Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Politika

Milostivé léto: Jedinečná možnost zbavit se exekucí

V roce 2019 bylo v Česku 775 000 lidí v exekuci. Skoro půl milionu z nich mělo exekuce rovnou 3, někteří i více. Nejohroženějšími skupinami v české společnosti jsou matky samoživitelky a senioři, kteří se nejčastěji do dluhů dostanou, když se snaží pomoct svým dětem nebo vnoučatům. Velká část z nich má nyní pár měsíců šanci zbavit se dosud a na dlouho nejlevněji aspoň těch exekucí, které jim vznikly u státem a obcemi zřizovaných subjektů. Čas mají do konce ledna.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Týká se to typicky původně nízkých dluhů jako jsou nezaplacené pokuty za jízdu načerno v MHD, nižší dluhy na nájemném v obecních bytech, na zdravotním pojištění, za energie, za poplatky za svoz odpadu apod. V posledních dnech se dobrovolně přidávají i některé soukromé společnosti poskytující půjčky. 

Podmínkou je, že dluh musí vymáhat soudní exekutor a dlužník nesmí být v insolvenci. Musí zaplatit exekutorovi původní dlužnou částku (jistinu) a k tomu jednorázový poplatek pro exekutora 908 Kč. Stát potom odpustí veškeré další poplatky, které si naúčtoval exekutor od chvíle, kdy dluh přešel do fáze exekuce.

Pro představu, původní dluh 1500 Kč za jízdu načerno v pražské MHD může vlivem okolností velmi snadno narůst na 60 000 Kč. Nyní by dlužník zaplatil 1500 Kč + 908 Kč a věc je vyřízena.

Očekávaný výsledek: Úleva a odhození zásadního břemene pro tisíce zejména drobných dlužníků státu. Čistka administrativní zátěže státu i tisíců jeho občanů. Pro některé z dlužníků to může dokonce znamenat vstup do nové životní etapy – znovu bez exekucí. Moct pracovat nebo žít bez exekučních srážek. 

Čím je kraj tmavší, tím víc lidí se exekuce týkají.
Zdroj: mapaexekuci.cz

Často se jedná o osaměle žijící seniorky, které přežívají ze dne na den bez vidiny možnosti výrazného zlepšení finanční situace a jejich již tak malé příjmy jsou roky nižší o exekuční srážky. Bližní buď nejsou k dispozici, nebo jsou na tom sami tak špatně, že nemají jak pomoci.

Mohou to být také zadlužení rodiče malých dětí, rodiče samoživitelé, nebo nezletilé děti, které se exekucím, třeba za nezvládnutí zaplatit pokutu za jízdu načerno v MHD, nevyhnuly podobně jako předtím jejich rodiče. Exekuce ale táhnou dolů i mnohé příbuzné těch všech dlužníků. Vymotat se z nich bez výrazné vnější pomoci bývá v nedohlednu.

Exekucemi v rodině je negativně postižena spousta lidí, kteří nemohli mít žádný vliv na jejich vznik nebo šanci jim předejít. Stačilo, aby vznikly u jejich rodičů, nebo aby jim příbuzní jednoduše problém tajili. A pak celá věc praskne a stahuje dolů celou rodinu. Může se to stát komukoliv. Ostatně, další kategorií lidí v exekuci jsou lidé, kterým se dařilo, kteří samostatně podnikali, ale kterým jejich podnikání prostě nevyšlo. Například pověstných 90 procent startupů, které dopadly spíše startdownem.

Aktualizované informace i poradenství, jak prakticky postupovat, naleznete na webu milostiveleto.cz, který provozuje Člověk v tísni, organizace, která je dlouhodobě jedním z lídrů úsilí na snižování dluhové zátěže a z toho plynoucí tíživé sociální situace obyvatel Česka.

Milostivé léto je velmi záslužná jednorázová nabídka státu pro mnoho obyvatel. Řešení dlouhodobě vysilujícího zatížení statisíců obyvatel Česka to ale není. I po skončení této výzvy bude obrovské množství domácností paralyzováno exekucemi u soukromých věřitelů. A pro mnoho z nich bude bez další aktivity státu snadné spadnout do dalších dluhů znovu, a to velmi rychle. 95 procent nových exekucí zpravidla míří na lidi, kteří už exekuce mají.

Odrazit se ode dna s přetrvávající zátěží je bez pomoci obrovský úkol i pro zdravého člověka, kterému od narození přálo štěstí. Ale štěstí nezvládá přát všem a vždy.
Jinak by Česko nebylo dlouhodobě jednou z na počet obyvatel exekucemi nejpostiženějších zemí v Evropě.

Zdroje dat:
Mapaexekuci.cz, Milostiveleto.cz, Jakprezitdluhy.cz, Pujcky.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...