Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Forum 2000: Premiér Fiala přirovnal ruskou invazi na Ukrajinu k útokům z 11. září. Zelenskyj chce blokaci ruských médií i bankovního systému

V Praze byl včerejším dne zahájen 26. ročník mezinárodní konference Forum 2000. Český premiér Petr Fiala, který zahájil konferenci, na úvod řekl, že považuje invazi Ruska na Ukrajině za podobný šok pro západní svět, jako byl teroristický útok al-Káidy 11. září 2001 na Světové obchodní centrum (WTC) v New Yorku. Po Fialově úvodní řeči se ke konferenci přes videohovor připojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého by měl Západ přijmout další sankce proti Rusku.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

„Když přišel rok 2000, Západ slavil, ale netrvalo to dlouho. Teroristé z al-Káidy zastavili tyto oslavy a přinesli období nových hrozeb. Současný ruský útok na Ukrajinu je podobným obratem,“ řekl Fiala. Podle něj Západ hrubě podcenil otázky bezpečnosti.

Fiala rovněž připomněl okupaci Krymu v roce 2014 a válku, která začala před půl rokem, a také zdůraznil, že válka na Ukrajině není regionální problém, ale ovlivňuje celý svět. „Jestli Ukrajina, země se 40 miliony lidí, není bezpečná, nikdo není v bezpečí. Musíme myslet na Tchaj-wan, centrální Asii či Afriku,“ řekl.

Útok Vladimira Putina ale podle něj obnovil spojenectví západních demokracií. Podle jeho slov se NATO rozšiřuje a je stále silnější a Evropská unie dobře pracuje a shoduje se na prioritách a řešeních. Dalším úkolem je ještě prohloubit celkový konsenzus o bezpečnosti, nejen na Západě, ale i s dalšími demokratickými státy, řekl.

 „Když vidím číslo 2000 tady všude kolem, cítím nostalgii. Rok 2000 byl symbolem naděje, hleděli jsme do budoucna s velkým optimismem,“ zmínil Fiala s tím, že tehdejší dobu má navždy spojenou s českým prezidentem Václavem Havlem, spoluzakladatelem konference Forum 2000.

Zelenskyj požaduje další sankce proti Rusku

Po Fialovi se na dálku pomocí videopřenosu připojil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jenž na začátku svého vystoupení vzpomenul na události pražského jara a jejich násilné potlačení armádami Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968. Dodal, že Ukrajina ve svém boji za svobodu nadále zbraně, munice i peníze.

Dále vyzval k přijetí dalších protiruských sankcí. „Je na čase zablokovat bankovní systém Ruska. Nemohou přece svobodně obchodovat, když ruský stát dělá, co může, aby uškodil celému světu,“ uvedl Zelenskyj a vyzval i k tomu, aby západní země přestaly udílet Rusům víza.

Západ by podle něj měl také uvalit blokační sankce na ruskou energetiku, ať už v oblasti jádra nebo plynu. „Musíme udělat, co je možné, abychom Rusku znemožnili vydělávat peníze prodejem svých energetických zdrojů,“ řekl. Ukrajina podle něj může Evropě dodávat elektřinu, a tím napomoci čelit energetické krizi.

Prezident dále řekl, že by měl vzniknout zvláštní mezinárodní soudní tribunál pro viníky útoku na Ukrajinu a pachatele válečných zločinů, které se tam dějí na civilním obyvatelstvu. Teror proti lidem na okupovaných územích je dle jeho slov na úrovni, kterou Evropa neviděla od druhé světové války.

Zelenskyj také uvedl, že v Evropě by také neměla dostávat prostor ruská média, která pouze šíří propagandu. Na závěr prohlásil, že nemá žádné pochyby o tom, že Ukrajina svůj boj za svobodu vyhraje.

Zdroj: ČTK, ČT24.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...