Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Komentář

Program nové německé vlády je velký krok do budoucnosti

Soláry na každou střechu, vyšší ochrana krajiny, legalizace konopí, investice do železnic… a mnoho dalšího. Nově vznikající německá vláda sociálních demokratů, FDP a Zelených právě představila svůj program. Navzdory odlišným politickým názorům se dokázali shodnout na věcech, na kterých záleží nejvíce.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Celou koaliční smlouvou se táhne snaha udělat vše pro vyřešení klimatické krize, udržení oteplení na 1.5 stupně a zároveň využít všechny potřebné jako velkou příležitost pro modernizaci Německa. Jako příklady můžeme uvést ukončení těžby uhlí v roce 2030, 80 % energie z obnovitelných zdrojů ve stejném roce a uhlíkovou neutralitu do roku 2045. Každý nový zákon bude muset projít hodnocením, jaký má dopad na klima.

Tam to ale nekončí.

 • Zásadní část programu se týká energetiky: Všechny střechy komerčních budov povinně se solárními panely, u obytných budov by to mělo být standardem, ale ne povinností. 2 % rozlohy země pro větrné elektrárny. Podpora návrhů EU „Fit for 55″, rozšíření systému emisních povolenek a žádná změna v přístupu k jaderné energii.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

A dále?

 • Klimatické benefity pro občany: zrušení poplatku za obnovitelné zdroje v ceně energie (jejich podpora by měla být z výnosů povolenek), speciální sociální kompenzační fond.
 • Ekonomika: výrazná digitalizace, podpora inovací a investic, ale také zvýšení minimální mzdy na 12 euro/hod a zaměření se na rovné odměňování žen a mužů. Zákaz řetězení pracovních smluv na dobu určitou nebo zvýhodnění firem s kolektivní smlouvou ve veřejných zakázkách.
 • Doprava: více investic do železnice než silnic, snaha o převod čtvrtiny nákladní dopravy na železnici a zdvojnásobení počtu cestujících. Vize nula mrtvých na silnicích, podpora nočních vlaků pro cesty po EU a mýtné pro nákladní auta podle jejich emisí CO2.
 • Investice: cílem je zkrátit dobu trvání plánovacích a schvalovacích procedur alespoň o polovinu. To vyžaduje zvýšení personálních a technických kapacit úřadů a soudů (a nikoli plány propouštění jako u nás). V zájmu urychlení správních řízení zavedou co nejrychlejší a nejintenzivnější účast veřejnosti (a nikoli její omezování, jako u nás).
 • Vyšší ochrana krajiny a biodiverzity, 30 % plochy zemědělství v ekologickém standardu do roku 2030, všechny státní lesy pod certifikátem udržitelného hospodaření, výrazné omezení pesticidů, ochrana Odry a středního Labe (tedy odpor proti jezům na Labi u nás).
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
 • Rozšíření bezbariérovosti – všechny federální veřejné budovy budou komplexně bezbariérové, automatické překládání výstupů ministerstev a úřadů do znakového jazyka a jednoduchého jazyka. Miliarda eur jako jednorázový příspěvek pečujícím profesím kvůli covidu.
 • Legalizace konopí a jeho komerčního a kontrolovaného prodeje, posílení práv trans lidí a odškodnění těch, kdo byli dříve jako trans osoby přinuceny ke sterilizaci. Možnost umělého oplodnění bez ohledu na status ženy. Pokud mají dvě ženy v manželství dítě, obě budou zapsány jako matka, pokud není dohoda jinak.
 • Výstavba 400 tisíc nových bytů ročně, z toho 100 tisíc dotováno z veřejných zdrojů. Limit zvyšování nájemného na 11 % za tři roky. Cíl ukončit bezdomovectví do roku 2030.
 • Podpora až 4 000 škol ve znevýhodněných regionech a čtvrtích, a to cílenými a trvalými dodatečnými pracovními místy pro školní sociální pracovníky. Zvýšení počtu dnů nemocenské pro dítě a rodiče na 15 dnů a pro rodiče samoživitele na 30 dnů.
 • Pro mezinárodní obchodní a ekonomické spory specializované anglicky mluvící soudní senáty. Odmítnutí nahrávacích filtrů na internetu. Právo na opravu výrobku a přístup k návodům a náhradním dílům.
 • Zodpovědnost za Evropu a svět, větší důraz na lidská práva v zahraniční politice. Zvýšení strategické suverenity Evropy: „Především to znamená vytvořit vlastní schopnost jednat v globálním kontextu a být méně závislý a zranitelný v důležitých strategických oblastech, jako jsou dodávky energie, zdravotnictví, dovoz surovin a digitální technologie.“
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
 • Posílení role Evropského parlamentu a zavedení transnacionálních volebních kandidátek, kvalifikované rozhodování v Radě, nahrazení jednomyslnosti v zahraničních a bezpečnostních otázkách kvalifikovanou většinou.
 • Volební právo pro volby do Evropského parlamentu už od 16 let, ale také možnost řídit auto pro lidi od 16 let za doprovodu staršího.
 • Omezení nelegální migrace a umožnění legální migrace – pracovní i azylové. „Je civilizační a právní povinností nenechat lidi utonout. Civilní záchraně na moři se nesmí bránit. Usilujeme o státem koordinovanou a Evropou podporovanou záchranu na moři ve Středomoří.“

Zkrátka: vládní program pro 21. století.

Autor Michal Berg je spolupředseda Zelených, zastupitel na Vsetíně a člen vedení European Greens.
Zdroj: tinyurl.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...