Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Komentář

Západ nemá politického lídra. Mohla by exkancléřka Merkelová vyjednat mír mezi Ruskem a Ukrajinou?

Zdá se, že současný válečný konflikt na Ukrajině odhaluje, že Západu chybí opravdový lídr. Doby Ronalda Reagana, Margaret Tatcherové, Henryho Kissingera a dalších jsou již dávno pryč. Stejně tak odchod německé kancléřky Angely Merkelové je zřejmě větší problém, než si všichni uvědomují, protože Západ za ni nemá náhradu.

Zdroj: Shutterstock
Foto: photocosmos1 / Shutterstock.com

V době eskalace válečného konfliktu na Ukrajině sledujeme snahy celé řady politiků a dalších subjektů, kteří se pokouší zajistit mírová jednání mezi Ukrajinou a Ruskem. Bohužel, jak se zdá, již celá řada významných politiků a dalších osob ve vyjednávání selhala. Je třeba tuto snahu ocenit, přestože neměla na samotnou válku či její ukončení vliv.

Zatím zkoušel jednat s ruskou stranou například francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz, turecký prezident Recep Erdoğan a nyní intenzivně jednající izraelský ministerský předseda Naftali Bennett a mnozí další. Celá snaha však zatím nemá jakýkoliv reálný posun k ukončení či alespoň pozastavení bojů. Tento stav však obětem války nijak nepomůže a rakety dopadají dál a další životy jsou a budou zmařeny. Také ekonomické dopady této války budou značné a budou se z nich zotavovat po celé roky. Velmi těžkým zásahem do již tak zjitřených mezinárodních vztahů je celková ztráta důvěry mezi Ruskem a Západem. Důvěru mohou ztratit ale i samotní Ukrajinci.

Zdroj: ČTK
Emmanuel Macron a Vladimir Putin na společné tiskové konferenci po setkání v Moskvě v únoru 2022
Zdroj: ČTK

Důvěra je esenciální složkou kterýchkoliv vztahů, včetně těch mezinárodních. Nyní vidíme v přímém přenosu, že určité mezinárodní instituce včetně OSN nemají jakoukoliv váhu při jednáních o ukončení války, nebo alespoň příměří. Zdá se tedy, že dnes máme celou řadu velmi drahých mezinárodních institucí, které bohužel do současné doby ničeho nedocílily. Svět má celou řadu politiků, kteří sice vyvíjí poměrně velkou snahu, ale ta bohužel v optice obětí nepostačuje.

Problém je, že takové snahy jednak nepřinesou konec zabíjení civilistů, žen, dětí, ale i vojáků. Těmto obětem, včetně pokračující devastace Ukrajiny, to budeme v budoucnu jen těžko vysvětlovat. Ztrátu důvěry a jejich smyslu budou těžko budovat některé mezinárodní instituce, včetně jejich liknavosti k řešení a ukončení probíhajícího konfliktu. Snad jen obyčejní lidé jsou tou největší podporou a hlasem pro ukončení tohoto konfliktu, stejně jako celá řada dobrovolníků, neziskových a charitativních organizací z celého světa.

Je škoda, že odešla do politického důchodu bývalá německá kancléřka Angela Merkelová, protože ta byla skutečný lídr. Nejen, že to byla vynikající politička se znalostí jednotlivých aktérů, ale byla schopna také komunikovat napříč světem s různými politiky i s ruským prezidentem Putinem.

Zdroj: ČTK
Angela Merkelová a Vladimir Putin po společné tiskové konferenci v Kremlu v Rusku v lednu 2020
Zdroj: ČTK

Pokud se rozhlédneme po světě, je jen velmi málo takových charismatických osobností s citem pro věc a diplomacii. Další výhodou Angely Merkelové byly také dobré osobní vztahy s většinou nejvýznamnějších světových politiků, včetně toho s prezidentem Putinem. Třeba na rozdíl od britského ministerského předsedy Borise Johnsona, který má svých skandálů už tak dost a jeho rétorika proti Rusku asi není tou správnou dovedností pro diplomacii. Byť pokud by kdokoliv měl šanci něco vyjednat, ať to zkusí, nicméně Ukrajina ani její obyvatelé už nemají čas.

Je proto nanejvýš důležité, aby někdo jako Angela Merkelová, možná ona sama, zajistila mírová jednání mezi Ukrajinou a Ruskem, které se ale pohnou alespoň k dodržování příměří a následně k míru.

Zdroj: Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...