Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Komentář

Šokové zdražení elektřiny může dopadnout katastrofou pro domácnosti i firmy

Ranní šok na trhu s energiemi může být začátkem valící se pohromy na Evropu. Cena elektrické energie stoupla od minulého týdne o 25% na 700 EUR za MW/h. Tato cena by se mohla promítnout do ceny konečných odběratelů fatálním způsobem.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Přestože například Česko je plně soběstačné, cenu českým subjektům zdražuje nesmyslně burza a spekulace, zejména ta v Lipsku. Přestože zásadní produkci v Česku zajišťuje energetická společnost ČEZ, která je polostátní podnik, jenž vyrábí elektřinu v českých elektrárnách, jakýmsi záhadným způsobem celou produkci obchoduje na burze, a ta samozřejmě cenu šponuje.

Jaká je cesta ven?

Není to nic složitého a vzor můžeme hledat například ve Francii, která hodlá znárodnit energetickou společnost EDF, aby zajistila rozumné dodávky francouzským odběratelům. Bohužel u nás kompetentní orgány nemají schopnosti či dost rozumu na zajištění energetické soběstačnosti v rozumných cenách.

Přitom by stát jako majoritní akcionář mohl zcela legálně vytěsnit minoritní akcionáře, příkladem je například vytěsnění minoritních akcionářů ve společnosti CETIN v majetku společnosti PPF. Nicméně to by stát musel mít více strategicky smýšlejících manažerů. Je jistě pravdou, že by toto stálo nějaké peníze, ale místo různých neadresných pomocí firmám a občanům by tyto prostředky mohli lépe využít místo jejich marginálnímu dopadu na hospodaření domácností.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Pokud by se ČEZ vrátil do vlastnictví státu, mohl by tak bez problémů regulovat cenu elektřiny. Tato cena by mohla být zkalkulována na reálnou a odpovídající cenu, která by neparalyzovala společnost. Pak by nastávající energetická krize neměla takové drakonické dopady, nemluvě o celém hospodářství. Tato garantovaná cena pro české spotřebitele by umožnila zachovat nejen energetickou bezpečnost státu a jeho občanů, ale i fungování ekonomiky jako celku.

Přebytek této komodity by se dále mohl obchodovat na burzách, aby stát mohl tyto zisky využít pro realizace dalších projektů, jako je například investice do další energetické soběstačnosti.

Pokud však stát a odpovědné osoby, včetně vlády budou čekat, co přinese nastávající zima, před topnou sezónou, jistě bude následovat další skokové zdražování. To by však vedlo k eskalaci nejen ekonomické, ale i společenské krize.

Zdroj: TN.cz, autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...