Pandemie koronaviru nám ukázala, že své zástupce a nepřímo pak členy vlády bychom měli volit jednak pro jejich schopnost rozhodovat a nést odpovědnost za důsledky svých činů, a jednak pro jejich expertizy, a i pokoru před šíří lidského vědění – jinými slovy schopnost nechat si poradit. Pokud nad námi stojí lidé, které jsme zvolili hlavně kvůli pocitu, že pod jejich vládou budeme mít v peněženkách o pár korun víc, náš respekt k nim jakožto k autoritám v době krize nutně klesá. Není to otázka pravice ani levice, ale otázka zkrachovalé důvěry v instituci vlády a Parlamentu.
I proto je třeba se ptát, jestli není pozdě na pandemickou strategii nové vlády, která počítá třeba s přesvědčováním lidí o tom, že očkování je správná cesta. Předseda lidovců Marian Jurečka v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce prohlásil, že budoucí ministr zdravotnictví zruší vyhlášku ministra v demisi Adama Vojtěcha (ANO) o povinném očkování. Bývalá vláda podle něj „nevyčerpala kroky, kterými by nenaočkované lidi motivovala“.
Jenže nastupující vládní koalice SPOLU a Pirátů a Starostů se setkala s jistým zklamáním části svých voličů ještě než stihla obsadit funkce a podle listopadového průzkumu agentury Median by už koalice SPOLU nezvítězila ve volbách, kdyby se konaly teď. Jakkoli tedy může být zrušení něčeho, co bylo vládou před několika týdny zavedeno, správným krokem (ať už je to cokoliv), veřejnost to z všeobecné uštěpačné apatie nevyvede. A právě s tou je třeba bojovat, pokud má ještě někdo veřejnost po všech těch vlnách o něčem přesvědčovat.

Zdroj: ČTK
Jde sice na vrub ministra v demisi Vojtěcha, že plánovanou vyhlášku o povinném očkování nekonzultoval s kandidátem na ministra zdravotnictví Válkem (TOP09), v očích minimálně části společnosti to ale bude jen další chaotický krok „těch nahoře“. To však neznamená, že by nastupující vláda neměla jednat podle svého nejlepšího přesvědčení pod podmínkou, že bude ve svém jednání konzistentní.
Pokud odmyslíme jisté absurdity, lze konstatovat, že lidé jsou ochotní udělat vlastně cokoliv, když uvidí, že jejich kolektivní jednání má výsledky – od šťourání se v nose kouskem plastu každé pondělí, po vpravení si do těla jehlu s jakousi tekutinou. Na stejném principu důvěry ostatně funguje mnoho dalších každodenních činností. Jen málokdo doopravdy ví, co je xanthan nebo karboxymethylcelulósa, přesto obojí většina z nás běžně přijímá v potravinách a věří, že existují úřady a vědci, kteří dohlíží na jejich nezávadnost.
Jak ve svém prohlášení píše i tzv. anticovid tým nastupující vládní koalice, je zřejmé, že covid-19 ve společnosti bude žít i nadále. V rané fázi epidemie veřejnost tolerovala určitou politickou a mediální paniku. Nicméně po roce a půl, kdy se už začínají vést debaty o tom, zda je lidský život skutečně hodnotnější než svoboda v ježdění autobusem bez roušek, už nemá nová vláda nárok na žádný komunikační chaos, který by podrýval důvěru v autority. Tu se totiž rozhodně nepodaří obnovit ani do příchodu příští vlny koronaviru. Bude to vyžadovat dlouhou a konzistentní práci.
Zdroje dat:
ČT24, anticovidtym.cz, Ministerstvo zdravotnictví, Median.eu
