Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Evropa reaguje na riziko nákazy o svátcích, Česká republika je jedna z nejliberálnějších

S vánočními svátky a Silvestrem se evropské země připravují na zvýšené riziko nákazy covidem-19. Jaká opatření jednotlivé státy připravují? A jsou protiepidemická opatření v České republice příliš přísná?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Varianta Omicron byla poprvé identifikována v jižní Africe minulý měsíc a rychle se šíří po celém světě. Veškerá data naznačují, že Omicron může být infekčnější, zatím ale neexistují důkazy, že by způsoboval závažnější onemocnění. Varianta byla detekována v nejméně 38 z 53 zemí Evropy. Regionální ředitel WHO pro Evropu, Hans Kluge, uvedl, že varianta Omicron je již dominantní ve Spojeném království, Dánsku a Portugalsku a pravděpodobně se „za pár týdnů“ stane hlavní variantou kontinentu. „Vidíme, že přichází další bouře. Během týdnů bude Omicron dominovat ve více zemích regionu a zatlačí již tak napjaté zdravotnické systémy na okraj,“ řekl Kluge pro agenturu Reuters. „Vlády a úřady musí připravit naše systémy na reakci na tento významný nárůst”, podotkl.

Vláda Petra Fialy představila ve středu 22. prosince upravená protiepidemická opatření pro vánoční svátky. Na Štědrý den a Boží hod vánoční byl, s výjimkou nezbytných servisů, zakázán prodej ve větších obchodech. 25. prosince skončil nouzový stav a s ním zákaz nočního provozu restaurací, barů, diskoték a kasin, zákaz provozování adventních trhů a konzumace alkoholu na veřejnosti. Zrušeno je mimo jiné i omezení shromažďovacího práva. V období od 29. prosince do 2. ledna bude platit ovšem o něco přísnější verze tohoto opatření, Silvestr tak ale lidé mohou oslavit v restauracích a barech bez omezení zavírací doby, každý z účastníků se ale musí prokázat certifikátem o prodělané nákaze covid-19 nebo očkování. „V restauracích neplatí omezení časem, počet návštěvníků ale může být maximálně 50, a u stolu smí sedět jen čtyři lidi“, doplnil pravidlo pro přelom roku ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Česká republika je nyní na šestém místě v množství nových případů za poslední týden na 100 tisíc obyvatel. Hůře jsou na tom jen Dánsko, Velká Británie, Švýcarsko, Slovensko a Irsko. Dánsko, které tabulku vede již prokázalo převahu varianty Omikron na svém území. Většina evropských zemí, které nemají zdaleka tolik případů jako Česká republika, omezení v příštích týdnech zostřují. Je tak poněkud zvláštní, jak velkou vlnu nevole omezení provozu během Silvestra v Česku opět vyvolalo. 

Evropa naopak přitvrzuje

Evropa vstupuje do vánočních svátků v obavě, že obvyklé oslavy, a tedy zvýšená koncentrace lidí zvýší počet případů covid-19, zejména se stále se rozšiřující a více nakažlivou variantou Omicron, přičemž většina zemí zintenzivňuje opatření k zastavení nákazy.

Nizozemsko je pod totálním lockdownem od 19. prosince a zůstane v něm i přes Vánoce a do Nového roku. Školy, univerzity, všechny neesenciální obchody, bary a restaurace zůstanou zavřené do 14. ledna. Ale i esenciální obchody, včetně supermarketů a drogerií, musí zavřít do 20 hodin. Lidé mají povoleny doma přijmout pouze dva návštěvníky, kromě Vánoc a Nového roku, kdy budou povoleni čtyři.

Německo oznámilo, že společenská setkání budou od 28. prosince omezena na deset lidí. Zavřou se také noční kluby a velké akce, jako jsou fotbalové zápasy, se budou konat bez fanoušků. Jiná omezení již platila, včetně vstupu do obchodů, restaurací, barů, hotelů a divadel omezený na plně očkované osoby. Základní obchody a lékárny jsou otevřené všem. „Koronavirus si vánoční přestávku nedává,“ řekl v úterý německý kancléř Olaf Scholz. „Nemůžeme – a nesmíme – zavírat oči před touto vlnou, která se nad námi začíná vzdouvat“, dodal.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Španělsko ohlásilo v reakci na drastický nárůst infekcí návrat k povinnému nošení roušek venku, šest měsíců od zrušení tohoto omezení. Španělský premiér Pedro Sánchez to oznámil poté, co země v úterý zaznamenala nový rekord 49 823 případů.

Rakousko vstoupilo do celostátního lockdownu 22. listopadu a pro očkované obyvatele skončil o tři týdny později. V současné době neočkovaní lidé stále musí zůstat doma, odejít ven mohou jen z určitých důvodů. Noční kluby a sjezdovky zůstávají celostátně uzavřené nejméně do 10. ledna. Od února 2022 bude v Rakousku očkování povinné.

Portugalsko se poučilo z minulého roku, kdy strmě narostly případy v prvních lednových týdnech a přišlo s tzv. týdnem omezení, který by měl fungovat jako jakási inkubační doba v případě nákazy z rodinných setkání o vánočních svátcích. Mezi 2. a 9. lednem zůstanou zavřené všechny školy, práce z domova je povinná a bary a kluby neotevřou. Portugalská vláda zakázala také všechny povánoční slevy, aby zabránila nadměrnému shlukování v obchodech.

Zdroje dat:
Ministerstvo zdravotnictví ČR, itv, bbc, bbc, Vláda České republiky

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...