Pavla, který je na návštěvě Slovenska i se svou chotí Evou, dnes dopoledne uvítala Čaputová na nádvoří svého úřadu v Bratislavě. Oba politici pak společně absolvovali přehlídku čestné prezidentské stráže a slavnostní ceremoniál, jehož součástí bylo i přivítání chlebem a solí.
Prezidenti Česka a Slovenska po jednání informovali o záměru společných zahraničních cest. Podle Čaputové by mohly posílit zájmy, které obě země spojují. Oba v dubnu počítají s návštěvou Ukrajiny, Pavel ale nechtěl přibližovat konkrétní přísliby, se kterými by do Kyjeva mohl jet.
Pavel na návštěvě podotkl, že obě země čelí stejným problémům, které vycházejí především z konfliktu na Ukrajině. Dopadají podle něj nejen na ekonomickou, ale i sociální situaci v Česku i na Slovensku. Je proto důležité, aby politici občanům připomínali, že za konfliktem stojí Rusko, dodal. Čaputová uvedla, že za velkou výzvu považuje informační válku a ruský vliv na dezinformační scéně. Uměla by si v tomto ohledu představit bližší spolupráci s Českem.
Setkání s prezidentkou @ZuzanaCaputova bylo připomínkou hodnot, které naše národy spojují, i výzev, jimž společně čelíme. Děkuji za vřelé přijetí, díky kterému se cítím téměř jako doma. Těším se na spolupráci nejen v oblasti energetiky, ekologie, ale i boje proti dezinformacím. pic.twitter.com/axTxHV4VAC
— Petr Pavel (@prezidentpavel) March 13, 2023
Co se týká další zahraniční spolupráce, Pavel prohlásil, že uskupení zemí Visegrádu, ke kterým kromě Česka a Slovenska patří ještě Polsko a Maďarsko, vnímá spíše jako konzultační fórum. Nemá podle něj ambice na detailní koordinaci zahraniční nebo bezpečnostní politiky. Dovede si ovšem představit prostor pro konzultace a spolupráci v řadě oblastí, jako jsou ekonomická, obchodní a kulturní. Potenciál vidí v možné užší spolupráci mezi V4 a baltskými zeměmi.
Stejné hodnoty
Čaputová dnes podobně jako při Pavlově inauguraci uvedla, že je ráda, že v čele státu, který je Slovensku nejbližší, stojí člověk se stejnými hodnotami. „To je nejlepší základ pro další spolupráci, na které jsme se dohodli ve vícero oblastech. Oba jsme vyrůstali v době Československa a dnes můžeme společně slavit velmi přátelské, pozitivní a konstruktivní vztahy dvou samostatných států,“ uvedla Čaputová.
Pavel dnes od své kolegyně dostal darem obrázek od známého slovenského karikaturisty Martina Šútovce, první dáma Česka zase převzala brož. Čaputová dostala sadu šperků. Prezidenti Česka a Slovenska po společném obědě položením věnců uctili zakladatele Československa (ČSR) Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika u jejich památníků v Bratislavě. Pavel se poté setkal se slovenským premiérem Eduardem Hegerem.
Po schůzce s Hegerem Pavel položil květiny u bratislavského gaybaru Tepláreň (Teplárna), kde útočník loni v říjnu zastřelil dva lidi. Uctil také památku novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, kteří byli zastřeleni v roce 2018. Pavel odsoudil násilí vůči novinářům a sexuálním nebo náboženským menšinám. Položení květin prezident spojil s procházkou po centru Bratislavy. U pietních míst na něj čekaly skupinky lidí, kteří mu tleskali a projevovali sympatie.
Pavel s manželkou si na Hviezdoslavově náměstí prohlédl venkovní putovní výstavu fotografií, která mapuje společnou historii Čechů a Slováků, a která je projektem České tiskové kanceláře (ČTK).
Večer se Pavel s Čaputovou zúčastnili veřejné diskuse, kterou ve Slovenském národní divadle uspořádaly servery Denník N a Deník N. Věnovali se v ní například pravomocím přímo volených prezidentů nebo možnosti další kandidatury Pavla i Čaputové. Tématem byly i zahraničněpolitické otázky týkající se budoucnosti visegrádské skupiny a války na Ukrajině.
Návštěvu Slovenska Pavel zakončí v úterý, kdy se sejde se šéfem slovenské sněmovny Borisem Kollárem a pak s mladými osobnostmi z nevládních organizací.
Zdroj: ČTK