Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Konec soukromí? Evropská komise chce lidem číst veškerou online komunikaci. Piráti jsou tvrdě proti

Evropská komise se chystá bojovat proti sexuálnímu zneužívání dětí poměrně kontroverzním způsobem. Přišla s návrhem, který nařizuje všem internetovým poskytovatelům šmírovat v soukromých zprávách uživatelů. Proti návrhu se ostře vymezila Pirátská strana a pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Podle nových pravidel, které Evropská komise poprvé zveřejnila ve středu 11. května, by byla prolomena rovněž šifrovaná komunikace včetně všech e-mailů a chatovacích služeb. Pirátská strana a europoslanec Marcel Kolaja však upozorňují, že návrh problematiku sexuálního zneužívání dětí neřeší a jedná se naopak o velký zásah do soukromí všech internetových uživatelů.

„Jde o dobrý úmysl, ale absolutně nevhodné řešení. Představte si, že vám pošťák otvírá každý dopis před doručením a kontroluje, zda se tam nenachází něco nevhodného. To samé teď hrozí ve světě on-line. Návrh chce také zavést povinné šmírování ve veškerých cloudových úložištích, kde se nachází například vaše soukromé fotografie,“ vysvětluje Marcel Kolaja.

Stejný názor sdílí i předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Nespolehlivé automatické systémy

Jednou z velkých slabin návrhu je vysoká chybovost automatických systémů. Ty často detekují jako zavádějící obsah i zcela nevinné fotografie či zprávy uživatelů. Podle Švýcarské federální policie je chybovost automatických filtrů (tzv. false positives) až 87 %. Pouze zbývajících 13 % procent nahlášeného obsahu je pro kriminalisty relevantní. Podle Marcela Kolaji tak není vyloučené, že by na policejních stanicích mohl končit i zcela nevinný obsah některých uživatelů. „Proti tomuto orwellovskému návrhu budeme bojovat na všech frontách,“ slibuje Kolaja.

Foto: Evropský parlament
Poslanec Evropského parlamentu Marcel Kolaja
Foto: Evropský parlament

Proti návrhu ostatně vystupují i některé organizace na ochranu dětí. Například podle německé Asociace na ochranu dětí je návrh neefektivní a nepřiměřený. Dětská pornografie se totiž šíří zejména na uzavřených fórech či platformách a nikoli přes osobní komunikaci. Nabízí se tak otázka, zda Evropská komise přece jen ještě nepřijde v následující době s nějakým konstruktivnějším návrhem.

Co na návrh Evropské komise říkáte vy? Souhlasíte, aby bojovala proti sexuálnímu zneužívání dětí tímto způsobem, nebo by se měla pokusit najít jiné řešení?

Zdroj:
TZ Evropského parlamentu

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...