Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Evropa se sjela do Prahy. Fiala hledal společnou řeč s Erdoganem, Babiš poobědval s Orbánem. Dorazila i zlobivá premiérka z večírku

Do Prahy se včera sjeli nejvyšší představitelé 44 evropských zemí, Evropské rady a Evropské komise. První den summitu diskutovali prezidenti a předsedové vlád na Pražském hradě o míru, stabilitě, migraci, klimatu, energetické bezpečnosti a evropské ekonomice. Dnešek patří neformálnímu zasedání Evropské rady, jejíž zástupci budou diskutovat hlavně o zajištění cenově dostupných energií, snížení poptávky po elektřině a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Historicky první summit takzvaného Evropského politického společenství, kterého se vedle států EU účastní dalších 17 zemí včetně Velké Británie, Ukrajiny a Turecka, probíhá podle premiéra Petra Fialy (ODS) v kritické době pro evropský kontinent. „Agrese Ruska na Ukrajině ohrožuje naši stabilitu a ovlivňuje naše země v mnoha ohledech. Naším společným cílem je spolupracovat na posílení bezpečnosti, stability a prosperity Evropy jako celku,” řekl Fiala s tím, že cílem summitu není dospět ke konkrétním závěrům, ale k jednotnému postoji evropských lídrů k nejzásadnějším otázkám.

Mezi ně patří i energetika, dodávky plynu, migrace, ale samozřejmě také řešení války na Ukrajině, o kterých Fiala jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyen. Turecko podle premiéra představuje do jisté míry klíč k řešení současných migračních problémů, může ale také zajistit exportní cesty pro ukrajinské suroviny. Erdogan prohlásil, že Turecko má zájem o pokračování a prohloubení spolupráce s EU. Je prý také schopné mluvit s oběma stranami rusko-ukrajinského konfliktu.

Bez konkrétnějších detailů probíral Fiala s německým kancléřem Olafem Scholzem rovněž cesty ke snížení ceny energií. Podle Fialy nelze očekávat zastropování cen plynu ani na dnešním neformálním summitu EU, ani na řádném říjnovém summitu v Bruselu, protože problém je komplexní. Zásadní je teď podle něho vyřešit formu podpory pro průmysl a další velké odběratele. EU už podle předsedy vlády našla shodu na formě kompenzací vysokých cen elektřiny.

Orbán na obědě s Babišem, navštívil i Klause

Na summitu vystoupil i prezident Miloš Zeman, podle něhož je v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině a riziku použití jaderných zbraní potřeba vyslat důrazný a jasný signál, že při jejich použití bude následovat diplomatická i vojenská reakce.

Rozporuplné reakce vyvolalo Zemanovo setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, kterého odpoledne pozval na oběd do luxusní restaurace v Průhonicích také bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Bavili se o aktuální energetické krizi, válce na Ukrajině a také o migraci. Babiš se zároveň pochlubil, na čem si s Orbánem pochutnávali. „Měli jsme dýňový krém a pstruha, který byl výborný.” Kromě Zemana a Babiše si Orbán udělal čas i na bývalého prezidenta Václava Klause, se kterým se sešel v sídle jeho institutu na pražské Hanspaulce.

Finská premiérka Sanna Marin, zdroj: Shutterstock

Přijela i „kočka z večírku”

V zamračeném a lehce deštivém počasí přivítal premiér Fiala na prvním nádvoří Pražského hradu také neformálně oblečenou finskou premiérku Sannu Marin. „Největší frajerka Evropy,” komentovali někteří na Fialově instagramu jejich společnou fotku. „To je ta premiérka, co trsala na večírku?”, ptal se další a dodal: „Tak ta mi je moc sympatická.” Podobně se vyjádřil i další sledující Daniel. „To je taková kočka! Nezakalíme všichni po summitu v baru?”

Prostřednictvím videopřenosu promluvil k účastníkům schůzky ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který ocenil vznik Evropského politického společenství a poznamenal, že Evropa je v silné pozici, aby pomohla ukončit válku. Za Ukrajinu se summitu zúčastnil premiér Denys Šmyhal. Ten poděkoval Čechům za jejich „kolosální” pomoc zemi a mimo jiné také zmínil ambice Ukrajiny vstoupit do NATO.

Premiér Fiala vítal 4 desítky politických špiček přes hodinu a půl. Na červeném koberci si s nimi podal ruku a nejčastěji v konverzační angličtině poznamenal „Dnes je snad velký den pro Evropu.“ V limuzíně ozdobené nepřehlédnutelnou trikolórou přijel k prvnímu hradnímu nádvoří „otec” myšlenky na založení Evropského politického společenství, francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Dnešní setkání ukázalo, že formát Evropského politického společenství je smysluplný, a já se těším na naše další setkání v Kišiněvu, poté ve Španělsku a ve Spojeném království,” shrnul průběh neformálního summitu premiér Fiala. Společenství by se mělo setkávat dvakrát ročně.

Zdroj:
ČTK, iDnes, Novinky, CNN Prima News, Seznam Zprávy

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...