Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Hlas lidu: Ukrajinští uprchlíci se mohou do EU před zimou vrátit, řekl Rakušan. My je tu nechceme, vzkazují naštvaní Češi

Uprchlíci, kterým byla v Evropské unii vydána dočasná víza a odešli zpět na Ukrajinu, se mohou do EU před zimou opět vrátit. Po příletu z cesty českých ministrů do Kyjeva to v pondělí uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Jeho vyjádření se ale nelíbí spoustě Čechům, kteří zkrátka nemohou překousnout, že česká vláda neustále upřednostňuje Ukrajince před vlastními občany, kteří čelí finančním problémům z důvodu ekonomické krize.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

„Pokud někdo v mezidobí odešel na Ukrajinu, žije na Ukrajině, už mu byla vydaná dočasná ochrana v některém ze států EU, tak má právo se v případě, že mu podmínky nedovolí na Ukrajině zůstat přes zimu, se do EU vrátit,“ řekl ministr. Do EU podle něj přišlo asi 4,3 milionu běženců, vrátila se zhruba pětina. I v Česku, které do dnešního dne vydalo více než 450.000 víz, podle Rakušana platí, že zhruba 20 procent odešlo zpět do své země.

Podle Rakušana lze předpokládat, že se lidé vrátí, počet běženců v Evropské unii by tak mohl vystoupat až k pěti milionům. Česko by podle něj zvládlo přijmout maximálně půl milionu lidí. „Dlouhodobě říkám, že abychom byli schopni poskytnout důstojné ubytování, tak cokoli co bude nad půl milionu příchozích už je velká zátěž, jak pro zdravotní systém, tak pro vzdělávací systém, ale především pro důstojné ubytování. V zimě určitě nebude možné někde stavět improvizované stany, situace bude mnohem složitější,“ dodal Rakušan.

Svými slovy nadzvedl ze židle mnoho Čechů, kteří ve veřejné diskuzi na Seznamu vyjádřili svoji nespokojenost. Podle jejich slov je neustálá pomoc Ukrajincům „plivancem do obličeje“ českým občanům, kteří musí kvůli válečnému konfliktu čelit ekonomické krizi. Nechápou, proč náš už tak zadlužený stát musí uvolňovat další finanční prostředky na pomoc Ukrajincům, a na české občany se přitom navíc jaksi zapomíná.

„Se naprosto zbláznili. Říkali že strop je 250 tis. dnes jich tu je 400 tis. a chtějí brát další. Kam se podíváte, samej Ukrajinec. Amerika jim za ten bor..l musela něco dát. Kdyby se tak starali o vlastní občany, tak neřeknu, ale toto je za hranou,“ napsal nespokojený uživatel jménem Zdeněk Bílek a mnozí s ním souhlasí se slovy, že Česko se stalo pro Ukrajince All inclusive destinací. „Do ČR už, prosím, ne!!! Všeho moc škodí!!!“ vzkázal Karel Holý.

Jiný uživatelé napsali komentáře plné ironie a sarkasmu. Například Zdeněk Pešek uvedl, že již „připravuje nevytápěnou místnost s odpojeným připojením na elektřinu a jeho manželka začala plést dva svetry pro každého na zahřátí,“ čímž narážel na doporučení Markéty Pekarové Adamové (TOP 09).

„Pan Rakušan vzhledem k přidaným financím v krizi, jakou tato země dlouho nepamatuje, jistě mnoho uprchlíků ubytujte v teple svého domu. Češi si upletou svetry. Rozumím, že pomáhat je třeba, ale nemohu dávat víc, než mám,“ komentoval vyjádření Víta Rakušana Miroslav Holub, který rovněž není spokojený s kroky české vlády v době krize.

Na jednu stranu je dobře, že Česká republika vyjadřuje nesouhlas s válečným konfliktem na Ukrajině a neustále se snaží Ukrajině pomoci. Na druhou stranu je ale pravda, že se na české občany v této obzvlášť nelehké době dostatečně nemyslí, a tak není divu, že vláda svým jednáním ztrácí veřejnou podporu. Jak uvedl Zdeněk Bílek – Kdyby se vláda více starala o české občany, možná i méně lidí by mělo problém s další pomocí Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům.

Jaká názor máte na danou věc vy? Napište nám to do komentářů.

Zdroj: ČTK, Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...