Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Hlas lidu: Západ by neměl Ukrajině diktovat podmínky pro mír, řekl Lipavský. Kdo platí, určuje podmínky. Ukrajina má poslouchat Západ, shoduje se mnoho Čechů

Západní podporovatelé Ukrajiny by neměli Kyjevu „diktovat“ mírové podmínky a měli by uznat, že země v podstatě bojuje proti Rusku, aby ochránila celou Evropu, řekl český ministr zahraničí na cestě do Londýna, kde převzal Magnitského cenu za přínos k ochraně lidských práv. S informací přišel britský list The Guardian. Jaké jsou reakce Čechů?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

„Neměli bychom se stavět do pozice, kdy Ukrajině diktujeme jiné podmínky míru, když bojuje o vlastní přežití,“ odpověděl Lipavský na otázku, zda je rozumné, aby Ukrajina nadále požadovala obnovení hranic před rokem 2014 – tedy včetně Krymu a Donbasu. Dodal, že v sázce jsou zásady územní celistvosti OSN a mezinárodní řád. „Putin chce zničit zásadu, že se hranice států nemění hrubou silou,“ řekl Lipavský, jenž rovněž zopakoval, že za explozi v Polsku může Rusko.

Guardian dává Lipavského slova do kontextu nedávných komentářů některých amerických představitelů v čele s generálem Markem Milleym, šéfem ozbrojených sil země, že boje ve válce se přes zimu pravděpodobně dostanou do patové situace a že by Kyjev měl zvážit obnovení diplomatických jednání s Ruskem. „Ukrajinci se jasně rozhodli, že nechtějí být součástí moskevského impéria,“ řekl Lipavský. Dodal, že je nutné, aby Západ dlouhodobě pomáhal chránit Ukrajinu, protože její boj proti sousedovi „chrání i nás“.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, uvedl Lipavský

Britský deník uvádí, že Praha se stala v posledních týdnech „dějištěm provládních i protivládních demonstrací v souvislosti s rostoucími cenami, které kritici středopravicové vlády v zemi chtějí přičíst na vrub vládní proukrajinské politice“.

Lipavský, kterého Guardian vykresluje jako jednoho z „vytrvalých podporovatelů Ukrajiny“ , však řekl, že je přesvědčen, že Česká republika nepoleví ve své podpoře Kyjeva, a poukázal na svou historii v polovině 20. století, kdy ji ovládalo nacistické Německo a poté Sovětský svaz. „Svoboda není zadarmo,“ řekl ministr a dodal, že jeho země těžce trpěla 50 let před pádem Berlínské zdi v roce 1989 „Možná že tato zima bude krutější. Ale jakou cenu bychom zaplatili za nesvobodu? Ta by byla mnohem, mnohem, mnohem, mnohem vyšší,“ argumentoval.

Kdo platí a posílá zbraně, určuje podmínky

Mnoho lidí ve veřejné diskuzi nesouhlasí s vyjádřením Lipavského, že by Ukrajina svým bojem chránila celou Evropu. Navíc by podle nich měl podmínky určovat ten, kdo platí a posílá zbraně. „Proč by do toho neměla EU mluvit, když to financuje hlavně ona?“ zní jeden komentář. „Ukrajina by měla diktovat Západu co, kdy a za kolik má dodávat zbraně. Kolik má dávat peněz. A Západ? Držet hubu a dělat, co Zelenej (Zelenskyj pozn. red.) káže. Tato vláda je čisté a zcela obnažené zlo pro naši republiku,“ napsal uživatel Jiří Vojtěch.

„Ukrajina by neměla diktovat Západu. Dejte nám zbraně. Dejte nám peníze. Stále dokola, od února. Vůbec nevím, proč se tam zbraně a peníze cpou. Ukrajina není ani v EU ani v NATO, do těchto rozpočtů nepřispívá, jen vydatně nasává z něčeho, co jim nepatří,“ nebral si servítky jiný uživatel. Podobných komentářů najdete v diskuzi desítky.

Zdroj: Stock Holm / Shutterstock.com
Lidé v Česku začínají mít války na Ukrajině i Volodymyra Zelenského plné zuby.
Zdroj: Stock Holm / Shutterstock.com

Část území výměnou za mír

Zajímavostí také je, že na anketu „Měla by se Ukrajina podle vás vzdát části svého území výměnou za mír?“ téměř 86 % Čechů odpovědělo ANO, což se v komentářích setkalo s kritikou. Více než polovina lidí chce, aby se Ukrajina vzdala území, to mi přijde alarmující. Představte si, že by nějaký stát vyhrožoval České republice, že by si anektoval jeho území (třeba pohraničí) a jestli neuposlechne, tak bude válka. Jo počkat… taková situace se už stala a dodnes se na ni hledí jako největší hanbu a takzvanou Mnichovskou zradu. Nebuďme stejní. Poučme se z chyb nepřistupujme na požadavky teroristických režimů států aktuálně ruské federace,“ vyzval české občany Roman Zapletal.

Tvl, to je tady zase sebranka. Já bych chtěl každýho z vás vidět, jak se budete chovat ve chvíli, kdy vám doma smradlavej špinavej ruSSák vyrazí dveře, vyluxuje lednici, rozvalí se na gauči s vaší ženou a když by vás napadlo se bránit, tak vám prostřelí břicho a s tou vaší ženskou si stejně užije svý. Zvedá se mi z vás pajšl, vy užvaněný hrdinové,“ zněl jiný komentář.

A jaký názor máte na danou záležitost vy? Napište nám to do komentářů.

Zdroj: Guardian, Novinky, Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...