Vláda Petry Fialy minulý týden dle očekávání zrušila rozhodnutí bývalého kabinetu, podle kterého by se všichni lidé nad 60 let a některé profese museli povinně nechat naočkovat proti covidu-19. Vláda byla ve svém přístupu čitelná a zachování dobrovolnosti očkování avizovala už minulý rok. Přístupy k věci se nicméně velmi liší jak mezi politiky a odborníky, tak i v rámci široké veřejnosti.
Podle průzkumu společnosti NMS Market Research z prosince publikovaném na serveru Novinky.cz s povinným očkování souhlasí 52 % Čechů, proti je 42 %. Ze studie také vyplývá, že 56 % z těch, kteří se proti viru očkovat nenechali, považuje vakcínu za nebezpečnější než samotnou nemoc.
Proti vyhlášce se postavila skupina čtrnácti senátorů a senátorek, kteří proti ní vypsali ústavní stížnost. Kritizovali, že odporuje Ústavě, zákonu o veřejném zdraví i Listině základních práv a svobod. Lidé by totiž v případě odmítnutí vakcinace byli nuceni opustit své zaměstnání. Zavádění povinností takového typu je podle senátorů také nelegitimní, pokud je vykonáno skrze vyhlášku.
„Minulá vláda to rozhodla v okamžiku, kdy byla v prozatímním vládnutí a nebyla kontrolována parlamentem, takže si myslíme, že k tomu neměla legitimitu,“ řekl místopředseda senátu Jiří Růžička (TOP09 a STAN) v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Povinné očkování v zahraničí
Jak vyplývá i z výše uvedeného průzkumu veřejného mínění, česká společnost je tématem očkování rozdělená. Dělení veřejnosti na dvě části se nicméně neobávají mnohé vlády evropských zemí.
„Rozdělení společnosti se povinným očkováním spíše překoná, než prohloubí,“ řekl v lednu bavorský premiér Marcus Söder. Německo čeká zavedení povinného očkování pro zdravotníky, pečovatele a záchranáře od 15. března.
Naproti tomu plošná vakcinační povinnost pro lidi starší 14 let bude platit v Rakousku, a to pod jednorázovou pokutou mezi 600 a 3600 eury. Není zatím jasné, jakým způsobem bude vláda očkování vymáhat, jako nejpravděpodobnější se jeví namátkové kontroly. Podobnou cestou se vydává i Ekvádor, nebo Indonésie, kde by neočkované mohlo čekat až odepření sociální podpory a vládních služeb.
Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že „vakcinace je povinnost, která se váže k občanství,“ čímž mínil „naštvat“ 5 milionů neočkovaných Francouzů. Povinnost očkování limitovaná věkem bude dále platit například v Řecku (60+), nebo Itálii (50+). Mnoho světových zemí pak zavádí očkování povinné pro některé profese (např. záchranáře či státní zaměstnance).
Pokračující koronavirová pandemie pro neočkované představuje čím dál větší riziko určitého vyloučení ze společnosti. Vstupy do restaurací, barů, kulturních institucí a v některých případech i do veřejné dopravy mohou být omezené. Státy jako Česká republika budou v následujících měsících bezpochyby pozorovat ten zbytek Evropy, kde povinné očkování platí. Pokud se výše zmíněná slova bavorského premiéra Marcuse Södera prokážou jako pravdivé, je možné, že budou pro Česko státy jako Rakousko inspirací a impulzem k zavedení alespoň částečně povinné vakcinace.
Zdroje dat:
Seznam Zprávy, Novinky.cz, Seznam Zprávy, Euronews, Novinky.cz, The Economist, Reuters, MSN