Luxusní jachty, nemovitosti, prestižní fotbalový klub či soukromé tryskáče. S tím vším se nyní musejí rozloučit mocní ruští oligarchové, kteří dlouhodobě finančně podporují Vladimira Putina a mají s ním pracovní i osobní vazby. Za podporu oligarchové získávali velké státní zakázky, značné úlevy na daních a mohli „odklánět“ obrovské majetky do zahraničí. Někteří z nich za sebou dokonce mají kriminální minulost. O kom je řeč?
Ališer Usmanov
Ališer Usmanov je údajně jedním z Putinových oblíbenců a také jedním z nejbohatších oligarchů. Podle Forbesu má jeho jmění hodnotu zhruba 17,6 miliard dolarů (414 miliard korun). Tento zámožný podnikatel uzbeckého původu byl v rámci sankcí připraven jen ve Velké Británii o 6,6 miliardy korun v luxusních nemovitostech, které jsou jeho hlavní viditelné investice. Kromě jiného šlo o tudorovské sídlo Sutton Place v Surrey kousek za britskou metropolí.¨
Zdaleka však nejde jen nemovitosti. Jachta Dilbar měla největší tonáž na světě a byla zabavena v Německu. Závratný majetek pochází z podniků zabývajících se metalurgií a těžbou. Bývalý profesionální šermíř zároveň široce podniká v oblasti mobilního připojení a patří mu část druhého největšího ruského telefonního operátora. V dobách SSSR byl odsouzen do vězení za hospodářskou kriminalitu.
Roman Abramovič
Rusko-izraelský podnikatel, který se zná s Putinem dlouhá léta. je především známý jako majitel fotbalového klubu Chelsea, kam vstoupil v roce 2003 a díky vysokým investicím z něj udělal jeden z nejlepších týmů v Evropě. Chelsea jakožto majetek Abramoviče je v rámci udělených sankcí v zásadě „zmražená“, což znamená, že například nesmí prodávat vstupenky, cestovat za náklady klubu, prodlužovat hráčské kontrakty, prodávat a nakupovat hráče apod. Minimálně dočasně opustil anglický klub i sponzor, jehož logo nosili fotbalisté na dresech.
Oleg Ďeripaska
Když se prezident Putin dostal k moci, byl Oleg Děripaska nesmírně bohatý. Jeho majetek tehdy dosahoval hodnoty kolem 28 miliard dolarů, nyní však takovým obrovským bohatstvím již neoplývá. Jeho jmění se nyní odhaduje „jen“ na tři miliardy dolarů (71 miliard korun).
Tento rodák z Džeržinska je jedním ze spolumajitelů evropského stavebního kolosu Strabag. Do jeho portfolia patří i Basic Element, hliníkárny RUSAL, automobilky GAZ, výrobce letadel Aviacor nebo pojišťovny Ingosstrach. Na sankční seznam nebyl zařazen až kvůli válce na Ukrajině, ale už při dřívějším vyšetřování praní špinavých peněz, ohrožování života obchodních konkurentů, nezákonného odposlechu vládního úředníka nebo účasti na vydírání. Dokonce si prý objednal i vraždu a měl vazby na ruskou organizovanou zločineckou skupinu. Oligarcha veškerá obvinění dosud odmítá.
Na rozdíl od mnoha sankcionovaných oligarchů vyjádřil Děripaska svůj názor na válku jasně a hlasitě. Na sociálních sítích volal po míru. „Vyjednávání musí začít co nejdříve!“ napsal.
Ramzan Kadyrov
Dalším z Putinovi nakloněných oligarchů je muž, jenž se stal neoficiálním prezidentem Čečenské republiky. Kadyrov patří mezi lidi, nad kterými prezident Putin držel ochrannou ruku, a v prosinci 2004 mu dokonce udělil titul Hrdina Ruské federace, což je nejvyšší ruské vyznamenání. O dva roky později získal post předsedy republikové rady Putinovy strany Jednotné Rusko. Putinův přístup Kadyrov zase ocenil například vysláním čečenských bojovníků na Ukrajinu, kteří tam mají podporovat invazi. Česká republika už před sedmi lety zmrazila Kadyrovovy účty s penězi jezdeckých stájí, které měl v severních Čechách.
Alexej Miller
Alexej Miller je dalším starým přítelem Vladimira Putina a z hlediska dodávek plynu do Evropy se jedná o nejdůležitějšího muže. Gazprom, v jehož čele díky prezidentu Putinovi sedí, je klíčovým podnikem jak pro dodávky plynu z Ruska, tak pro dodávky peněz do Ruska.
Po anexi Krymu, v roce 2014, Miller sankcionován nebyl, když však v roce 2018 přibyl na sankční seznam USA, řekl, že je hrdý. „Nebyl jsem zařazen na první seznam, kvůli tomu jsem měl dokonce pochybnosti, že dělám něco špatně. Ale nakonec jsem byl zařazen na další seznam, to znamená, že dělám všechno správně,“ řekl tehdy. Zahraniční sankce spojené s ukrajinským konfliktem znemožňují Millerovi disponovat majetkem, který má na území EU. Zároveň do této části světa nemůže vycestovat.
Igor Sečin
Šéf ruského státního gigantu Rosněft Igor Sečin patří mezi extrémně důležité muže, neboť právě „petrodolary“ jsou pro finanční kondici země klíčové. S prezidentem Putinem se zná ještě z dob jeho působení v Petrohradu. Říká se, že je jedním z nejvěrnějších a nejbližších poradců ruského prezidenta, stejně jako osobním přítelem. Předpokládá se, že jsou tito dva v každodenním kontaktu.
Když se Putin stal v roce 2000 prezidentem, stal se Sečin jeho zástupcem náčelníka štábu, dohlížel na bezpečnostní služby a energetické záležitosti v Rusku. Tím se dostal do bezprostřední blízkosti energetických a ropných zdrojů, což jej přivedlo do Rosněftu. V rámci sankcí mu byla zmrazena zahraniční aktiva a zabaven majetek včetně dvou prestižních jachet.
Pjotr Aven a Michail Fridman
Evropská unie popisuje Petra Avena jako jednoho z nejbližších Putinových oligarchů a Michaila Fridmana jako hybatele Putinova vnitřního kruhu lidí. Tito dva muži mají kromě obrovského jmění a Putinovy náklonnosti společnou ještě jednu věc. Založili Alfa-Bank, největší soukromou banku v Rusku. V době zesilujících sankcí je bankovní sektor jak pro Rusko, tak pro jednotlivé Rusy klíčový. Přestože se tito oligarchové přímo na válečné invazi nepodílí, jejich banka pomáhá válku financovat.
Bankéři Aven a Fridman dohromady mají čisté jmění přes 17 miliard dolarů, a i přesto, že je Putin před možnými sankcemi varoval, část majetků byla obstavena. Týká se to například luxusních britských nemovitostí. Oba podnikatelé uvedli, že se budou všemi možnými způsoby bránit.
Ačkoli západní státy jejich majetek prozatím pouze zmrazují, zda se však oligarchům vrátí, není jisté.
Zdroj: Lidovky.cz, Zoommagazin.iprima.cz, Denik.cz