Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Invaze na Ukrajinu neprobíhá podle Putinova plánu: Jeho pozice může oslabit celé Rusko, uvedl expert Zdeněk Petráš

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Vyhlášení této mobilizace je podle Zdeňka Petráše z Univerzity obrany důkazem, že invaze na Ukrajinu neprobíhá podle plánu ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle experta by tento krok mohl oslabit Putinovu pozici. Okamžitě po jeho projevu byl zaznamenán nárůst vyhledávání jednosměrných letenek směrem z Ruska.

Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com
Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Ruská armáda podle britské rozvědky přemístila část svých ponorek z krymského přístavu Sevastopol na jih Ruska. „Ruské armádě vzhledem k ukrajinské protiofenzívě nezbývá nic jiného než přeskupit síly a snažit se nějakým způsobem narušit slabé místo ukrajinské armády,“ hodnotí situaci v Rusku plukovník generálního štábu v záloze Zdeněk Petráš z Univerzity obrany v Brně.

Rusko ve středu vyhlásilo částečnou mobilizaci a plánuje povolat do služby přes třista tisíc záložníků, především ruských občanů, kteří mají vojenské zkušenosti. Mobilizace bude zahájena na pokyn Putina okamžitě. „V každém případě tento krok znamená, že věci nejdou podle Putinova plánu. Ale Putin to musí zabalit do něčeho jiného, nesmí ruské veřejnosti otevřeně říkat, že konflikt na Ukrajině neprobíhá podle plánu,“ řekl Petráš. 

Putin se podle něj musí snažit zajistit, aby mobilizace nevyvolala v ruské společnosti odpor. Poslední hodiny jsou webové stránky v Rusku přetížené a Rusové si hledají informace, jak je možné se co nejdříve dostat ze země a vykupují letenky ve velkém. Proto jsou podle něj zvolená slova ruského prezidenta o tom, že Západ ohrožuje Rusko a jeho celistvost. 

„Ale těžko říct, jestli se mu to podaří, jsou to příliš čerstvé informace. Každopádně by se mobilizace měla nést v duchu podpory společenského názoru, společenského odhodlání chránit vlast, bojovat za vlast. A vyhlášení mobilizace za účelem posílení aktivit na Ukrajině by mohlo oslabit Putinovu pozici. Naopak, potřebuje ji posílit. Udělá vše pro to, aby v ruské společnosti vyvolal pocit, že je Rusko ohroženo. Nikdo nedokáže říct, zda se mu to podaří,“ uvedl odborník.

Podle Petráše je podstatné, že mobilizace se bude týkat obyvatel ruské národnosti, čemuž se Putin dosud snažil vyhnout. Putin používal jednotky, které byly aktivní, byli v nich vojáci ruské národnosti. Ale k posílení stávajících jednotek najímal vždy lidi z národnostních menšin, byli to například Dagestánci, nikdy to nebyli Rusové. Nechtěl vyvolávat averzi vůči tomu, co se děje na Ukrajině. 

Je otázkou, kolik jich bude skutečně mobilizováno. Odborník také dodal, že není známo, zda záložníci vytvoří samostatné jednotky, nebo budou přiděleni k současným jednotkám jako posily. Je zcela jisté, že se záložníci v nejbližších dnech na frontu v žádném případě nedostanou. „Je to otázka jejich přípravy, logistiky, musí být vybaveni, musí proběhnout nějaká posilová cvičení. Není to otázka hodin nebo dnů, ale minimálně několika týdnů,“ řekl Petráš.

Zdroje: iRozhlas, Český rozhlas Plus, MSN, České noviny, Čas.sk

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...