Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Hlas lidu: Fiala zamířil do Tirany na summit EU a západního Balkánu. Slušný a inteligentní premiér, jásají někteří Češi. Ať emigruje, reagují jiní

V albánské Tiraně se v úterý konal summit zemí Evropské unie a západního Balkánu. Hlavními tématy byly dopady ruské invaze na Ukrajinu, integrace regionu do EU, posilování bezpečnosti na západním Balkáně či nelegální migrace. Evropská unie na summitu v Tiraně potvrdila závazek perspektivy členství pro všechny státy západního Balkánu. Po vrcholné schůzce to řekl novinářům český premiér Petr Fiala, který zastupoval Českou republiku. A ve veřejné diskuzi to znovu vře!

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Jako projev podpory v nelehké situaci války v Evropě se vrcholná schůzka poprvé konala přímo na západním Balkáně. „Tento summit, pořádaný poprvé v zemi západního Balkánu, dává jasný vzkaz o našem závazku k jednotě a silném partnerství. EU si více než kdy jindy přeje společnou budoucnost s našimi partnery ze západního Balkánu uvnitř EU,“ uvedla po summitu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Lídři EU podle ní vyzvali k urychlení přístupového procesu a k pokračování reforem žadatelských zemí západního Balkánu.

Fiala: Západní Balkán je pro Česko dlouhodobou prioritou

Po jednání Fiala novinářům řekl, že pro Českou republiku je západní Balkán dlouhodobou prioritou. „Jsme přesvědčeni, že stabilita těchto zemí je důležitá pro naši bezpečnost,“ řekl.Setkání označil za unikátní, jelikož se poprvé uskutečnilo přímo v regionu západního Balkánu. „Považuji za úspěch, že se tento summit vůbec uskutečnil. Atmosféra byla velmi dobrá, což není vždycky samozřejmostí,“ dodal.

Kromě perspektivy členství je důležité, aby západobalkánské státy pokračovaly v reformách, zejména v oblastech korupce, vlády práva či podpory občanské společnosti, míní Fiala. Pokud jde o nelegální migraci, která patří k nejožehavějším tématům ve vztazích EU a západního Balkánu, EU podle něj nabídla státům západního Balkánu jakoukoli pomoc při jejím zvládání, například ve formě většího zapojení unijní agentury Frontex. Podle Fialy je důležité, že západobalkánské státy samy deklarují snahu zastavit migrační toky přes své území.

Někteří Češi jsou na premiéra Fialu velmi hrdí

„Ještě že máme slušného a inteligentního premiéra,“ zní například jeden z komentářů ve veřejné diskuzi, v níž jsou lidé rozděleni na dva tábory. „Konečně máme premiéra, za kterého se nemusíme stydět. (jako tomu bylo v předešlém období),“ míní Michal Jeřábek, kterému odpověděla jiná účastnice diskuze: Jako Ironie dobrý ! Jinak já se za takového lháře skutečně stydím a doufám, že nejsem sama. Má spoustu dalších chyb, ale lhaní se neodpouští! A už se naučil i nečervenat,“ nesouhlasila.

„Nechápu tolik nenávistných komentářů, že někdo reprezentativní, kdo nekulhá a umí kultivovaně mluvit, nás jede někde reprezentovat do ciziny. Hokejistům taky budete nadávat ,že jedou na zápas do zahraničí, místo toho, aby podporovali okresní zápas?“ reagoval na negativní komentáře Vladimír Bílek.

Pokud budou ti hokejisté kulhat, tak ano. Ovšem premiér by měl mít více schopností, než všechno opentlí řečičkami a pro občany udělá to nejhorší, co může. Nikdy jste nepřišel na to, že obal není tak důležitý, jako obsah? Není podstatné, jak premiér vypadá. Ale co má v hlavě a jestli se zajímá o své občany. Ovšem občané, kteří umožnili P. Fialovi, aby se dostal do své funkce, zajímají P. Fialu ze všech nejméně,“ odpověděl jiný účastník diskuze.

Jiní Češi si přejí Fialovu emigraci

Někteří Češi jsou toho názoru, že český premiér se více soustředí na problémy v zahraničí a to, co se děje doma v Česku, příliš neřeší. Proto by uvítali, kdyby si Fiala sbalil kufry a do zahraničí se přestěhoval natrvalo. „Při jeho zahraničních cestách si vždy přeji, ať se mu tam něco hodně zalíbí a emigruje,“ napsala Alena Mariánková, na jejíž komentář reagovali i jiní lidé, kteří s jejím názorem naprosto souhlasí. „Ať tam zůstane natrvalo,“ napsal jiný uživatel. „Doufám, že se nevrátí,“ přidal se další.

A jaký názor máte na danou záležitost vy? Napište nám to do komentářů.

Zdroj: ČTK, Novinky.cz, veřejná diskuze, autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...