli jsme další volby a výrazně jsme si polepšili,” prohlásil expremiér Andrej Babiš (ANO). Hnutí ovládlo drtivou většinu velkých měst, v Ostravě dokonce o 20 procent. Výrazněji si polepšilo i hnutí SPD, které v posledních předvolebních průzkumech předstihlo i dosavadní nejsilnější koaliční stranu ODS.

Také SPD se považuje za vítěze voleb. „Máme třikrát víc zastupitelů, než jsme měli. Je to obrovský úspěch,” řekl předseda hnutí Tomio Okamura, který se v povolební debatě dostal do křížku s lidoveckým ministrem práce Marianem Jurečkou, podle něhož vládní strany ve volbách vyhrály. „SPD mělo v minulých volbách asi 135 mandátů, dnes jich má přes 300. KDU-ČSL má dvojnásobek, volby jsme vyhráli,” prohlásil Jurečka, jehož matematika se Okamurovi příliš nepozdávala.

Podobně jako Jurečka i premiér Petr Fiala (ODS) je toho názoru, že si jejich voliči nenechali „vnutit teze o referendu o práci vlády”. „Posílili jsme i ve volbách do obcí a měst. Třeba v krajských městech to vypadá, že jsme prakticky všude získali více než před čtyřmi lety,” řekl Fiala, který první místa v Praze, Plzni a Českých Budějovicích označil za „výrazný posun ve srovnání se situací před čtyřmi lety.” Představitelé koalice SPOLU přesto přiznali, že čekali lepší výsledek v hlavním městě.

Zeman: Vítězem je ANO a SPD, poražená koalice lže

Své stanovisko k výsledkům komunálních a senátních voleb zaujal i prezident Miloš Zeman. Podle jeho slov dle zisku nových mandátů v zastupitelstvech obcí nejvíce získaly SPD a ANO. Hlava státu si v této souvislosti neodpustila peprný komentář na adresu vládní koalice, která je podle něho v roli poražených. „Když jeden vyhraje, druhý musí zákonitě prohrát. Jestliže se všichni prohlašují za vítěze, tak to znamená, že některý z nich lže, a když budeme zdvořilí, tak některý z nich je pokrytec,” dodal Zeman, podle něhož málo tratili občanští demokraté a lidovci, středně Piráti a silně STAN.

Nedělní rozjitřená debata dává tušit, že ani po volbách nedojde na české politické scéně k pověstnému „klidu zbraní”, což otevřeně naznačili i někteří představitelé opozice. „Stojím si za tím, že volby byly referendem o vládě. Je to vysvědčení pro tuto zoufalou vládu,” řekl bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček, s nímž sdílí stejný názor i šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Předseda SPD Okamura zase během slovní přestřelky s Jurečkou prohlásil, že strana bude pokračovat v tlaku na pětikoalici. Lidé podle něj ukázali, že nejsou s vládou spokojeni.

Zdroj:
ČTK, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...