Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Fiala o ruských útocích na Ukrajinu: Jde o vraždění civilních obyvatel a šíření strachu. Podobný názor má i Babiš a další politici

Pondělní raketové útoky na ukrajinská města jsou dalším očividným projevem ruského cynismu a barbarství. Uvedlo to na Twitteru ministerstvo zahraničí, cílit na civilisty je podle něj zbabělé. Premiér Petr Fiala (ODS) poznamenal, že ruské útoky nejsou zaměřeny na poškození vojenské infrastruktury, ale jde o vraždění civilistů a šíření strachu. Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) hovoří o mstivých válečných zločinech. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je nutné dále podporovat Ukrajinu.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

„Ruské útoky na ukrajinská města nejsou zaměřeny na poškození vojenské infrastruktury. Jde o vraždění civilních obyvatel a šíření strachu. Válečná agresivní politika Ruska nesmí uspět, myslíme na nevinné oběti a podporujeme Ukrajinu v jejím spravedlivém boji,“ napsal k ruským raketovým útokům na Ukrajině premiér Petr Fiala.

Při raketových útocích Ruska na Kyjev a 14 ukrajinských oblastí dnes přišlo o život přinejmenším deset lidí a asi šest desítek utrpělo zranění, uvedla policejní mluvčí podle listu Ukrajinska pravda.

Z české scény se kromě Fialy ozvali i zástupci zbylých stran vládní pětikoalice. „Rakety dopadají na centrum Kyjeva, na města po celé Ukrajině. Dopadají na školky, dětská hřiště, na univerzitu, na civilní budovy. Tohle je důvod, proč nesmíme přestat podporovat Ukrajinu,“ zmínil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) stále pokračuje válka o podobu svobodného světa. „Dnešní ruské útoky na centrum Kyjeva a obytné čtvrti dalších ukrajinských měst jsou dalšími zločiny režimu Vladimira Putina,“ sdělila.

Útoky odsoudil také předseda opozičního ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. „Odsuzuji naprosto barbarské raketové útoky Putinova režimu namířené na civilní obyvatelstvo ukrajinských měst. Toto je prachobyčejná msta na bezbranných. Takovou agresi nemůže omluvit nic,“ napsal na sociálních sítích.

Dnešní útoky odsoudili také lidovci. „Putin a jeho režim jsou největší teroristé současnosti. To, co páchá na Ukrajině, je odporné a neomluvitelné. Neumím pochopit nikoho, kdo ho hájí či omlouvá,“ sdělil ministr práce a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Rovněž se přidali i Piráti. „Putinovo bombardování center ukrajinských měst není ničím jiným než mstivým válečným zločinem. Útoky proti civilistům a dětem jsou neomluvitelné,“ napsal na Twitter ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Jestli ještě někdo mohl mít pochyby, zda ruské rakety nezasahují ukrajinské civilní cíle ‚omylem‘, nyní jde o zřejmý záměr. Bombardovat města a zabíjet civilní obyvatele, to není ‚speciální operace‘, ale prostě válečný zločin,“ sdělil předseda senátního zahraničního, branného a bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý). Rusko podle něj používá teroristické metody. „A proto k němu musíme přistupovat jako k aktérovi terorismu,“ napsal. 

K odporným útokům na civilní obyvatelstvo už se vyjádřil i Kreml. Ruský prezident Vladimir Putin dnes potvrdil, že ranní rozsáhlé údery napříč ukrajinským územím jsou odvetou za „teroristické útoky“ proti Rusku včetně sobotního poškození strategického Kerčského mostu na anektovaný Krym. Podle mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrije Peskova jsou pondělní údery „součástí speciální vojenské operace“ – tak Moskva nazývá válku na Ukrajině.

Zdroj: ČTK, CNN.iprima.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...