Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Povinné očkování na covid-19? V některých zemích samozřejmost

Autority po celém světě neúnavně urgují občany, aby se nechali naočkovat proti covidu-19, případně si nechali aplikovat posilovací dávku. Vlády některých zemí ale ztrácejí trpělivost a stále více z nich opouští koncepci dobrovolného očkování, a alespoň pro některé skupiny obyvatel zavádí očkování povinné.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Vláda Petry Fialy minulý týden dle očekávání zrušila rozhodnutí bývalého kabinetu, podle kterého by se všichni lidé nad 60 let a některé profese museli povinně nechat naočkovat proti covidu-19. Vláda byla ve svém přístupu čitelná a zachování dobrovolnosti očkování avizovala už minulý rok. Přístupy k věci se nicméně velmi liší jak mezi politiky a odborníky, tak i v rámci široké veřejnosti.

Podle průzkumu společnosti NMS Market Research z prosince publikovaném na serveru Novinky.cz s povinným očkování souhlasí 52 % Čechů, proti je 42 %. Ze studie také vyplývá, že 56 % z těch, kteří se proti viru očkovat nenechali, považuje vakcínu za nebezpečnější než samotnou nemoc.

Proti vyhlášce se postavila skupina čtrnácti senátorů a senátorek, kteří proti ní vypsali ústavní stížnost. Kritizovali, že odporuje Ústavě, zákonu o veřejném zdraví i Listině základních práv a svobod. Lidé by totiž v případě odmítnutí vakcinace byli nuceni opustit své zaměstnání. Zavádění povinností takového typu je podle senátorů také nelegitimní, pokud je vykonáno skrze vyhlášku.

„Minulá vláda to rozhodla v okamžiku, kdy byla v prozatímním vládnutí a nebyla kontrolována parlamentem, takže si myslíme, že k tomu neměla legitimitu,“ řekl místopředseda senátu Jiří Růžička (TOP09 a STAN) v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Povinné očkování v zahraničí

Jak vyplývá i z výše uvedeného průzkumu veřejného mínění, česká společnost je tématem očkování rozdělená. Dělení veřejnosti na dvě části se nicméně neobávají mnohé vlády evropských zemí.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

„Rozdělení společnosti se povinným očkováním spíše překoná, než prohloubí,“ řekl v lednu bavorský premiér Marcus Söder. Německo čeká zavedení povinného očkování pro zdravotníky, pečovatele a záchranáře od 15. března.

Naproti tomu plošná vakcinační povinnost pro lidi starší 14 let bude platit v Rakousku, a to pod jednorázovou pokutou mezi 600 a 3600 eury. Není zatím jasné, jakým způsobem bude vláda očkování vymáhat, jako nejpravděpodobnější se jeví namátkové kontroly. Podobnou cestou se vydává i Ekvádor, nebo Indonésie, kde by neočkované mohlo čekat až odepření sociální podpory a vládních služeb.

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že „vakcinace je povinnost, která se váže k občanství,“ čímž mínil „naštvat“ 5 milionů neočkovaných Francouzů. Povinnost očkování limitovaná věkem bude dále platit například v Řecku (60+), nebo Itálii (50+). Mnoho světových zemí pak zavádí očkování povinné pro některé profese (např. záchranáře či státní zaměstnance).

Pokračující koronavirová pandemie pro neočkované představuje čím dál větší riziko určitého vyloučení ze společnosti. Vstupy do restaurací, barů, kulturních institucí a v některých případech i do veřejné dopravy mohou být omezené. Státy jako Česká republika budou v následujících měsících bezpochyby pozorovat ten zbytek Evropy, kde povinné očkování platí. Pokud se výše zmíněná slova bavorského premiéra Marcuse Södera prokážou jako pravdivé, je možné, že budou pro Česko státy jako Rakousko inspirací a impulzem k zavedení alespoň částečně povinné vakcinace.

Zdroje dat:
Seznam Zprávy, Novinky.cz, Seznam Zprávy, Euronews, Novinky.cz, The Economist, Reuters, MSN

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...