Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Povinná registrace vlastníků kryptoměn může ohrozit další fungování trhu. Piráti jsou tvrdě proti: Naprosto nesmyslná regulace a narušení soukromí, tvrdí

Fatální následky na jejich další rozvoj může mít chystaná regulace obchodování s kryptoměnami. Těsnou většinou europoslanci schválili návrh, který počítá se zákazem anonymních transakcí na kryptoměnových burzách. Vlastníci kryptoměn by se měli povinně registrovat a identifikovat. Chystaná legislativa by měla rozšířit současná opatření proti praní špinavých peněz.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Zpřísnění pravidel týkající se soukromých kryptoměnových peněženek a transakcí prošlo v Evropském parlamentu i přes tvrdý odpor pirátských europoslanců. Pokud návrh projde i dalším schvalováním, může to mít podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy fatální následky na jejich rozvoj.

Taková regulace bude mít za následek, že by se vlastníci kryptoměn museli registrovat podobně jako v bance. Navíc by musela být ověřována jejich totožnost. Místo podpory decentralizovaných financí a jejich rozvoje v Evropě si tak sami ničíme příležitost pro další technologický rozvoj”, prohlásil Peksa.

Burzy by na základě nových regulací musely data nejen sbírat, ale také ověřovat jejich pravost. V důsledku toho by mohly přestat provádět transakce s nehostovanými kryptoměnovými peněženkami (jejich majitelé nejsou zákazníky burzy a starají se o ně samostatně).

Zdroj: ČTK
Europoslanec Mikuláš Peksa
Zdroj: ČTK

Návrh zároveň ruší spodní hranici 1000 eur, takže plátci a příjemci i těch nejmenších kryptotransakcí by museli být identifikováni. Pokud by tato pravidla platila i pro fiat měny (státní platidla), banky by vyžadovaly a ověřovaly osobní informace, jako je jméno, adresa a další, a to o osobách, kterým by její klienti odesílaly peníze ze svého bankovního účtu.

U každé transakce nad 1000 eur budou společnosti povinny informovat příslušné orgány, bez ohledu na podezření z praní špinavých peněz. Návrh na novou legislativu se odvolává na možnou hrozbu praní špinavých peněz a financování terorismu, kterou představují dosavadní anonymní převody. Proti kontroverzním změnám se postavili členové středopravicové Evropské lidové strany (EPP) a označili je za „faktický zákaz osobních kryptopeněženek.“

Podle kritiků je návrh zákona příliš tvrdý

Tímto způsobem zaříznout slibný rozvoj alternativních možností v oblasti financí je nehorázné. Piráti budou dál bojovat za to, aby byl návrh shozen ze stolu během vyjednávání nebo při hlasování Evropského parlamentu,” řekl německý europoslanec za Piráty Patrick Breyer.

Podle kritiků dosavadního návrhu regulace je požadavek hlásit finančním úřadům určitý typ kryptoměnových transakcí neadekvátně tvrdý. Takové návrhy nejsou ani oprávněné, ani přiměřené,“ uvedl v e-mailovém prohlášení ekonomický mluvčí EPP Markus Ferber. Právní experti varují, že příliš tvrdé porušení ochrany osobních údajů by mohlo čelit právním výzvám u evropských soudů.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Opatření přichází jen necelé tři týdny poté, co se podařilo zabránit schválení zákazu těžby největších kryptoměn dle tržní kapitalizace.

Nová legislativa by pravděpodobně znamenala stopku pro transakce mezi soukromými peněženkami a kryptoměnovými burzami. Řešením by mohlo být používání ověřitelných peněženek, což ale popírá hlavní poslání systému kryptoměn, soukromí a anonymitu.

Zákon, o jehož podobě se bude dál jednat, musí schválit parlament a ministři členských států, kteří se scházejí v Radě EU. Experti se ale domnívají, že samotné schválení projde v podstatě bez odporu.

Kryptoměny se staly středem zájmu už v minulých týdnech kvůli možnému obcházení protiruských sankcí v souvislosti s válkou na Ukrajině. Mnohým jsou trnem v oku také influenceři, kteří v loňském roce přivedli na trh s kryptoměnami obrovské množství drobných investorů. Kvůli tomu se stále více mluví o nutnosti regulovat decentralizované finance.

Zdroje dat:
Pirátská strana, Finex.cz, CoinDesk

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...