Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Komentář

Novoroční projevy ve světě: vizionářské, apelativní i lživé. Jak se liší od těch českých?

Vánoční a novoroční projevy jsou snovou politickou disciplínou každého muže a ženy, kteří stanou v čele státu. Charakter veřejného života i politické kultury prochází transformacemi, ale vidina politika jakožto charismatického rétora hovořícího k národu je téměř archetypálním obrazem lídra. Jak se lišily letošní proslovy světových politiků a jak vypadaly ty české?

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Novoroční projevy poskytují vhled do národní mentality země, nebo alespoň základní představu o tom, jak daný lídr smýšlí o občanech a své národní vizi. Obsah takového projevu totiž nemá danou strukturu, je to spíše státnická volná disciplína. Aby se politik dostal do nejvyšší funkce, ve které mu připadne výsada promlouvat k národu, musí buď být velmi dobře znalý národní mentality, nebo být zručný manipulátor – v některých případech oboje.

Proslovy světových státníků se liší ve třech základních bodech: za prvé, zda politici zmiňují problémy, kterými země prochází (nebo je záměrně vynechávají); za druhé, jestli hovoří o mezinárodní spolupráci, nebo se snaží o to, aby jejich země působila jako samorost; a ze třetí, jestli je jejich projev vzletný a apelující, nebo čistě pragmatický.

Pokud zahrneme televizní projev prezidenta Zemana z 26. prosince mezi ty novoroční, promlouvali k Čechům celkem tři státníci se třemi velmi různými poselstvími. Kromě samozřejmých zmínek o koronaviru, jsme dostali Zemanovy klasické osobité (a letos i fakticky nepřesné) náhledy na domácí i zahraniční politiku. Předseda Senátu Miloš Vystrčil stejně jako loni přednesl rétoricky snad trochu kostrbatý, ale kultivovaný projev, který měl obsah právě takový, jakou funkci má Senát v našem parlamentním systému – přináší nadhled a jistou míru nadstranickosti.

Zdroj: ČTK
Předseda Senátu Miloš Vystrčil při novoročním projevu
Zdroj: ČTK

Petr Fiala jako nový premiér v úvodu svého novoročního projevu řekl: „Nemám pro vás mnoho dobrých zpráv. Tento rok bude pravděpodobně jedním z nejsložitějších a nejtěžších od vzniku samostatné České republiky.“ Těmito slovy se mnohem více přiblížil havlovské rétorice, kterou si osvojil v nové době s novými problémy. Mluvil konkrétně o aktuálních problémech Česka, byl konkrétní a pragmatický, rozhodl se nebýt vzletný, nehovořil o vyšších hodnotách, lidskosti či svobodě.

 Z pěti následujících příkladů každý zastupuje jednu z forem komunikace, kterou světoví lídři adoptovali a ukazují, jakým způsobem vnímají občany své země.  

Čína

Prezident Si Ťin-pching podobně jako i severokorejský vůdce Kim Čong-un mluvil o chudobě. Zmínil, že on sám dříve pracoval na poli a poznal nuzný život. Vyzdvihoval úspěchy čínské vlády, které se dle jeho slov podařilo vymýtit extrémní chudobu. Oslavoval komunistickou stranu, která loni oslavila sto let od svého založení. Jako jeden z mála rozebíral prezident Si i zahraniční politiku. V uplynulém roce si prý vyslechl mnoho chvály od zahraničních lídrů za to, jak Čína přispěla k boji s pandemií covidu-19 (nezmínil však, že Čína má zásadní podíl na jejím vzniku) a prohlásil, že v srdci čínských zájmů leží i stabilita Hongkongu a kompletní sjednocení země. Dodal, že to si přejí lidé na obou stranách Tchajwanského průlivu, čímž nepřímo potvrdil zprávy o tom, že Čína plánuje Tchaj-wan získat pod svoji absolutní kontrolu. Nezmínil ani problematiku lidských práv a ujgurské genocidy v Číně, ani s nimi související bojkot pekingských olympijských her.

Brazílie

Letošnímu čínskému projevu byl podobný ten brazilského prezidenta Jaira Bolsonara – ten se chválil za podporu obyvatel v oblastech postižených nedostatkem vody, zvládnutí koronaviru i ekonomický růst. Nezmínil se naopak ani slovem o ekologii, která je hlavně kvůli Amazonskému pralesu jedním z místních přirozených témat, a na rozdíl od Si Ťin-pchinga mluvil i o Bohu a osobní svobodě (především v souvislosti s očkováním).

Rusko

Vladimir Putin hovořil k Rusům rozprostřeným do jedenácti časových zón o moskevské půlnoci. Jen okrajově zmínil, že Ruská federace se potýká s problémy, převážně se ale jeho slova nesla na vlnách optimismu a rodinné pohody. „Dařilo se nám dobře, a to díky vám,“ řekl národu. Mluvil o objetích, štěstí, lásce a teple domova. Jeho díky vojákům a dalším, kteří slouží v zahraničí a kritických infrastrukturách, vyzněly poněkud příznačně vzhledem ke zprávám o činnosti ruských tajných služeb a vojska v Evropě i ve světě.

Německo

Proslov nového německého kancléře Olafa Scholze obsahoval, stejně jako ten čínský, jasnou vizi. Kromě pandemie a očkování mluvil Scholz o „největší reformě ekonomiky za celé století“, která čeká Německo na cestě k uhlíkové neutralitě. Podobně jako předseda českého Senátu Vystrčil, který mluvil o solidaritě při tornádu na Moravě, děkoval Scholz Němcům za solidaritu při povodních v Porýní. Od prezidentů Putina i Si Ťin-pchinga se ale zásadně lišil tím, že vyzdvihoval nutnost mezinárodní spolupráce: „progres není něco, co země zvládne sama,“ řekl a zdůraznil potřebu budování Evropské unie, kde vládne právo, mír a demokracie. V souvislosti s napětím na Ukrajině také zdůraznil neporušitelnost státních hranic.

Zdroj: ČTK
Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová
Zdroj: ČTK

Slovensko

„Ke zlepšení společenské atmosféry a našich vzájemných vztahů by pomohlo, kdybychom se osvobodili od poddanského chápání svobody a vztahu k moci…zralá občanská svoboda vychází z možnosti konat sebevědomě a svobodně tak, jak si to žádá zájem nejen náš, ale i společenstva, kterého jsme součástí,“ citovala ve svém projevu prezidentka Zuzana Čaputová slovenského kněze Martina Kramaru. Její proslov k národu neobsahoval takřka žádná konkrétní pojmenování praktických problémů Slovenska, ale mnohem více jako duchovní vůdkyně hovořila o nenávisti ve společnosti, občanských hodnotách a lidskosti. Stejně jako Petr Fiala působila důstojně a státnicky, obsahově nicméně stojí na opačné straně spektra. Podobný přístup zvolil i lotyšský prezident Levits, který mluvil o národním sebevědomí, důvěře a „schopnosti rozeznat, co je skutečné a co je pouhou iluzí“.

Zdroje dat:
CGTN, RT, Kenya Citizen TV, Zuzana Čaputová, Valsts prezidents, DV News, TV BrasilGov, The Sydney Morning Herald, ČT24, ČT24, ČT24

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...