„Je to téma k diskuzi. Budeme o tom jednat na vládě. Musíme to udělat na základě široké diskuze v Parlamentu,” prohlásil Jurečka k možné americké přítomnosti na českém území. Základna by podle něho mohla být v Přerově či Mošnově. O konkrétních místech se ale momentálně nejedná. „Zatím není na stole konkrétní plán nebo žádost ze strany Spojených států, proto se v tuto chvíli nejedná o konkrétních lokalitách,” oznámilo ministerstvo obrany.
Americká základna na území ČR je tak zatím otevřená otázka do budoucnosti. A podle řady lidí, vyjadřujících se pod příspěvkem ministra Jurečky k tomuto tématu na sociálních sítích, by bylo ideální, kdyby to tak i zůstalo. „Klidně debatujte, i 10 let, ale ať zůstane jen u debaty.” Vzniku základny není nakloněn ani další diskutující: „Myslím si, že máme na to být samostatná země, ne furt někomu někam lézt.”
Zastánci opačného názoru se odvolávají na členství Česka v NATO: „Tak se k tomu hrdě hlašme. Máme tady nepřítele na východě. Musíme být připraveni na obranu”. „To je jedno kde, hlavně aby byla. Kdyby nebylo de.ilů z ČSSD, mohla být už v r. 2010”, myslí si další.
Téma k široké diskuzi v Parlamentu
Podle premiéra Petra Fialy nejde bezpečnost zajistit jinak než úzkou spoluprací s NATO a vybudování americké základny je jednou z cest. „Nejdříve se na tom ale musí shodnout obě komory Parlamentu”, dodává Fiala. Podle odhadů senátorky Miroslavy Němcové z ODS by naprostá většina Senátu byla tomuto kroku nakloněna. Také ona se ale domnívá, že v tomto směru zatím předbíháme. Poslankyně hnutí STAN Věra Kovářová uvedla, že pobyt amerických vojáků v Evropě se ukázal v této době jako oprávněný a tímto směrem bychom se měli vydat.
Že toto téma začíná čím dál víc rezonovat ve společnosti si všímá i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák: „Často mi lidé říkají, že když budou vojáci na letišti Mošnov, tak to letiště se stane cílem útoku. Každé letiště se stává cílem útoku za válečné situace, takže dle mého názoru je úplně jedno, jestli tam něco takového bude nebo nebude,” říká Vondrák s tím, že Mošnov už buduje projekt logistického centra s českou armádou.
SPD varuje před bezpečnostním rizikem
Poslankyně SPD Karla Maříková upozorňuje, že případná americká základna může pro Česko znamenat bezpečnostní riziko. „Může to znamenat bezpečnost, ale také velká rizika. Musíme si uvědomit, že NATO může být vnímáno někým jako agresor. Můžeme pak být cílem”, říká Maříková, podle níž bychom měli spíše posilovat svou armádu. „Rozhodnutí o základně nemůže být jen na vládě, mělo by proběhnout referendum”, myslí si zástupkyně SPD.
Téma americké přítomnosti v ČR chce otevřít ministryně obrany Jana Černochová během své cesty do Spojených států, kam se chystá po Velikonocích. Česko by podle ní mohlo uzavřít dohodu jako Slovensko, na jejímž základě Američané mohou v zemi využívat dvě vojenské základny. „Nechci mluvit o konkrétních detailech, myslím si ale, že by pro nás bylo důležité, že se nějaká dohoda bude chystat. Může chvíli trvat, než by se akceptovala z obou stran, schvalovaly by ji totiž obě komory Parlamentu”, řekla Černochová Deníku N.
Podle šéfky resortu obrany přišlo s barbarským útokem Ruska tvrdé probuzení, za naprostou nutnost proto považuje modernizaci naší armády a plnění aliančních závazků. „Po mejdanu socialistických a populistických vlád musíme zemi opět postavit na nohy. Zvládneme to”, uvedla Černochová na svém Twitteru.
Zdroje dat:
iDnes Zpravodajství, CNN Prima News, CNN Prima News