Jak se konflikt vyvíjí, tak samozřejmě dopadá na ty nejohroženější skupiny. Ženy, děti a staří lidé utíkají před válečným konfliktem, aby vojáci a obránci mohli bránit svou zemi. V posledních hodinách se hraniční přechody ocitají v obložení tisíců Ukrajinců a čekací doby se prodloužily už na 42 hodin.
V posledních třiceti letech se humanitární krize v Evropě střídají čím dál rychleji. Po pádu železné opony jsme si jako Evropa vyzkoušeli uprchlickou vlnu z bývalé Jugoslávie. Další uprchlické vlny, které dopadly na Evropu, si dobře pamatujeme z nedávné doby. Arabské jaro a další konflikty v Africe daly do pohybu několik milionů lidí. Například po válce v Sýrii odešlo odhadem 7 milionů lidí. Z Afghánistánu odešlo na 3 miliony lidí.
People hiding in Kyiv metro #Ukraine pic.twitter.com/BvxEII9G6t
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) February 24, 2022
Co se týče Ukrajiny, odhaduje se, že na útěk se dá až 5 milionů lidí. Tato blížící se humanitární katastrofa bude velkou zkouškou pro celou Evropu. Zejména je nutno se připravit na ekonomické dopady a bude odpovědností celé Evropy alokovat takové prostředky, abychom to co nejlépe a nejdůstojněji zvládli.
Velkou výhodou této migrační vlny je jazyková, kulturní a národní blízkost migrantů i cílových zemí. Nezapomínejme, také že ukrajinská menšina žije prakticky po celé Evropě a je dnes hrdou součástí občanské společnosti, včetně České republiky, kde jsou lidé z Ukrajiny nedílnou součástí naší společnosti.
People spend the night on the subway#Ukraine pic.twitter.com/4u5aMbqF7L
— Marios Komnos (@MKomnos) February 25, 2022
Přestože mají uprchlíci z Ukrajiny slušné zázemí v evropských zemích u svých příbuzných a přátel, bude to velmi těžká zkouška nejen pro samotné uprchlíky.