Je to ČSSD. Reprezentanty nejstarší dosud existující česká politické strany nenajdeme o tomto čase v Praze, ale v Plzni. Na sjezdu strany hledá cestu zpět z propasti. Jediné, co zůstává do příštích měsíců stejné, je předseda strany. Michal Šmarda obhájil post před Lubomírem Zaorálkem a Břetislavem Štefanem. Jinak se u sociálních demokratů vše mění. Voličům představí nové logo i nový název. Místo zaběhnutého ČSSD volí SOCDEM. K tomu připojuje strana, z níž vzešlo pět českých premiérů, slogan „Lidskost proti sobectví“.
Cesta zpět na výsluní nebude snadná. ČSSD se vždy pyšnila stranou, která oslovuje široké spektrum voličů. V posledních letech setrvání v poslanecké sněmovně ale byla uskupením, které chce oslovit všechny, ale neoslovuje nikoho. Pluralita názorů se vymknula kontrole. Najednou ČSSD reprezentoval proevropský a liberálně smýšlející ministr zahraničí Tomáš Petříček, konzervativní ministr kultury Lubomír Zaorálek, Jana Maláčová vlogující společně s názorově nevyzpytatelným Matějem Stropnickým, oblíbenci prezidenta Zemana Antonín Staněk a Miroslav Toman a zmatkující Jan Hamáček. V tomto složení byla ČSSD pro voliče nesrozumitelná a poslední volby do poslanecké sněmovny to potvrdily. Ještě nedávno nejsilnější česká politická strana dostala 4.6 % a po mnoha letech vyklidila pozice z poslanecké sněmovny.
Po sjezdu v Plzni je zřejmé, že se SOCDEM chce rozvzpomenout na své levicové kořeny. Podle slov staronového předsedy Šmardy chce být strana volbou pro ty voliče, kterým nevyhovují kroky vládní koalice a zároveň jim vadí populismus stávající opozice.
Zdali se SOCDEM tato mise podaří, to mohou ukázat již příští rok krajské volby.
Zdroj: idnes