Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Komentář

Bojkot olympiády v Pekingu byl úspěšný, ale je co zlepšovat. Učit se můžeme od samotné Číny

Západní politici svým bojkotem letošních her v Číně v podstatě dosáhli svého. Poukázali na problém nehumánního nastavení čínské společnosti a tématu lidských práv získali publicitu. Cesta k opravdové změně ale vede jinudy a paradoxně ne skrze politiku.

Zdroj: ČTK
Prezident Vladimír Putin během zahajovacího ceremoniálu, zdroj: ČTK

Přestože olympijské hry jsou sportovní akcí a jejich apolitičnost je zakořeněná v článku 50 Olympijské charty, doopravdy apolitické jsou zhruba stejně jako byly vesmírné závody USA a SSSR v době studené války. Pořádání her je ohromnou příležitostí pro sebepropagaci hostitelských států a přítomnost politika cizí země na zahájení olympiády je samozřejmě vyjádřením podpory národní reprezentaci, ale také ohromná gratulace hostitelskému státu.

Práce se symboly je klíčovým nástrojem politiků a pokud Čína prokazatelně provádí etnické čistky, je politikova nepřítomnost na čínské olympiádě vhodným projevem jeho nesouhlasu s čínskou politikou.

Foto: Wirestock Creators / Shutterstock.com

Český premiér Petr Fiala se stejně jako kanadský protějšek Justin Trudeau rozhodl na letošní olympiádu v Pekingu nejet, oba státníci ale na sociálních sítích gratulovali medailistům své země za skvělou reprezentaci. Hledají tak střední cestu mezi přílišným mícháním politiky do sportu a popíráním politického aspektu olympijských her. Do Pekingu letos nejeli například ani zástupci Spojených států, Japonska nebo Litvy. Bojkotujících států bylo dost na to, aby se lidská práva v Číně stala jedním z předních témat, kterým se média zabývala v době akce.

Olympijské hry jsou ale u konce a šance, že by jejich bojkot ze strany několika politiků změnil lidskoprávní situaci v Číně k lepšímu, jsou směšné. Pokud ale skrze něj získali pozornost milionů lidí po celém světě, zbytečný přesto nebyl.

Olympiády nezískávají podporu jen od politických elit, ale také od nadnárodních společností, jejichž peníze za reklamu tvoří velkou část příjmů Mezinárodního olympijského výboru. Významnými sponzory jsou třeba společnosti Coca-Cola, Audi, Visa nebo Toyota. Korporátní sponzoři na konci minulého roku čelili kritice a výzvám, aby se k diplomatickému bojkotu připojili a olympiádu nepomáhali financovat. Společnosti argumentovaly tím, že olympiáda by neměla být politizována.

Foto: Brandon Fike / Shutterstock.com

Čína je nejen významným, ale také uniformním trhem, který je pod kontrolou centrální vlády komunistické strany, pro kterou je jednoduché obrátit takřka celý národ proti konkrétní zahraniční společnosti. Přesvědčila se o tom švédská oděvní společnost H&M, která v roce 2021 (ještě s například s firmami Nike nebo Intel) vyjádřila obavu nad tím, že nakupuje bavlnu z čínské provincie Sin-ťiang, kde se údajně nacházejí koncentrační a pracovní tábory pro ujgurskou menšinu, na které Čína provádí genocidu.

Čínská vláda společně skrze státní média a influencery vyhlásila společnostem „válku“ a vyzvala občany k jejich bojkotu. Tržby H&M v Číně v první polovině roku 2021 klesly o 28 %, což sice není závratné číslo, přesto ale stačilo, aby společnost, stejně jako další západní firmy v podobné situaci, napsaly omluvný dopis Číně a jejím zákazníkům.

Foto: MP_Foto / Shutterstock.com

Diplomatický bojkot čínské olympiády je vhodným projevem nesouhlasu, ale sám o sobě nestačí, jelikož hrozí, že jeho poselství vyhasne s olympijským ohněm v Pekingu. Mnohem cennější je publicita, kterou lidským právům v Číně získal a následné jednání jednotlivců ve vztahu i třeba k čínským firmám působícím u nás.

Zdroje dat:
Seznam Zprávy, iRozhlas, New York Times, iDnes, Reuters, CTV News, Olympics.com, Wall Street Journal, New York Times, English Radio

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...