Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Politika

Poslední předvolební debata: Babiš se chytil s Pekarovou, Okamura navrhl vykašlat se na Německo, Stanjura nevyloučil změny v zastropování

Po čtyřech letech si Češi zvolí nové vedení měst a obcí. Kromě voleb do obecních zastupitelstev budou lidé ve třetině země rozhodovat také o složení Senátu. Včera měli předsedové stran koalice SPOLU a opozičních hnutí ANO a SPD poslední šanci oslovit své potenciální voliče. Každý na to šel po svém, předvolební superdebata se tak samozřejmě neobešla bez vypjatých okamžiků.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Průběh včerejší debaty nijak nevybočoval z řady těch předchozích. Jedním z hlavních témat byly samozřejmě energie. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš vládě vytkl, že zaspala a její zastropování cen je nedostatečné. „Já bych šel cestou Francie. Ta má zastropováno na 1150 korunách a nižší inflaci. Lidi mají strach, protože vláda vysílá signály, ale nic konkrétního se nestalo.” Tato slova vytočila předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou. „Jestli tady někdo zaspal, byla to vaše vláda, pane Babiši. Za vaší vlády zkrachovala Bohemia Energy, byly tu signály z trhu, ale nikdo to neřešil. My jsme vaše prázdné zásobníky plynem naplnili,” dodala Pekarová.

Bývalý premiér se navážel i do České televize, když zpochybnil počet pozvaných diskutujících. V jednu chvíli si dokonce prohodil role s moderátorem, kterému radil, jak má debatu vést a opakovaně mu skákal do řeči. Pekarová ho okřikla se slovy „Česká televize vám naštěstí ještě nepatří.”

Okamura: Miliony lidí jste uvrhli do chudoby

Babiš poukazoval i na to, že ODS a Piráti v některých městech nekandidují sami za sebe. K opatrnosti vybízel lidi už před pár dny v rozhovoru pro iDnes. „Chtěl bych voliče upozornit na to, aby pečlivě vybírali, koho volí, protože v řadě měst a obcí se kandidáti pětikoalice stydí za své mateřské strany a schovávají se pod jinými názvy v různých koalicích,” řekl Babiš s tím, že „zvlášť to platí třeba o STAN.”

Potichu rozhodně nezůstal ani předseda SPD Tomio Okamura. Ten vládě navrhl zastropovat cenu energií přímo u výrobců, což by znamenalo vytvoření takzvaného sociálního tarifu. „Vykašlete se na nějaké Německo, nasmlouvejte pro tuto zimu levný plyn v Rusku. Nejlepší by bylo odstoupit od Green Dealu a od emisních povolenek.”

Stanjura: Podoba zastropování se ještě může změnit

Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že lidem garantuje dostatek energie za zastropované ceny. Se zástupci výrobců energií prý domlouvá, že státu prodají volnou kapacitu elektřiny. Podle Pekarové je pro obce důležité, aby měly jistotu státního obchodníka, na čemž vláda pracuje.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v rozhovoru pro Seznam Zprávy připustil, že plán na zastropování energií se může ještě změnit. „Když říkáme, že to zastropujeme od 1. ledna, tak to neznamená, že to do šesti měsíců nezměníme, když to nebude fungovat. Nikdo nemůže znát komplexní řešení této situace. Pokud to někdo tvrdí, tak lže. Nemají ho ani jiné země.”

Stanjura rovněž reagoval na kritiku řady odborníků zpochybňujících, že podoba zastropování pomůže nejpotřebnějším. „Pro ty nejpotřebnější, kterým to nemusí stačit, je připravený sociální systém. Ty stropy jsou takové, aby to bylo motivační a nutilo to lidi šetřit. Některým domácnostem to ale nemusí stačit, proto jsme upravili normativy na bydlení, hlavně se speciálním důrazem na jednočlenné a dvoučlenné domácnosti.”

Zdroj:
ČT24, iDnes, Seznam Zprávy, iDnes

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...