Tato bezprecedentní výhrůžka ze strany ruského prezidenta ukazuje, jak rychle a snadno se svět ponořil do další studené války. Nicméně slova prezidenta Putina dopadají už nejen na Ukrajinu a západ, ale na celý svět. Každý přece ví, že jakýkoliv jaderný konflikt přivede svět, jak ho známe, do záhuby.
Možná, že nezanikne planeta, ale nikdo neví, kolik lidí, hmyzu, ryb, zvířat a dalších forem života by zaniklo. Radioaktivní spad rozhodně nebude dodržovat jakékoliv hranice mezi státy. Svět se stane temným a chladným místem jaderné zimy, kde slunce nesvítí, nic neroste a nežije.
Třináct tisíc jaderných zbraní v devíti státech
Ve světě je rozmístěno odhadem třináct tisíc jaderných zbraní. Tyto zbraně vlastní devět států. Devadesát procent jaderného arzenálu se nachází v rukou supervelmocí USA a Ruské federace. Ostatními držiteli jsou Velká Británie, Francie, Izrael, Čína, Pákistán, Indie a Severní Korea. Je naprosto v rozporu s výsledky vědeckého poznání a lidskou zkušeností vůbec uvažovat nad možností užití jaderných zbraní nebo jimi vyhrožovat.
Velmi snadno by se jaderný konflikt stal globálním a s fatálním dopadem na celé lidstvo. Pro jasnou představu dopadů jaderného konfliktu je třeba se podívat na Hirošimu a Nagasaki, byť tehdejší použité bomby byly v porovnání s dnešními hlavicemi velmi, ale velmi slabé. Přesto dopady známe bohužel všichni. Dalšími děsivými příklady jsou výbuchy v elektrárnách Černobyl a Fukušima.
Doufejme tedy, že se rétorika Vladimira Putina na pozadí základních fyzikálních vědomostí a zkušeností velmi rychle změní a další hráči rovněž zapomenou na možnost jakéhokoliv jiného než mírového použití jádra. Bohužel, i samotná konvenční válka je vždy tragédií s největším dopadem na nejslabší a nevinné.
Zdroj: ČT24