Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Komentář

Generál Andor Šándor: Hrozí podle něj v současné době jaderný konflikt?

Zřízením bezletové zóny na Ukrajině zvýšíme riziko jaderného konfliktu v rámci třetí světové války. Zeptali jsme se tedy generála Andora Šándora na jeho názor. Jak hodnotí možnost blízkého ukončení válečného konfliktu na Ukrajině? Visí podle něj ve vzduchu hrozba jaderného konfliktu?

Foto: Miloš Schmiedberger
Foto: Miloš Schmiedberger

Pohledem generála Andora Šándora

Myslím si, že obrys mírové dohody je znám asi oběma stranám a obě strany vědí, co by mělo být předmětem možné dohody. Otázkou je, jakým způsobem dojít k naplnění dohody, aby mohla být uzavřena. To bohužel bude trvat nějakou dobu a neumím odhadnout, jakou, a bohužel to bude stát i další životy.

Můžou nastat debaty o typu neutrality a dalších sporných bodů, ale v zásadě Rusko dosáhlo základního cíle, a tím je nečlenství Ukrajiny v Severoatlantické alianci a Evropské unii. Skutečný text dohody, bude-li uzavřen, bude odrážet zejména stav toho, jak si obě strany vedly vojensky.

Potíž je v tom, že my stále komentujeme ukrajinský narativ, který zcela nepochybně i z logiky věci přeceňuje vlastní vojenské úspěchy a degraduje jméno ruské armády. Na jihu se ruské armádě daří vojensky lépe. Pokud by Rusko uspělo při útoku na Oděsu, k čemuž velmi napomáhá obsazení Chersonu, pak po ovládnutí Mariupolu by v zásadě odřízli Ukrajinu od Azovského a Černého moře, následně by propojili celý tento pás s Ruskem.

Domnívám se, že k finálnímu útoku mohou Rusové čekat na zformování jednotek muslimů, například Syřanů. Tyto jednotky budou muset nasadit k ochraně těžké vojenské techniky při vstupu do Kyjeva. Bez těchto jednotek cizích vojáků jsou tanky a další vojenská technika velmi zranitelné a současně jde také o to, že hodně těchto vojáků padne. To však Putinovi nevadí, protože bude šetřit vlastní vojsko a zabité Syřany nebude posílat v rakvích zpět do Ruska.

Co se týče hrozícího jaderného konfliktu, nemyslím si, že by v současné době tato hrozba hrozila. Pokud bychom však přistoupili na opakované výzvy prezidenta Zelenského o vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou, pak by se samozřejmě jaderný konflikt stal mnohem větším rizikem v rámci třetí světové války.

Tomuto válečnému konfliktu jsme se mohli vyhnout, kdybychom vnímali některé ruské bezpečnostní požadavky, jako je základ debaty o udržení míru v Evropě, a ne je pouze flagrantně odmítali. To ovšem nemůže jakýmkoliv způsobem ospravedlnit Putinovu vojenskou agresi na Ukrajině s cílem, aby těchto požadavků bylo dosaženo.

Zdroj dat: Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...