Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Fiala se setkal v Bruselu s Bidenem. Premiér, na kterého můžeme být konečně hrdí, komentují Češi jejich společnou fotografii

Lídři NATO a Evropské unie se dnes setkali na summitu, jehož hlavním tématem je válečný konflikt na Ukrajině. Hlavním cílem má být posílení východního křídla bloku vojenskými jednotkami a humanitární pomoc. Jednání se zúčastní americký prezident Joe Biden i britský premiér Boris Johnson. Na summitu nechybí ani český premiér Petr Fiala, jenž na svém twitterovém účtu sdílel společnou fotografii s Joe Bidenem.

Foto: Petr Fiala
Foto: Petr Fiala

Právě teď probíhá v Bruselu mimořádný summit NATO a jednání Evropské rady. Hlavním tématem je válka na Ukrajině. „V rámci summitu budou zástupci NATO plánovat způsob, jakým zvýšit tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina a zároveň mít pod kontrolou bezpečnostní a ekonomický dopad na Evropu a zbytek světa,“ uvedla agentura AP.

„Cílem summitu je z mého hlediska to, abychom znovu vyslali jasný signál Ukrajině, konkrétní vzkaz podpory. Spojenci musí Ukrajině pomáhat dodávkami zbraní i humanitární pomocí,“ sdělil k jednání NATO premiér Petr Fiala, který na mimořádné summit odletěl ve středu ráno. „Válka musí co nejdříve skončit a nesmí se rozšířit mimo území Ukrajiny,“ řekl Fiala ve čtvrtek ráno před odletem na letišti v Praze Kbelích.

Zdroj: ČTK
(zleva) Joe Biden, Emmanuel Macron a Boris Johnson na mimořádném jednání v Bruselu
Zdroj: ČTK

Na summit dorazili osobně i americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron či britský premiér Boris Johnson. V centru Bruselu byla kvůli mimořádnému setkání zřízena bezpečnostní zóna, do které jsou vpuštěni pouze osoby se speciálním povolením.

Došlo i na setkání českého premiéra s americkým prezidentem

Během summitu se český premiér Petr Fiala setkal s Joe Bidenem. Na svém twitterovém účtu zveřejnil fotografii, na které si s americkým prezidentem potřásá rukou a oba se na sebe usmívají.

Pod příspěvkem se okamžitě začaly objevovat pozitivní komentáře. „Hrdost, pane premiére, hrdost. Děkuji,“ napsal jeden z příznivců Petra Fialy. „Krásná fotka. Děkuji, pane premiére,“ přidal se další hrdý Čech. „Radost a pýcha,“ napsal další fanoušek Fialy. „Konečně můžu být hrdý za reprezentaci naší země ve světě. Aneb inteligence, pravda a láska zvítězila nad hloupostí, lží a nenávistí,“ komentovala fotografii další spokojená Češka.

Nechyběly ani narážky na prezidenta Miloše Zemana a bývalého premiéra Andreje Babiše. „Neukazovat Zemanovi, mohl by se zhoršit jeho zdravotní stav!“ napsal kritik českého prezidenta. „Zemane, Babiši, to naštve, co?“ přidal se další antifanoušek Babiše a Zemana.

Program summitu v Bruselu

Summitový den v belgické metropoli byl zahájen dopoledním setkáním šéfů třicítky členských zemí NATO, kteří by se podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga měli shodnout na dalším posilování východního křídla aliance včetně vytvoření mezinárodních bojových skupin na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Očekává se i příslib další vojenské pomoci Ukrajině včetně ochranných prostředků proti chemickému útoku, z jehož plánování Biden Moskvu podezírá.

Většina členů NATO se však stále nechce angažovat přímo na Ukrajině v obavách z rozpoutání celosvětového konfliktu, proto nejspíš zůstane nevyslyšeno ukrajinské volání po zřízení bezletové zóny či poskytnutí letadel nebo polský plán na vyslání mírové mise. Na okraj summitu NATO proběhne i vrcholná schůzka ekonomicky vyspělých zemí G7.

Zdroj: iDnes.cz, TN.cz, ČTK, Twitter

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...