„V době, kdy lidé musí šetřit pro energetickou krizi, je tento zákon poselstvím naděje. Minimální mzdy a kolektivní stanovování mezd jsou silné nástroje, které lze použít k zajištění toho, aby všichni pracovníci dostávali platy, které umožňují slušnou životní úroveň,“ uvedl Jurečka v tiskové zprávě pro média.
Směrnice stanoví postupy pro přiměřenost zákonem stanovené minimální mzdy, podporuje kolektivní vyjednávání o stanovování mezd a zlepšuje účinný přístup k ochraně minimální mzdy pro ty pracovníky, kteří mají podle vnitrostátního práva nárok na minimální mzdu.
Od členských států se zákonnými minimálními mzdami se požaduje, aby zavedly procedurální rámec pro stanovení a aktualizaci těchto minimálních mezd podle souboru jasných kritérií. Aktualizace zákonné minimální mzdy se bude provádět nejméně každé dva roky (každé čtyři roky v zemích, které používají mechanismus automatické indexace).

Směrnice však nepředepisuje konkrétní úroveň minimální mzdy, které musí členské státy dosáhnout.
Podpora kolektivního vyjednávání o stanovování mezd znamená, že cílem směrnice je zvýšit počet pracovníků, na které se vztahuje kolektivní vyjednávání o stanovování mezd. K dosažení tohoto cíle by členské země měly podporovat schopnost sociálních partnerů zapojit se do kolektivního vyjednávání.
Pokud je míra pokrytí kolektivním vyjednáváním například pod hranicí 80 %, členské státy by měly vypracovat akční plán na podporu kolektivního vyjednávání. Akční plán by měl stanovit jasný časový plán a konkrétní opatření pro postupné zvyšování míry pokrytí kolektivním vyjednáváním.
Text směrnice rovněž stanoví, že členské státy přijmou opatření ke zlepšení efektivního přístupu pracovníků k zákonné ochraně minimální mzdy. Opatření za tímto účelem zahrnují kontroly ze strany inspektorátů práce, snadno dostupné informace o ochraně minimální mzdy a rozvoj schopnosti donucovacích orgánů jednat proti zaměstnavatelům, kteří nedodržují pravidla.
Směrnice vstupuje v platnost dvacátým dnem po zveřejnění v Úředním věstníku EU. Členské státy pak budou mít dva roky na to, aby ji zavedly do svého vnitrostátního práva.
Zdroj: Čas.sk, HNonline.sk
