Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Politici reagují na potupné Putinovo čekání na Erdogana. Ministr Síkela schytal kritiku za své „úsporné” rady

Minulý týden se to opět hemžilo prohlášeními volajícími po úspoře energií. Apely politiků nezůstaly bez odezvy, řada lidí se neubránila rozhněvaným reakcím. Rozladění odcházeli z jednání s lídry koaličních stran také odboráři vyjednávající navýšení platů. A ministr Válek nastínil, jak to bude s nošením respirátorů či jinými nařízeními v situaci, kdy nakažených covidem v Česku citelně přibývá.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Hnutí STAN se zkraje týdne nejprve pochlubilo úspěchem ministra průmyslu Síkely, kterému se podařilo zajistit kapacitu na zkapalněný zemní plyn na nizozemském pobřeží. Dodávky z něj prodlouží spotřebu plynu v Česku o 1,5 až 2 měsíce. Na žádné velké hýření to ale není. K úspornému nakládání s energiemi vyzval samotný premiér Petr Fiala, podle něhož jsme na letošní zimu zajištění. Ceny energií budou podle něj vyšší. Neměli bychom ale podléhat panice. „Čekají nás složité měsíce, ale jsme na ně připraveni. Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen,“ prohlásil Fiala.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS vybídl nejen k úsporám plynu, ale i elektřiny, jejíž cena se odvíjí právě od ceny plynu. „Nemyslím si, že je potřeba tolik používat klimatizaci. Když budeme spotřebovávat méně elektřiny, nebudeme muset tolik pouštět paroplynové elektrárny.” Řadu lidí nenechaly klidnými rady ministra průmyslu Jozefa Síkely, který doporučil například nenechávat telefony a elektroniku po nabití v nabíječce, nepřetápět v zimě místnosti a zvážit, zda na osvětlení místnosti nepostačí sluneční svit. „Lidé už šetří, co po nich ještě chcete? Aby zmrzli? Nejedli a nesvítili?”, rozčílili se v diskuzi někteří. Jiní zase poukazují na rozsvícený obří lustr nad stolem v místnosti, ve které probíhalo jednání bez účasti ministra. „Jozefe, trochu si na to dohlédni. Takhle Putina neporazíme.. Co ta světla za bílého dne,” vzkázal Síkelovi jeho jmenovec.

V odborech to vře

Státní zaměstnanci s nejnižšími platy si od září polepší, ostatní si budou muset počkat. Odboráři se s lídry koaličních stran nedohodli na navýšení platů pro letošní rok kvůli vysoké inflaci. Lidovecký ministr práce Marian Jurečka přesto po schůzce slíbil lednové 5% navýšení pro lékaře, pedagogy a sociální pracovníky. To ale odbory mají za nedostatečné. Žádaly růst od srpna, popřípadě od září. „Předložili nám tři varianty a my jsme přijali tu, kdy by mělo být přidáno od září. To ale nakonec sami odmítli,“ postěžoval si předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula. Připomeňme, že 9 odborových svazů ze státní, veřejné i soukromé sféry je od června ve stávkové pohotovosti, další 4 vyjádřily svou podporu.

Budou povinné respirátory?

V Česku minulý týden začalo očkování čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu. Velký zájem nejen mezi seniory způsobil hned první den řadu technických potíží, zájemci také naráželi na krátkou ordinační dobu. Kvůli stále rostoucímu počtu nemocných covidem začaly některé nemocnice vyžadovat respirátory a někde dokonce omezili návštěvy. Nosit ochranu úst v městské hromadné dopravě doporučuje i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. I přesto, že je podle něj nová subvarianta kentaur „extrémně infekční a rychle se šíří”, neplánuje zavést žádná opatření, a to ani v blízké budoucnosti. „Mohu s klidným srdcem říct, že žádné restrikce už nenastanou. Říkají to i kolegové ve všech zemích EU a celého světa,” ubezpečil Válek.

Babiš zůstává agentem StB

Desetiletý spor o tom, zda byl Andrej Babiš vedený v dokumentech někdejší StB jako agent oprávněně, či nikoliv, stále nekončí. Před měsícem bratislavský krajský soud zamítl Babišovu žalobu, která byla nesprávně podána proti Ústavu paměti národa. Ten v prosinci 2020 předložil nový důkaz o Babišově spolupráci se Státní bezpečností. Soudce se jím ale nezabýval, řešil pouze to, koho měl expremiér zažalovat. Šéf hnutí ANO, který spolupráci s StB dlouhodobě popírá, tak má možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu, který by ale řešil pouze to, jaký úřad má žalovat, nebo bude muset podat novou žalobu proti ministerstvu vnitra. Spor by tím začal od začátku.

Ministři a jejich náměstci se také do budoucna možná nevyhnou povinnosti prokázat se před jmenováním do funkce čistým lustračním osvědčením. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra. Tato povinnost zanikla od roku 2015 po přijetí služebního zákona. Jak poukazuje server Echo24, Babiš by tak do vlády už nemohl.

Účet pro Erdogana za Putinovo čekání

Řada politiků také reagovala na raketový útok na přístav v Oděse, který přišel den po podpisu dohody o umožnění vývozu obilí právě z tohoto ukrajinského města. „Kreml opět ukázal, jak je nedůvěryhodný a dohody pro něj nic neznamenají,” rozhořčil se ministr zahraničí Jan Lipavský. „Včera podepsalo Rusko dohodu o obilí, dnes bombarduje přístav v Oděse. Při podpisu věděli, že vývoz obilí zmaří. Z OSN má Rusko rohožku dávno a Erdogan dostal účet za těch 50 vteřin. Věřit Rusku může jenom zločinec nebo hlupák,” reagovala senátorka Miroslava Němcová na události, kterým předcházelo úterní setkání Putina s tureckým protějškem Erdoganem právě kvůli vývozu obilí z Ukrajiny.

Video, na kterém Putin potupně čeká skoro minutu na Erdoganův příchod, obletělo svět. Mezi těmi, kteří ho sdíleli na sociálních sítích, byl například předseda Výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík.

Zdroj:
CNN Prima News, iRozhlas, Echo24, CNN Prima News, Expres

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...